Унгарската „Мол“ има оферта за „Лукойл-Нефтохим“, съобщи БНТ. Компанията е един от участниците в търга. Това съобщи унгарският премиер Виктор Орбан по време на годишната си пресконференция, в която засегна обширно темата за руския газ. Според изданието „Политико“ приятелски настроените към Кремъл лидери от ЕС, сред които Орбан и словашкия му колега Роберт Фицо, се опитват да постигнат сделка, за да запазят потоците руско гориво през Европа. На 1 януари изтича договорът за транзит през Украйна, който Киев неколкотратно потвърди, че няма да продължи заради руската агресия.
„Лукойл“ е стратегически обект за България. Държавата притежава „златна акция“, а в Надзорния съвет на компанията един от членовете се предлага от министъра на икономиката. В края на ноември този представител беше сменен. Според правилата и устава, по които се управлява „Лукойл България“, при продажба и смяна на мажоритарния собственик е необходимо произнасяне на КЗК и ДАНС. Отделно държавата има право да назначи в компанията особен управител, който при определени обстоятелства ще може да поеме контрола над „Лукойл“.
България и Румъния се оказаха ключови за изпълнението на енергийните планове на Виктор Орбан. Сред тях е купуването на рафинерията на „Лукойл“ в Бургас. На пресконференция, посветена основно на международни теми, унгарският премиер потвърди, че е получил гаранции, че България няма да е пречка за газовите доставки за Унгария.
„Лукойл“, която е частна руска компания, иска да продаде една от рафинериите си. Унгарската компания „Мол“ е една от седемте участници в открития търг и единствената от ЕС. Решението ще бъде взето от българите“, каза Виктор Орбан, министър-председател на Унгария.
Орбан търси варианти за осигуряването на достатъчно количества газ след спирането на руските потоци през Украйна. Газопроводът е един от последните основни газови пътища към Европа, но ще затвори след отказа на Киев да удължи петгодишния договор за транзит на руски газ, чрез който се извършват доставки за Словакия, Чехия и Австрия.
Унгария води разговори с Русия и Украйна за запазване на отворени газови доставки, въпреки че в момента руският газов внос за Будапеща минава през Турски поток. Според унгарския министър-председател решението е във формулировката – той смята, че веднъж влязъл на украинска територия руският газ вече е притежание на купувачите, което означава че може да бъде и унгарски.
Тази година Унгария е внесла 7,5 милиарда кубически метра руски газ през газопровода „Турски поток“ и допълнителни количества през Румъния.
Словашкият премиер Роберт Фицо – също приятелски настроен към Кремъл, предупреди за газова криза в резултат на спирането на транзита през Украйна. Според „Политико“ обаче Киев обвинява Словакия, че се облагодетелства от транзита на руски газ.
Изданието се позовава на приближен до президента Зеленски, според когото Братислава има водеща роля в търсенето на заобиколно решение. Твърдението е, че Словакия печели около 500 милиона долара годишно от търговия с руски газ.
ЕС, който цели диверсификация на газовите си доставки, увеличи вноса на американски газ и петрол след началото на руската инвазия в Украйна.
„ЕС се ангажира постепенно да прекрати вноса на енергия от Русия и да диверсифицира източниците си. Съществува голямо допълване между ЕС и САЩ и желанието ни е за конструктивното партньорство с новата американска администрация, включително по енергийни въпроси“, заяви Олоф Гил, говорител на Европейската комисия.
Според европейската статистическа служба Евростат през първото тримесечие на годината САЩ са доставили 47% от общото количество втечнен газ за ЕС. Повечето европейски рафинерии и компании са частни и правителствата не определят откъде да идват доставките, въпреки заплахата от санкции или мита.БНТ