България е страната с най-ниско ваксинационно покритие срещу Ковид-19 сред тези от Европейския съюз. Същевременно сме и на първо място по смъртност на Стария континент и сред водещите по този показател в света. Защо българинът не желае да се ваксинира, защо у нас умират най-много хора от коронавирусната инфекция, можем ли да си сложим трета доза и кога, и след колко месеца отслабва имунитетът след първите две. Това попитахме акад. Богдан Петрунов. Той е председател на новосъздаденото отделение по медицински науки при БАН, вирусолог и имунолог.
– Акад. Петрунов, учебната година започна присъствено в момент, когато заболеваемостта вече нарастваше. Каква картината прогнозирате?
– Министерството на образованието и науката взе правилно решение децата да започнат присъствено учената година. Излишно е да се коментира огромната вреда, която нанася дистанционното обучение върху знанията, концентрацията, върху физическото и психичното здраве на децата. Според научните данни към момента те разпространяват инфекцията по-малко, вероятността да се разболеят също е по-малка. Програмата предвижда следене на заболеваемостта в училищата, има добра организация за преминаване в друга форма на обучение. Няма съмнение, че пандемията у нас ще се развива и броят на заразените ще продължи да се увеличава. Най-много ме тревожи големият брой хора, постъпващи за лечение в болници и дори в интензивните отделения – близо 400 души. Миналата година те бяха 200-250. Тревожен е и броят на починалите. По този показател сме на първо място в Европа и сред водещите страни в света. Безспорно тези неща ще продължават. Не бива да си въобразяваме, че вече ще излизаме от пандемията или ще има много лек изход от тази ситуация. Ако не продължим интензивна имунизация, а не ей така, случайно, както се случва, да се ваксинира някои, няма да излезем от това положение. У нас с ваксини са едва 20% от населението, а в другите държави 70, 80 дори 90 на сто постигната имунизация. Това е решението, друго няма.
– Как си обяснявате тази недоверчивост на българите към ваксините?
– На недоверието на българския народ на тези, които са над него. Той винаги изпитва недоверие към управляващите. Хората са били лъгани десетки години. Закономерно е сега те да не вярват, за тях да няма авторитети, да подлагат всичко на съмнение. В резултат липсва доверие и към здравната информация не само от страна на Министерството на здравеопазването, но и на всички ръководни органи. Изненадват ме високо образованите, интелигентните хора, които отказват да се имунизират, като същевременно не могат и да дадат никакъв смислен отговор за отказа си. Страхували се, но не им е ясно от какво се страхуват. Как да се страхуваме, когато още след раждането си всеки в България получава 7-8 ваксини. Благодарение на тях заболявания, като туберкулоза, детски паралич, паротит, морбили вече са забравени. По отношение на тези ваксинации страната ни е една от най-благоприятните места в света. Недоумявам негативизма за отказ от ваксина срещу Ковид-19 при положение, че всички сме свидетели на пораженията, които той нанесе и нанася на редица страни. Огромна негативна роля в случая играят и мненията на мои колеги, които се изказват против имунизацията и все още са допускани в медиите да говорят, че тя е вредна. Те не си дават сметка, че така не увреждат само собственото си здраве, но стават причина за увреждането на здравето на много хора, дори поставят в риск живота на не един и двама. Такива изказвания са престъпление към националната сигурност.
– Имате ли обяснение, защо точно лекари и учени станаха едни от най-отявлените антиваксъри?
– За мен това е странно. Изглежда у тях има някаква професионална неудовлетвореност, изгарят от желание да изкажат друго мнение, противно на потвърденото от науката. Такива лекари и учени заиграват с някаква нездрава екстравагантност, за да са по-интересни за публиката. За мен това е болезнено явление. В САЩ въз основа на анализа на 630 000 починали болни от началото на август се оказа, че 99 % от тях не са били имунизирани. Тези данни са въз основа на науката, на огромни епидемиологични проучвания. Това не са приказки от социалните мрежи. Данните, публикувани от центъра за контрол на заболяванията на САЩ преди дни, показват, че рискът хората да починат от коронавирус е 11 пъти по-висок при неимунизираните.
– Как ще оборите превърналата се в „класика“ теория на антиваксърите, че в Израел хората масово са ваксинирани, но въпреки това има много инфектирани?
– Такова твърдение е абсолютно невярно. Едно е заразен и съвсем друго болен. Ето тук не се прави тънката разлика. В Израел бе постигната висока степен на имунизация. Там обаче се правят и много изследвания.
В резултат смъртността от Ковид-19 е пренебрежимо нищожна. Ваксините ни предпазват да не се разболеем или да прекараме болестта много по-леко. Те не ни предпазват от това да се заразим или да разпространяване болестта. Имунизираните се заразяват много по-малко и разпространяват инфекцията в много по-слаба степен. Човек може да е ваксиниран, да няма никакви симптоми, да се чувства отлично, но може да се зарази и да разпространи коронавируса. Ако повече хора са с пълен ваксинационен цикъл, пътят на тази възможност ще бъде прекратен. Само така ще превърнем пандемията в ендемия само на някои изолирани места на планетата, където коронавирусът може да бъде поставен под контрол, а след това елиминиран и там. Това е пътят, друг няма. Данните показват, че ваксинираните, които са се разболели, представляват 0,7 % от всички заболели. Това означава, че само 7 на 1000 имунизирани са развили Ковид-19.
– Вижданията по третата доза ваксина срещу коронавируса все още не са единни. Колко време след пълния ваксинационен цикъл тя трябва да се приложи?
– Според препоръките на Световната здравна организация не бива да бързаме, трябва да се въздържаме от третата доза. Те обаче не са отправени от здравна и медицинска гледна точка, а от социално-здравна, за да стигнат ваксините за населението на възможно повече държави по света. Тепърва предстои да започне масова имунизация в Африка, Южна Америка и Далечния изток. Все още има милиарди хора по света, които не са имунизирани. От здравна и противоепидемична гледна точка обаче прилагането на третата доза ще стане задължително. Имунитетът, който се създава след преболедуване или ваксинация, обикновено е между 10-12 месеца. Това не са приказки, а научно доказана информация. След този период той постепенно отслабва независимо каква ваксина е приложена и в каква степен е било боледуването. Съвсем нормално е 6-8 месеца след втората имунизация и след Ковид-19 да бъде направена третата, бустерната доза. Тя вече се прави в САЩ, а от началото на август и във Франция, Англия, Германия, Израел макар и да няма официално становище от агенции, каквито са центровете за контрол на заболяванията както зад Океана, така и в Европа. Повсеместното й прилагане се бави по социално-етични причини. – Въпреки официална позиция по третата доза, може ли човек да си я направи в България, ако вече му е дошло времето?
– Няма причина да му бъде отказано. Просто, трябва да каже, че иска да си направи още една ваксина. Няма нужда да се чака да се разрешава и да не се разрешава. Минали ли са 6-8 месеца, тя спокойно може да бъде приложена. Това особено се отнася за хората над 65 години, трансплантираните и страдащите от заболявания, които компрометират имунитета. Необходимостта от бустерната доза е научно доказана. Когато тя се постави, следва да бъде вписана в имунизационния сертификат.
– Да приемем, че някои решат да си направят и трета доза, трябва ли ваксината да е същата, като тази, с която е направено първоначалното ваксиниране?
– Най-добре е да бъде направена с предишната, но може и да бъде сменена – това вече е напълно разрешено и възможно. Нещо повече, третата може да е векторна за разлика от първите две или обратното. В Израел вече има изследване, което установява, че такава комбинация дава още по-добър имунитет, отколкото с използването на трета игла от същия препарат.
– Може ли да се комбинира двудозова ваксина с трета игра еднодозова и обратно?
– Може, разбира се. До момента няма отбелязани противопоказания.
– Миналия сезон грипът ни отмина, да го очакваме ли сега?
– Миналия сезон се опазихме, защото по-стриктно носехме маските, мерките се спазваха по-строго. Грипът е, както и коронавирусът, въздушно-капкова преносима инфекция, затова и успяхме да се предпазим от него. Аз обаче не съм убеден, че тази година ще бъде същото.
– Защо?
– Защото нямаме никакъв имунитет по отношение на грипа от миналата година поради това, че не бяхме в контакт с вируса, който го причинява. Затова, според мен, трябва задължително да се имунизираме с противогрипна ваксина. Към средата на месец октомври те вече ще бъдат и в България.
– Да се имунизираме срещу грип, дори да сме вече с ваксина срещу Ковид-19?
– Да, едното не пречи на другото. Няма никакви противопоказания. Нещо повече, фирми работят в момента точно за създаване на комбиниране на ваксини срещу двете заболявания. За момента няма данни, че са постигнати успешни резултати, но проучванията продължават.
– Как бихте коментирали хипотезата задължителна имунизация срещу Ковид-19?
– Аз съм привърженик на задължителната имунизация срещу Ковид-19, това трябва да стане. За определени категории хора във Франция и САЩ тя вече наистина е задължителна. Медици, пожарникари и всички останали, които работят в пряк контакт с хората, трябва да бъдат ваксинирани и в това няма никакво съмнение. Целта на имунизацията е не само ти да се опазиш от заразяване, но и да опазиш здравето на тези около тебе. Личното здраве, разбира се, е лично. То обаче не е само личен, но е и обществен проблем. Всички ние плащаме здравни осигуровки, но ползват услугите на здравната система тези, които имат нужда към определен момент, т.е. ползваме солидарния принцип. Всички, които боледуват от Ковид-19 и стоят по 10 дни и дори с месеци в интензивните отделения и лечението им струва хиляди левове. За него плащаме ние, здравите. Тези хора обаче са неимунизирани. Обществото трябва да знае това, да знае кой какво и за кого плаща, и да си тегли изводите. Затова, повтарям, аз съм за задължителната имунизация. Не мога да си представя здравни работници да нямат ваксинация. В Гърция са отстранени 7000 души от здравната система, докато се имунизират. В Италия е още по-строго. Това е правилното и така трябва да бъде. Не може един лекар, завършил медицина, да говори против ваксините. Това означава, че той просто не е наред. Такава позиция не е адекватна.
– Освен с ниския брой на ваксинационно покритие, с какво друго можем да си обясним високия брой заболели и първенството на България по смъртни случаи?
– В аптеките се продават бързи тестове. Някои ги ползват. Има хора, които крият заболяването си от страх да не бъдат отстранени от работа. Преминават на самолечение, намират начин да останат вкъщи с отпуски и изчакват, чак когато състоянието им стане много тежко да отидат в болница. Пият аспирини, антибиотици, каквото чуят. През това време болестта се развива и напредва. Преди дни бях във Военномедицинска болница по работа и установих, че в реанимацията има хора, потърсили помощ в последния стадий на заболяването, стояли вкъщи по 10-15 дни. Едва след това, когато положението им е станало критично, са потърсили помощ. Ясно е, какъв ще бъде естественият резултат. Другата причина е, че нашият народ е болен народ. На първо място сме по сърдечносъдови заболявания, злокачествени заболявания и диабет. Няма съмнение, че и това е от значение за лошата статистика по отношение на Ковид-19. Освен това, лечението трябва да бъде строго индивидуализирано. Факт е, че вече има и протоколи, които се познават отлично от колегите. Невинаги обаче има възможност те да бъдат прилагани. Например, прочутият ремдесивир – един много важен протеиногенален инхибитор. Той потиска репликацията, размножаването на вируса и затова трябва да се използва в първите 3-5 дни на заболяването, а не в 15-20-я ден тогава, тогава вече няма практически смисъл. Проблем е и въпросът с антибиотиците и широко препоръчваният един от тях. Още от студентските години обаче знаем, че вируси с антибиотици не се лекуват. Те се прилагат, когато има прибавена бактериална инфекция. Употребата им в лечението на коронавируса няма никакъв смисъл, ако вече няма и бактериална инфекция. Това може да го реши лекарят, след като види рентгеновата снимка. Медицината е изкуство, не е леко на колегите инфекционисти в момента.
– Делта вариантът на SARS-CoV-2 с какво е по-различен, какви са отликите в симптоматиката?
– Все още не е много ясно, но се знае, че делта вариантът е много по-инфекциозен. Трудно е да се каже обаче, че протича по-тежко. Просто няма убедителни данни за противното. Той се отличава с остро дразнене на гърлото и типична суха кашлица, която е характерна. Налични са още висока температура, обща отпадналост. Всички утвърдени официално ваксини, които се прилагат и в България, са отлични срещу него. Ефикасността на общо четирите препарата при всички варианти на коронавируса към момента между 70 и 90 на сто. При Делта те са между 80 и 90 процента, което никак не е лошо. За една ваксина се смята, че е много добра, когато ефикасността й е от 70 и нагоре проценти. Никоя не може да е 100 на сто.
– Каква е причината?
– Защото съществуват едни 5% от човешката популация са наречени слаби имунологични респондери. Това са хора, които не реагират на никаква ваксина, на никакво антигенно дразнение. Става въпрос за детерминирано генетична слаба имунна система. Като към тази категория се прибавят хората над 65 години с по-слаба реактивност на същата тази имунна система, която не реагира така качествено, както тази на младите хора и, като се прибавят засегнатите от тежки имунни заболявания и трансплантираните,следва един по-нисък процент срещу каквато и да е ваксина.
– Вярно ли е, че вариантът „Мю“ убягва на ваксините?
– Не, не е вярно, те хващат и него. Има още 4 нови варианта, но те действат и срещу тях. Няма научно обосновани доказателства за обратното, има само хипотетични твърдения.
– Общопрактикуващите лекари вече няма да лекуват коронавирусната инфекция, това ще правят колегите им от Ковид зоните в ДКЦ. Смятате ли, че това ще има ефект?
– Да, определено. Не е редно с високо инфекциозно заболяване да се ангажират общопрактикуващите лекари, при положение че те имат и други пациенти, които не могат да оставят, но и нямат право да станат неволна причина за заразяването им.
– Трябва ли да има специализирани болници за Ковид, или да се спази досегашният модел за процентно заделени легла във всяка една за лечение на инфекцията?
– Определено трябва да има специализирани болници за Ковид, за да не се разпръсне заразата и в другите, в които да се работи при нормален режим на прием. Хората страдат и от други, не по-малко сериозни заболявания, и те трябва да имат навременна и в пълен обем медицинска помощ.
– Според прогнозата Ви, кога страната ни ще се освободи от коронавирусната инфекция?
– Не мога да дам точна дата, но това няма да стане преди хората да се ваксинират колкото е възможно повече, да спазват мерките и да се държат отговорно.
Тоя олигофрен се дразнел, че не го канят много по телевизиите. Вмирисани дурт олигофрен.