България и Румъния неутрализират рисковете от разрастването на войната в Украйна в региона

Каквато и да е историята, какъвто и да е претекстът за войната в Украйна, нищо не може да оправдае потъпкването на националния суверенитет на страната, жертвите, разрушенията и огромните страдания. Войната в непосредствена близост до нашите граници променя коренно средата за сигурност в региона. Това заяви президентът Румен Радев на съвместна пресконференция с румънския си колега Клаус Йоханис в Букурещ.

„Системата за сигурност, градена в Европа с десетилетия, рухва пред очите ни. Разрушаването на системите и пътищата за доставки, прекъсването на линиите за комуникации в акваторията на Черно море, налагането на невиждани досега санкции на Русия, както и застрашените енергийни доставки поставят нашите икономики и социални системи пред огромно изпитание“, коментира Радев и предупреди, че „рисковете от разрастването на конфликта в региона са налице“.

По думите на президента: „Ние трябва винаги да мислим в перспектива и да мислим превантивно върху всеки един риск. Виждате дроновете вече стигат чак до Хърватия. От вчера имаме дрон, паднал и в Румъния. Имаме удари, нанасяни само на километри от полската граница, което вече е много притеснително. Потенциал има и за дестабилизиране на ситуацията и в съседната на Румъния Молдова. Така че рисковете са налице и точно затова са нашите съвместни усилия ние да неутрализираме тези рискове. Това е и целта на това посещение.“

Според Радев всички тези процеси консолидират единството и решимостта на ЕС и в НАТО за координирани действия в целия спектър на международните отношения. „Румъния и България споделят обща отговорност за осъществяваната под егидата на алианса система за степенувани мерки за възпиране и отбрана с цел гарантиране на сигурността и стабилността в нашия регион“, изтъкна държавният глава.

Кризата в Украйна е откроила особено ярко огромната необходимост от всеобхватна свързаност между Румъния и България – инфраструктурна, транспортна, енергийна, дигитална, технологична свързаност по отношение на нови тръбопроводи за доставка на гориво, особено в състояние на криза и военно положение.


„Очаквам, и това е нашият общ призив, към правителствата на двете приятелски страни, енергични мерки за преодоляване на драстичното изоставане на нашата свързаност през последните 30 години. Отдавна говорим за мостове, магистрали, за железопътни връзки, за тръбопроводи. Тази война показа ясно, че е крайно време да вземем енергични мерки и да преодолеем това изоставане“, категоричен е Радев.

В рамките на двустранните разговори е уточнена и обща цел освен Шенген – Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. „Там отново сме заедно и мисля, че с общи усилия в скоро време ще постигнем успех“, добави държавният ни глава.

От своя страна Йоханис отбеляза, че двамата оценявали високо сътрудничеството между Румъния и България в рамките на НАТО за укрепване на сигурността на нашите страни. По думите му Румъния е вторият търговски партньор на България от страните – членки на ЕС.

„Много се радвахме да установим, че двустранният стокообмен между двете страни е в размер на повече от 6 млрд. евро, с 55% повече в сравнение с 2020 г. Налице е голям потенциал за нови възможности в икономическата област. В контекста на необходимостта от намаляване на енергийната зависимост от Русия говорихме за разнообразяване на енергийните източници, като подчертахме значението на въвеждането час по-скоро на интерконектора с Гърция“, посочи румънският държавен глава.

Двамата президенти са обсъдили подобряването на корабоплаването по общата румънско-българска част на река Дунав. Говорили са и за целта на двете страни за процеса по присъединяване към Шенген, което щяло да допринесе съществено за укрепване на единния пазар и засилване на устойчивостта на ЕС, като двете страни са се споразумели да си сътрудничат за членството в Шенген и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *