– Г-н Желязков, в края на предизборната кампания сме, обикаляхте Благоевградска област и страната, какво видяхте, в какво състояние са регионите?
– Ясно е какви са проблемите, пред които е изправена България и хората. Това са проблеми, свързани с инфлацията, растящите цени, намаляването на покупателната способност на доходите. Това вълнува обществото ни, затова ясно очертахме всички кризи, които в момента върлуват в страната, като на първо място поставяме политическата криза, която е предпоставка за решаването на останалите.
ГЕРБ-СДС трябва да е първа политическа сила, защото ние не обещаваме неизпълнимото, не искаме да продаваме илюзии. Ако сме първа политическа сила и получим първия мандат, ще направим всичко да постигнем консенсус за сформирането на редовно правителство. По този начин ще бъдат решени реалните проблеми на хората.
– Имате достатъчно опит както в законодателната, така и в държавната власт, за да очертаете процеса за надграждане на тези важни структури на цялостното управление на страната.
– Повече от 30 г. България се развива по пътя на парламентарната демокрация и пазарната икономика – противоречиво, трудно. Като отворена икономика, сме силно зависими от общия пазар като член на Европейския съюз, от друга страна – като политическа динамика, сме част от Северноатлантическия пакт и имаме ангажименти. В този смисъл ние сме държава, която е силно зависима от това, което се случва не само при нас, но и извън нас. Затова и турболенциите на обществено-икономическото ни развитие са част от тези, които се случват в световен аспект, защото и нашият дневе ред е зависим малко или много ог тези промени.
– Да поговорим за ангажираността на депутатите към регионите. Какви са възможностите, които Благоевградски регион трябва да използва и развива според Вас?
– Проблемите в Благоевград са едни, в Гърмен и Якоруда са други, в Петрич – трети, в Гоце Делчев – четвърти. Създаването на възможности за индустриални паркове, за да може инвеститорите да отиват в региона, а не хората от региона да отиват при инвеститорите. Това е въпрос и на регионална политика, което вярвам, че един бъдещ редовен кабинет ще обърне специално внимание на региона, за което и моето място в листата би трябвало да е някаква форма на гаранция.
– Благоевградска област граничи с две държави, колко е важно за нейното развитие трансграничното сътрудничество?
– Това е въпрос, който исторически демонстрира своята значимост. Процесът за свързаност и възможности за бързи контакти със Северна Македония преминават не само през изграждането на пунктове, но и през разбирането за добросъседство. В този смисъл както нашите съседи, така до известна степен и ние сме длъжници на този процес. Би трябвало да го развиваме на базата на равноправие и добронамереност.
– Да завършим с един много важен акцент за бъдещето – образованието и демографската криза.
– Важни проблеми са. Ние неслучайно сме разработили нашата програма с едно сериозно внимание върху макроикономическите показатели. Разписали сме в нашата програма, че при един пълноценен мандат по отношение на образование ще продължим политиката, която започнахме по време на третия ни мандат. Учителските заплати трябва да бъдат поне 125% от средната работна заплата за страната, така че да задържим кадрите и да може кадрите в образованието да създават подготвени и мотивирани деца, средношколци и студенти.
Благоевград има капацитета както на човешката, така и на образователната инфраструктура. Има и големия потенциал, който да възстанови приоритетното и водещо място в образователната система в България.
– И накрая, какъв е Вашият призив към хората ден преди изборите?
– Аз апелирам към хората да подкрепят ГЕРБ-СДС с номер 2, за да се върнем на онзи успешен път, по който вървяхме. Само един ден след 2 април ще се изправим пред трудния въпрос с кого и как да сформираме редовен кабинет, затова призовавам и опонентите да бъдем на висотата на очакванията на хората.