Водопадът в с. Мечкул – новата-стара легенда, която привлича туристите в Пиринския Стоунхендж край Симитли

Екскметът Христо Димитров: Тук идват планинари, жадни за екстремни преживявания и адреналин

Водопадът в село Мечкул, за който от няколко дни се тръби като за някакво откритие на планинари, е добре известен на местните хора.

„От 3-4 месеца се появиха много активни младежи, които имат желание да развият мястото до водопада като дестинация. Районът с феноменалните скални фигури, богата история и мистика е благодатно място за планински туризъм. С това си обяснявам интереса към водопада в последно време”, казва кметът на Симитли Апостол Апостолов.

„Към момента обаче мястото там не е обезопасено и не бих препоръчала на туристи без опит да ходят до там, тъй като е твърде рисково”, предупреди Цветанка Илчова, кметски наместик на с. Мечкул.

„Водопадът е описан от краеведите с една сполучлива метафора, че реката, която е издълбала ждрелото, се разбива като брашно. Той  се намира на 300 м под параклиса „Св. Мина“. Водопадът е отвесен и се предполага, че край него някога е имало манастир. Сега там ходят планинари, които се увличат от екстремни преживявания с повече адреналин”, казва бившият кмет на с. Мечкул Христо Димитров, който е „живата история“ на селото и гид на туристи.

Най-голямата сензация в района не е „новооткритият” водопад, а мегалитното скално светилище „Св. Мина“, разположено в местността Амина, наричано още Пиринският Стоунхендж.

„В скалния град има уникални мегалити, които са оприличени на лъвска глава, конска глава, змия, костенурка, чучулига, фигурите на светите братя Кирил и Методий. Направените археологически проучвания показват, че в района е имало признаци на поселищен живот още от неолита (7000-3000 г. пр. Хр.). Теренните археологически проучвания в района на близкото село Крупник доказват съществуването на значително древно селище на тракийското племе меди. Мястото е свързано с множество митове и легенди, преплетени с исторически факти. Едната легенда е, че огромните камъни в с. Мечкул, под връх Пирин, били наредени от самите титани по заповед на гръмовержеца Зевс. Другото предание е, че тук оракул е предрекъл на Александър Македонски, че ще стане владетел на света. В коритото на река Яна се намират коритата на тракийските принцеси и самодивите. Когато земите на Древна Тракия стават част от Римската империя, оттук  са минавали основните пътища, през които се е прекарвало вино. Тук е имало много лозя с памид, от които се е правило розе. Оттук е преминал и цар Калоян, преди да окупира Солун, където е убит. Говори се, че липите в района са от негово време. Каляската с пощата от София за Солун е минавала оттук, където някога е имало 35 хана. В с. Мечкул се намира прочутият скален часовник“, добавя още щрихи от богатата история на района Христо Мечкаров. През Ранното Средновековие , когато езическите богове са изместени от християнството, светилището край с. Мечкул е кръстено на Св. Мина. Местното население от векове почита светията и на празника му на 11 ноември  отслужва курбан за здраве в местността Амина, където е изграден параклисът „Св. Мина“. Храмът е построен върху някогашно тракийско светилище, в древността там е имало тракийска лечебница. Параклисът, построен с дарения на местни хора и Община Симитли,  се намира точно до скалния ансамбъл, който се извисява над Кресненското дефиле. На другия баир се намира най-старата църква в района „Св. Пророк Илия“, построена през 1800 г.

Неслучайно община Симитли е популярна с названието Малката света гора на Пирин, заради множеството църкви, параклиси, манастири, оброчища и стари светилища, припомнят местните хора. Интересът към скалното светилище „Св.Мина” е постоянен, тук непрекъснато идват туристи от цяла България. Така се очаква да бъде и на храмовия празник, който ще бъде честван в петък.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *