Стресът може да предизвика десетки физиологични промени, за които не сме и подозирали, но една от най-важните в обсега му е тази на имунната система. Причините за стреса и продължителността му определят реакцията на имунната система. Главната мисия на организма е да оцелее и затова, когато се чувства стресиран, претърпява промени, за да успее да преживее заплахата. Тези промени най-често се изразяват с повишаване на сърдечната честота и дишане, забавяне на храносмилането.
Каква е връзката?
Всъщност стресът засяга главно нервната, ендокринната и имунната система. Когато тялото го почувства, първо започва фазата на остър стрес, която е по-известна като аларма, защото се опитва да ви предупреди, че нещо не е наред. На този първи етап имунитетът се съсредоточава върху местата, които са най-уязвими и лесно могат да бъдат засегнати от бактерии, гъбички или вируси.
Когато стресът продължи дълго време обаче, имунната функция намалява и тялото изпада в цикъл на възпалителни и противовъзпалителни процеси, които го изтощават.
А вие стресирани ли сте?
Стресът засяга както физическото, така и психическото здраве, затова, ако имате някой от следните симптоми, обърнете внимание на здравето си.
- Ускорен сърдечен ритъм
- Изпотяване
- Задух
- Високо кръвно налягане
- Болки в ставите
- Болки в мускулите
- Главоболие
- Гадене или повръщане
- Загуба на апетит
- Преяждане
- Безпокойство
- Раздразнителност
- Трудно се концентрирате
Как стресът се отразява на имунитета?
За да разберете дали той е нарушил функционирането на имунната ви система, можете да се ориентирате по следните симптоми:
- По-бавно заздравяване на рани
- Често боледуване
- Хронични възпалителни състояния
- Нови или влошаващи се автоимунни състояния
- Нови или влошаващи се алергии