До 23 октомври физически и юридически лица могат да кандидатства за безвъзмездна подмяна на печки на дърва и въглища с климатици и камини с пелети. Този и други важни аспекти бяха разяснени днес по време на нарочна пресконференция, която от община Благоевград дадоха във връзка с реализирането на програмата, свързана с подобряване качеството на атмосферния въздух.
В началото бе представен екипът от общо 10 души начело с ръководителя Елена Пандурска от отдел „Европейски проекти“. Тя разясни, че общата стойност на проекта е 21 725 799 лв., от които 18 466 929 лв. са финансиране от ЕС. Периодът на изпълнение е до 22.12.2028 г. Заявления за кандидатстване могат да подават физически лица (домакинства) и юридически лица, собственици или съсобственици на имот с жилищно предназначение в едноетажни или многоетажни жилищни сгради, в които за отопление се използват уреди (печки, котли, камини и др.) на дърва и/или въглища. Новите отоплителни уреди ще бъдат предоставяни на одобрените кандидати безвъзмездно след подписване на договор, като възможните екологосъобразни алтернативи са следните: топловъздушна камина на пелети /дървесен чипс (6 KW, 8 KW, 12 KW); пелетен котел (25 KW, 30 KW), климатик, или както е правилният термин – термопомпа „въздух-въздух“ (9000 BTU, 12 000 BTU,15 000 BTU), термопомпа Сплит система „въздух-вода“ (12 kW, 16 kW). Приемът на заявления ще продължи в рамките на три месеца до 23.10.2024 г., като гражданите имат възможност да кандидатстват на място лично или чрез упълномощено лице, както и по електронен път. Важно е да се знае, че информацията, посочена в заявленията – за вида използвано отопление, подлежи на проверка. Така комисии от общината ще правят обходи по места. За посещенията по домовете кандидатите ще бъдат информирани предварително, като графикът ще бъде публикуван на страницата на община Благоевград.
Служител на Общинския информационен център сподели, че имат постъпили запитвания дали комисията може да променя заявеното. Например от домакинство са поискали да се отопляват на климатик, но от комисията преценяват, че са за топловъздушна камина. „Комисиите, които ще правят обходи, не могат да променят вида на уреда, а по-скоро да определят мощностите в зависимост от помещението, което ще се отоплява“, отговори Е. Пандурска.
Възрастна жена обясни, че живее сама и попита дали и с какво може да замени камината си на дърва. От общината й обясниха, че може да кандидатства за камина с пелети, което за потребителката не се видя изгодно. Другият вариант е да се отоплява с климатик, като и в двата случая ще трябва да върне стария отоплителен уред.
Разбирайки за това изрично условие, жената коментира, че няма да се възползва, тъй като камината й заемала специално място и трябвало да прави много ремонти, за да я махне.
А иначе от разясненията стана ясно, че домакинство може да получи до два климатика, като наред с доставката се полага и безплатен монтаж и новите уреди са с две години гаранция.
Мъж се интересуваше дали може да вземе климатик за вилата си в Горно Хърсово, която след завършването на ремонта ще му бъде основно жилище и към момента не се отоплява.
От екипа разясниха, че комисията ще прецени дали кандидатът отговаря на условията, когато отидат на място.
На въпрос възможно ли е семейство да намери отнякъде старо кюмбе и да иска да го размени за нов климатик, Е. Пандурска коментира: „Да се надявам, че хората няма да злоупотребяват, защото не е това идеята“. Тя акцентира, че сред условията за кандидатстване е имотът да е в регулационните граници на населените места, заявяващият подмяна да е собственик или съсобственик на жилище и да може да удостовери това с нотариален акт, а също така да няма задължения към община Благоевград.
„Ние ще направим служебна проверка дали са платени местните данъци и такси и дали жилището има строителни книжа, тоест дали е законно“, подчертаха от общината.
На въпрос дали ако заложените към 22 млн. лв. не бъдат усвоени, ще се наложи да се връщат, Е. Пандурска отговори: „Надяваме се да усвоим средствата и повече хора да изявят желание да кандидатстват. Направено е социологическо проучване и е изчислено около 4600 домакинства да се възползват от това безвъзмездно предоставяне на екологосъобразни уреди“, каза ръководителят на проекта и допълни, че имат доста запитвания както за климатици, така и за камини с пелети.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА