
Васил Иванов започва втори мандат като обществен посредник за община Кюстендил. Това стана след тайно гласуване на сесия на ОбС. За него гласуваха 29 общински съветници, а за опонента му Любомир Иванов – трима. Председател на комисията по тайното гласуване бе Кирил Станчев. Общо 32 бяха действителните бюлетини, а две бяха недействителните.
1 500 000 лв ще отидат за асфалтиране на улиците в Кюстендил и същата сума е осигурена за асфалтиране на улиците в селата от общината, заяви кметът Петър Паунов на сесията на Общински съвет. Той увери, че гласуваните от МС 3 000 000 лв. за асфалтиране в община Кюстендил вече са по сметките на Общинска администрация.
Кметът отговори на питания за асфалтирането в общината на съветниците Атанас Гергинов, Младен Ризов и Кирил Станчев.
„Ще има ли компенсирани промени по бюджета, тъй като ние вече гласувахме едни средства за асфалтиране на улиците”, попита още Атанас Гергинов.
По селата асфалтирането започва в Берсин, Катрище, Лозно и Таваличево.
„Работим непрекъснато, ще бъде предоставен списък с улиците. Влизаме от периферията към центъра, ако ВиК ни дадат ремонтиран участък, го асфалтираме целия. 90% от дупките, които кърпим, са от ВиК“, коментира Петър Паунов. Той беше категоричен, че в Кюстендил се асфалтира на най-ниски цени.
„В момента в Кюстендил се асфалтира на 12,90 лв. без ДДС, дупки се кърпят за 16,80 лв. без ДДС, такива ниски цени няма в цялата страна. 24 лв. без ДДС струва правенето на тротоар, само за сравнение – при предишни кметове тротоари се правеха за 52 лв. без ДДС“, заяви още Паунов.
В Кюстендил в момента тече аварийно кърпене на дупки с гласуваните от Общински съвет 166 000 лв. Дупки са закърпени до момента в 13 села, предстои на нови 18.
„Нито един участък, който сме асфалтирали досега, не се е налагало да бъде ремонтиран, погледнете ул. „Хаджи Димитър“, която беше асфалтирана преди 3 години. Когато ВиК си подменят тръбите, ние асфалтираме от светофар до светофар“, коментира още Паунов.
Д-р Лилия Чингарска от БСП поиска по-сериозен контрол при асфалтиране на улиците. „Важно е, не трябва да хвърляме излишни средства и на другата година пак да се асфалтиране. Искам да попитам какво се случва и с автобусите след 17 часа. Има хора, които работят на смени. Налага се да се прибират с таксита. При мен дори има подписи на 20 човека от село Граница. Има хора, работещи по предприятия, фирми, болница. Искат общината да помогне с някаква сума на маршрута и така да има по-късна линия около 19 часа”, заяви още д-р Лилия Чингарска.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
Общинският съветник от БСП Любомир Гергинов
Кметът на община Кюстендил Петър Паунов и председателят на ОбС Михаела Крумова
Гласуването за омбудсман беше тайно