За специалност като математика, химия, физика… вече ще може да се кандидатства и с резултатите по БЕЛ, история, география, английски… дори от изпитите за професионална квалификация
Разширява се периметърът на балообразуващите дисциплини за кандидатстване в Природо-математическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград. Това реши Академичният съвет на проведено вчера заседание.
Тенденция на национално ниво е малък брой зрелостници да избират математиката за втори държавен зрелостен изпит от профилиращата подготовка. Що са касае до химията, тя е още по-непопулярна и бе предпочетена за втора матура от едва трима дванадесетокласници в Пиринско, а знанията си по физика пожелаха на покажат 9-има абитуриенти. При разглеждането на предложението деканът на ПМФ обобщи, че никой не иска да ходи на изпит по математика.
Именно за да се увеличи шансът и да се даде възможност на повече желаещи да учат в Природо-математическия факултет, бяха гласувани промени в правилника за прием на кандидат-студенти за предстоящата учебна 2023/24 г.
За прием в специалностите информатика, информационни системи и технологии, химия, медицинска химия и математика ще служат резултатите от матурите по български език и литература, по математика, химия, физика, по история, по география, биология, по чужди езици – английски, немски, руски… както и резултатите от държавния зрелостен изпит за придобиване на професионална квалификация. Също така кандидатите могат да се явят на изпити по БЕЛ или математика, история, география, биология, химия и английски език – тоест на всеки един от предметите от електронните кандидатстудентски изпити, които се провеждат в ЮЗУ всеки делничен ден.
„Като приравнителни изпити да се приемат оценки от други университети. Първо – изпит по математика и химия от други висши училища, второ – изпит по информатика или информационни технологии, и трето – изпит по български език и литература“, прочете постъпилата докладна записка от декана зам. ректорът по учебната дейност доц. д-р Ицка Дерижан. Предложението бе прието с пълно мнозинство, а впоследствие се заформиха дебати за кандидатстудентската кампания и резултатите/успеваемостта на дванадесетокласниците на държавните зрелостни изпити.
Бяха разгледани и приети промени в учебни планове и квалификационни характеристика. Така специалността „Приложна лингвистика“ в първи чужд език английски и втори немски, френски, руски, гръцки, сръбски/хърватски, чешки се преименува в „Английски и немски“, „Английски и френски“…
„Промяната се прави заради кандидат-студентите, тъй като приложна лингвистика им звучи много тежко“, коментира деканът на Филологическия факултет проф. д.ф.н. Магдалена Панайотова и подчерта, че тъй като приложната лингвистика е международно разпознаваема, тя ще бъде изписвана в скоби към наименованието на съответната специалност.
Академичният съвет даде „зелена светлина“ за разкриване на нови магистърски програми. Те са четири на брой: „Управление на туристически агенции“, „Хотелиерски и ресторантьорски мениджмънт“, „Управление на събития“, „Иновации в предприемачеството и туризма“. И четирите нови програми са в професионално направление 3.9. Туризъм, предлагат се от Стопанския факултет и са със срок на обучение два и четири семестъра, на български и английски език.
Като първа точка от дневния ред на Академичния съвет вчера бе заложено разглеждането на проект за приема на студенти и докторанти за предстоящата академична година, но тъй като от МОН все още не са утвърдили бройките, за тази важна тема ще се насрочи следващо заседание.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Абе направо обявете парични бонуси за записалите се студенти от вашите надбавки, които гушите по повод и без повод, без каквито и да са изпити, белким някой се запише! Докато този пенсионер, който се мъдри начело, е там, ще затъвате постоянно. Разтури водещи катедри и изгони малкото кадърни преподаватели, а напълни с роднини и подлизурковци…