Всеки човек поне веднъж в живота си е страдал от силно и продължително главоболие. Някои решават проблема сами, а на други им е необходима професионална помощ. Нека да разберем какви типове главоболие има и как можем да се избавим от всяко едно от тях.
1. Главоболие от напрежение
Това е едно от най-разпространените типове главоболие – леко и непулсиращо. Струва ни се, че мускулите на челото и очите са силно напрегнати, по-често вечер чувстваме по-интензивна болка. Като правило, това главоболие е свързано със стрес, преумора или неудобно положение на главата.
В повечето случаи на такава болка помагат обикновените обезболяващи. Освен това помагат физкултурата, разходки на свеж въздух и периодични загрявания на раменете и шията. Ако мигрената зачести, това е повод да се обърнем към лекар.
2. Синусово главоболие
Най-често възниква при възпаление на синусите. Може да бъде съпроводено от температура, отичане на лицето и напрежение в челото и скулите. В този случай човек изпитва болка в областта на челото, веждите и под очите. Запушеният нос не минава.
Много рядко такава болка отшумява сама. При алергични реакции трябва да се приемат антихистамини, а в другите случаи – да се посети лекаря.
3. Мигрена
Като правило мигрената възниква при нарушение на обменните процеси или мозъчните съдове. Често се дължи на наследствени причини. Затова е необходимо да се обърнем към медиците. За облекчаване на лечението помагат спортните занимания, които повишават самочувствието.
4. Клъстерно главоболие
Наблюдава се само в един процент от населението на нашата планета. Като правило възниква нощем в областта на очите, предимно от едната страна на главата. Очите могат да почервенеят и да сълзят. Често е свързано с биологическия часовник. Може да бъде излекувано само от лекар.
5. Главоболие при махмурлук
Алкохолът разширява мозъчните съдове, което нарушава работата на серотонина, а също така изсушава организма. Това провокира мигренозен пристъп. В такъв случай помагат обезболяващите, а така също добър и здрав сън.