От утре /5 юли/ започва подаването на документи за участие в първия етап на класирането при кандидатстване по държавния план-прием за учебната 2023/24 г. в неспецилизираните училища на територията на област Благоевград и в страната. За улеснение на родителите и кандидат-гимназистите документи ще приемат всички основни, средни, обединени училища, профилирани и професионални гимназии в областта. Срокът за подаване на документи е до петък /7 юли/ включително, като училищните комисии ще работят от 8.00 до 18.00 часа.
Важно е да се знае, че в приема в 8 клас участват всички ученици, които успешно са завършили основно образование в годината на кандитастване, независимо от постигнатите резултати от националното външно оценяване. Заявление за участие в класирането подават и тези, които не са се явили на НВО по български език и литература и/или по математика. Техният бал се формира, като резултатът от НВО по съответния предмет се приема за нула /0/ точки.
Балът за класиране се сформира от следните елементи: постигнатите точки от националното външно оценяване по БЕЛ и математика, оценките от свидетелството за основно образование по двата предмета, изучавани в раздел А от учебния план в 7 клас, определени от педагогическия съвет и превърнати по скала в точки в съответствие с ДОС за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Годишните оценки по предметите се приравняват по следната скала:
„Отличен” /6/ – 50 точки
„Много добър” /5/ – 39 точки
„Добър” /4/ – 26 точки
„Среден” /3/ – 15 точки
Максималният бал е 500, като в зависимост от решението на педагогическия съвет на конкретното училище в балообразуването се включва по един път, удвояват се или се утрояват резултатите от НВО по БЕЛ и математика. Така например в Математическата гимназия резултататите от НВО по математика се утрояват, а по БЕЛ се вземат един път. В Националната хуманитарна гимназия пък е обратното. Там се утрояват точките по БЕЛ и се взема един път математиката.
При подаване на документите кандидатстващите ученици трябва да подредят училищата, в които кандидатстват, в низходящ ред (от най-желано до най-нежелано). Подреждането на желанията става по паралелки, а не по училища. Ако ученикът желае да учи в конкретно училище, независимо каква паралелка, той трябва да изброи всички възможни паралелки. Не е задължително паралелките от едно и също училище да са изброени непосредствено една под друга в списъка с желанията на ученика – може например една паралелка да е първо, а друга, от същото училище, да е последно желание.
Важно е подредбата на желанията по профили и/или специалности от професии да се осъществи от най-желаните към по-малко желаните паралелки, независимо от резултатите на изпитите.
Няма ограничения относно броя на въведените желания, като системата следи да не се допускат дублирани паралелки. Самият алгоритъм ще класира кандидата на горното възможно желание /паралелка/, за което е достигнал балът. Не е необходимо желанията да се подреждат по друг критерий, освен личния избор.
Учениците, класирани по първо желание след първия етап, се записват в училището, в което са приети. Ако ученикът не се яви, мястото му не се запазва и се обявява като свободно за втория етап на класирането.
Учениците, които не са приети на първо и второ класиране или не са участвали досега в класирането, могат да подадат заявления за участие в трето класиране електронно или на място в училището.
За трето класиране се обявяват само незаетите места, останали след втория етап. В заявленията могат да се подреждат само паралелките, в които има свободни места, в ред по избор на заявяващия.
В третия етап на класирането участват единствено незаписани ученици.
С оглед големия интерес и множеството въпроси, постъпващи от родители, репортер на „Струма“ се срещна и разговаря със старши експерт по организация на средното образование в РУО – Благоевград Людмила Цикловска. В качеството си на председател на областната комисия за прием на ученици в 8 клас г-жа Цикловска внесе важни разяснения около предстоящата кампания.
- Г-жо Цикловска, какви документи са необходими за участие в класиране по държавния план-прием?
- Документите, необходими за участие в държавния план-прием след завършен 7 клас, са: заявление по образец с подредени желания; свидетелство за завършено основно образование, медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар на ученика – за кандидатстващите за специалности по професии. Документите се подават от учениците в присъствието на техен родител/настойник.
- Какво се случва, ако ученик не е класиран за нито една от посочените в заявлението паралелки?
- Ученици, които са подали документи за участие в държавен план-прием, но не са класирани на първи етап на класиране, участват автоматично във втория етап, като за това не е необходимо да се подава заявление.
- Да разгледаме и друг вариант – не ни харесва училището/паралелката, в което сме приети на първо класиране. Какви са следващите стъпки?
- Ако не сте удовлетворени от приема си на първи етап на класиране, следва да подадете заявление в училището, където сте приети, за участие във втори етап на класиране (т.е. не се записвате в него, а заявявате желание за ново класиране). Ако не се запишете или не подадете заявление за участие във втори етап на класиране, губите мястото си и ще можете да кандидатствате отново на трети етап, но само за останалите незаети места.
Важно: При подаване на заявление за участие във втори етап на класиране нямате възможност да пренареждате желанията си, които сте посочили при подаване на заявление за участие в първия етап. Вие само заявявате участие във втория етап. Мястото Ви от първи етап е гарантирано, докато не се изкачите по-нагоре в желанията си. Електронната система може или да Ви класира за по-желан профил, професия, или за същия, в който вече сте класиран.
Пример: Кандидатствате за 4 профила и на първи етап на класиране сте приети по трето поредно желание. Решавате, че искате да опитате да се класирате на втори етап за по-желан от Вас профил, професия. Подавате заявление за участие във втори етап на класиране. Възможностите са: 1. Ако има незаети места (незаписали се ученици) от първи етап, електронната система отново ще Ви класира по бал и ако Вашият е достатъчен, можете да заемете някой от профилите по първо или второ желание; 2. Ако обаче балът Ви отново не е достатъчно висок, системата пак ще посочи профила, професията от третото Ви желание, който вече Ви е гарантиран. Обърнете внимание, че ако системата Ви класира за по-високо женание, Вие автоматично освобождавате мястото от първото класиране, тъй като вече сте се изкачили нагоре в желанията си.
- Важно е да кажем, че са осигурени места за всички кандидат-гимназисти.
- На областно ниво са утвърдени 128 паралелки с 3328 места в тях при пълнямост 26 ученици. Завършващите основно образование са 3017. Категорично няма опасност бъдещ осмокласник да остане без място и да не може да продължи своето образование в първи гимназиален етап.
- И на финала – какво бихте посъветвали бъдещите осмокласници и техните родители?
- Първо, бих искала да внеса едно уточнение. Това, което не засегнахме като тема, е, че учениците могат да кандидатстват едновременно в повече от една област. Що се е касае до отправяне на препоръка, отново ще обърна внимание, че при подаване на заявление желанията трябва да се обмислят внимателно и да се подредят правилно – от най-желаното към по-малко желаното.
Важни дати:
На 5 юли започва подаването на документи за кандидатстване по държавния план-прием за учебната 2023/2024 г.
До 12 юли ще бъдат обявени списъците с приетите ученици на първия етап от класирането. В периода 13-17 юли е записването на приетите ученици или подаване на заявление за участие във второ класиране. До 19 юли е обявяването на списъците с приетите на втория етап. След това следва записване, обявяване на незаетите места, подаване на документи за трето класиране…
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА