Как да подкрепим организма си в сезона на грипа и настинките, без да ставаме абонати на кварталната аптека? Просто е – бъдете активни дори в най-студените месеци, заложете на доброто настроение и свежите храни:
1. Хапвайте повече плодове и зеленчуци
Плодовете и зеленчуците са алкализираща храна и нормализират киселинността в организма, безспорен фактор за клетъчно здраве. Да правим здравословна зимнина – естествено ферментирала и пълна с пробиотици като кисело зеле и ферментирали туршии, не е демоде, а съвсем адекватно решение. Всеки сезон следва такъв ритъм, че да бъдем здрави.
2. Пийте вода
Много хора свързват приема на течности с потенето и високите температури през лятото. Да, това е така, тогава имаме нужда от повече течности, но това не значи и че през зимата не можем да се дехидратираме. Напукани устни, белеща се кожа, намалени уринирания с тъмен цвят и силен мирис – просто пийте вода. Чайовете с мед и пресните сокове са една добра алтернатива, но поне с вторите трябва да внимаваме кога ги пием и как.
3. Движете се
Дори и да не значи редовно ходене на фитнес, макар това да не е лошо, можем да повишим физическата си активност през зимата с разходки в снега. Газенето в дълбок сняг пък затруднява движението ни, което предизвиква повече мускулна активност. Добре облечени, децата могат да играят с часове при ясно зимно време, бебетата да бъдат разхождани в количките. Това е важно за закаляването им. Потенето изважда токсините от тялото и оптимизира работата на целия организъм. А свежият въздух е гаранция за здраве.
4. Наспете се
Експерименти със студенти в Чикагския университет показват, че след седмица 4-часов сън антителата в кръвта им са намалели наполовина в сравнение с нормите. Не спим ли достатъчно, организмът ползва повече жизнена енергия и от това страда имунитетът и реакцията срещу болестите. Редовният сън е подпомогнат и от по-дългата нощ. Особено важно е това за децата, които изразходват и психическа енергия и допълнително трупат умора. По-ранното стъмване не бива да означава повече телевизия, а по-рано лягане.
5. Смейте се
Смехът намалява хормоните на стреса, а това автоматично повишава имунитета. Дали ще гледате повече комедии, ще ходим със забавна компания да празнуваме нещо – важното е да се смеем достатъчно и да не се оставяме на мрачни мисли и тревоги да ни завладеят напълно. Усмихвайте се в огледалото, усмихвайте се, докато говорите по телефона.