По стар обичай българите в Бесарабия на 14 февруари празнуваха деня на Свети Трифон Зарезан. Празненствата по случай Трифоновден започнаха в Болград и Болградски район още на 12 февруари с фестивал на българските национални традиции „Трифон Зарезан”, който продължи до 14 февруари /сн. 1, 2 и 3/.
За Болград Трифон Зарезан е знаков, защото този празник поставя началото на фестивалната година, която е доста наситена със събития в Болградско. И въпреки че сегашните коронавирусни реалности не позволиха на организаторите да проведат празника в широк формат, те направиха всичко възможно гостите да могат да се насладят напълно на местния колорит на всяка една от локациите.
Фестивалът започна от Българския център в Болград, където премина първата церемония на празника – избирането на Царя на лозята. Ритуалните действия продължиха на територията на винарната «Винхол Оксамитное» в село Оксамитное, където местният свещеник извърши богослужение. Тук избраният цар Трифон извърши ритуалното зарязване на лозето, по стар обичай поля лозата с вино и я окичи с обреден кравай. Цялата ритуална церемония бе съпроводена с дегустация на бесарабски вина и български ястия.
Под звуците на българска народна музика гостите имаха възможност да участват в традиционните трифонски обреди.
Главното празнично събитие на фестивала премина в Болградския център на културата, където самодейците от гр. Болград, селата Владичени, Зализничное, Виноградовка и Виноградное зарадваха гостите със своите изпълнения. Оригинални театрализирани изпълнения представи и кукерската група от с. Бановка. По време на празника бяха връчени награди на най-добрите лозари от Болградски район.
На 14 февруари празненствата, посветени на Трифон Зарезан, продължиха в българските села в Бесарабия, където традиционно бе зарязано лозето и поставено началото на новата земеделска година.
Трифон Зарезан отбелязаха и в молдовския град Тараклия /сн. 4, 5 и 6/. Празникът започна с театъра „Смешен петък“, където тараклиецът Фьодор Колар бе „превърнат“ в Трифон Зарезан, облечен с българска носия и „въоръжен“ с градинарски нож. След хоро, изиграно пред театъра, свитата на главния герой потегли с три украсени файтона на обиколка у почетни жители на града за изпълнение на ритуала по зарязване на лозите. Навсякъде стопаните посрещаха Трифон Зарезан с хляб и сол, баница и други ястия. След обиколката из града празникът се премести в полята на големите производители на вино. Тук свещенослужителите от местната църква проведоха церемония по освещаване на лозята, а високопоставените гости и земеделците честитиха празника на всички хора, работещи в полето.
Трифон Зарезан извърши ритуала, поля лозята с вино и вода, за да бъдат те здрави и плодотворни. Всеки стопанин подготви за гостите топло вино и традиционни закуски. Празненството завърши с голямо хоро.