Българските сдружения в РСМ поискаха от премiера да бъдат включени в работната група по изгатвяне на конституционните промени, съобщи БГНЕС.
„Внасяме при Вас нашето искане в работната група по конституционните промени да предложите включването на представители, които ще защитават интересите на българите в Република Северна Македония. Нашето предложение е това да бъдат компетентни хора, които като граждани на страната ни са пряко засегнати от този проблем, и ще могат да дадат своя градивен принос в работата на работната група, за да бъде тя по-ефективна и бърза. Както знаете, въпросът за включването в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония засяга най-вече нас, българските в страна“ , се казва в текста.
Това е пълният текст на писмото:
ДО
Правителството на Република Северна Македония
Министър-председателя на Република Северна Македония
Г-н Димитър Ковачевски
ОТНОСНО: Искане за включване на представители на българския народ в Република Северна Македония в работната група по конституционните промени, формирана от Министерството на правосъдието под ръководството на правителството на Република Северна Македония
Уважаеми господин премиер,
На първо място бихме искали да подчертаем, че е похвално формирането на работната група за конституционните промени, създадена от Министерството на правосъдието и под Ваше ръководство. Смятаме, че това е крачка напред към решаване на въпроса с включването на българския народ в преамбюла на Конституцията, а оттук и към гарантирането на нашите права и свободи в съответствие с най-висшия правен акт в държавата – Конституцията на Република Северна Македония.
Именно македонските българи бяха най-конструктивния елемент при отстояването на вековната мечта – “независима, демократична и суверенна Република Македония”, държава на всички граждани, които живеят в нея, без разлика на етническа, религиозна, политическа, социална или каквато и да било друга принадлежност.
Но с приемането на Конституцията на Република Македония на 17.11.1991 г., а по-късно и с всички поправки, беше извършена голяма историческа несправедливост, при която македонските българи останаха извън преамбюла на Конституцията, въпреки че по време на обявяването на независимостта на държавата, както и сега са най-конструктивният елемент в Република Северна Македония, които дочакаха днес Северна Македония да бъде част от НАТО и се надяваме в близко бъдеще да бъдем пълноправен член на ЕС.
Тази историческа несправедливост е на път да бъде решена, за да можем и ние да се ползваме от всички права и свободи, произтичащи от най-висшия правен акт, заедно с останалите народи, които вече са вписани в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония, за да можем всички заедно да работим за изграждането на по-добро бъдеше в нашата държава, в която живеем, и заедно да дочакаме деня, в който Републиката ще бъде пълноправен член на Европейския съюз, а заедно с това и част от прогресивния западен свят.
Уважаеми господин Ковачевски,
Внасяме при Вас нашето искане в работната група по конституционните промени да предложите включването на представители, които ще защитават интересите на българите в Република Северна Македония. Нашето предложение е това да бъдат компетентни хора, които като граждани на страната ни са пряко засегнати от този проблем, и ще могат да дадат своя градивен принос в работата на работната група, за да бъде тя по-ефективна и бърза. Както знаете, въпросът за включването в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония засяга най-вече нас, българските в страна.
С уважение,
Сдруженията на българите в Република Северна Македония:
1. Сдружение ДЕЛО Скопие,
2. Гражданско сружение за свобода на медиите ТРИБУНА – Прилеп,
3. Балкански Хоризонти – Охрид,
4. Сдружение на българите “Юг” – Прилеп,
5. Коридор № 8 – Скопие,
6. Сдружение Фондация Единство – Кочани,
7. Граждански демократичен съюз – ГДСУ,
8. Сдружение за македонско-българско приятелство – Скопие,
9. Интеракция – Охрид,
10. Наследство – Скопие,
11. Сдружение “Македонско-Българско приятелство” – Битоля,
12. Балкански Коридор – Кавадарци.