Топ теми

ВНИМАНИЕ, ОПАСНОСТ! В Кюстендил спешно вземат мерки срещу разпространението на африканска чума по свинете след открито мъртво диво прасе с вируса на АЧС 

Мерки срещу разпространението на африканска чума по свинете прие на свое заседание Областната епизоотична комисия в Кюстендил. Д-р Велка Войнова, директор на ОДБХ – Кюстендил, представи актуалната обстановка, като обясни, че на 04.04.2024 г. при изследване на материал от намерена мъртва дива свиня в землището на село Кадровица, община Невестино, е установен геном на вируса на АЧС. 
„До този момент в ОДБХ – Кюстендил не са постъпвали сигнали за съмнение или клинични признаци на заболяване при домашни свине, отглеждани във фамилни ферми или лични стопанства. За периода от началото на ловния сезон 2023-2024 г. до този момент на територията на област Кюстендил са отстреляни 487 броя диви свине /с 400 бр. по-малко от предишния ловен сезон/, които са изследвани и са отрицателни по отношение на заболяването АЧС. Риск от поява на заболяването при домашни свине съществува, поради циркулацията на вируса в популацията на дивата свиня”, обясни директорът на ОДБХ – Кюстендил. 

Д-р Тодор Бачев, началник-отдел „Здравеопазване на животните” при ОДБХ, представи пред Епизоотичната комисия мерки, които бяха одобрени и гласувани единодушно. 

„Благодаря на специалистите, че ни алармираха и поставиха въпроса. Ние ще изпратим мерките към общините и ще следим за изпълнението им”, заяви областният управител инж. Александър Пандурски. В заседанието на комисията се включи и неговият заместник Мария Зарева. Сред приетите мерки от Областната епизоотична комисия са: провеждане на инвентаризация на свиневъдните обекти, както е предвидено в „План за действия в България по отношение на обектите за отглеждане на свине за лични нужди във връзка с АЧС“ – три пъти годишно, както следва: еднократно от представители на администрацията на местното управление в срок до края на месец октомври; извършване на клинични прегледи/проверки на биосигурността от регистрираните ветеринарни лекари четири пъти годишно и предоставяне на резултатите от проверките на съответните официални ветеринарни лекари; провеждане на проверки за биосигурност от официални ветеринарни лекари, клинични прегледи въз основа на оценка на риска от ОДБХ. Вземане на проби и лабораторни изследвания в случай на съмнение. Предоставяне на информационни материали на собствениците на прасета от задния двор чрез местните органи, официалните ветеринарни лекари и регистрираните ветеринарни лекари.
От своя страна, органите на Областна дирекция по безопасност на храните – Кюстендил трябва да извършват месечни проверки относно провеждането в интернет на нелегална търговия с прасета; да провеждат онлайн надзор по интернет, уебстраници, социални мрежи и групи и да извършват проверки на място, да взаимодействат с териториалните звена на МВР за борба с нелегалното придвижване на прасета чрез извършване на проверки на превозни средства по параметри, зададени от ЦУ на БАБХ, с цел откриване на източника на всяко заловено прасе или продукт от свинско месо; органите на местната власт във взаимодействие с органите на МВР да извършват проверки за търговия със свине и животински продукти на нерегламентирани тържища.
ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *