Всички ПУП-ове да се гласуват от ОбС, решиха съветниците в Сандански, Ат. Стоянов обяви: Докато съм кмет, няма да се строи в парк „Свети Врач”

С почерпка на именниците Яне Янев и Янко Ангелов стартира редовното юнско заседание на ОбС – Сандански вчера.

Сред първите питания, отправени от съветниците, бе това на Стоян Стоев, който поиска отговор докога ще продължи ремонтът на пътя Мелник-Роженски манастир, както и на съпътстващата водопроводна мрежа.

Кметът Атанас Стоянов отговори, че ремонтът на пътя се извършва от държавата, а общината помага. „Очаквам до края на юли да приключат строително-ремонтните работи и да бъде пуснат в експлоатация. Забавянето на проекта е вследствие на това, че в Мелник водопроводната мрежа е амортизирана и се налага цялостна подмяна. Всички села в Мелнишко трябва да се превърнат в привлекателен център за туризъм чрез осъвременяване и обновяване на инфраструктурата”, каза Стоянов.

Съветникът Антон Цанев поиска от кмета за всяка молба на гражданин за изготвяне на ПУП да се иска решение на Общинския съвет. „За всеки, който иска оценка на имот, да се установява дали експертът, който изготвя тази оценка, е обвързан с местната власт и дали е държавен служител. Всеки ПУП да се знае от кого е изготвен със становище и ако има нарушаване на закона, да бъде сезирана прокуратурата”, каза А. Цанев.

В отговор кметът Атанас Стоянов поясни, че ще се съобрази с неговото предложение и ще се издава становище от община Сандански.

На питането, отправено от съветника Явор Аргиров, на какъв етап е приемането на ПУП-а за парк „Свети Врач“, кметът обясни, че след отпадане на извънредното положение ще бъде подложен на обществено обсъждане. „Така изготвеният ПУП за парк „Свети Врач“ има много плюсове и слаби страни и ще бъде разгледан публично. Уверявам ви, че докато аз съм кмет на община Сандански, няма да позволя да се извършва строителство в парковата зона”, категоричен бе Стоянов.

На въпрос за лекоатлетическата писта и контрола за опазването й от велосипедисти, ролеристи и други подвижни средства, кметът отговори, че от две седмици е възложено на домакина да се спират всички от изброените. Оказа се, че има проблем и със стопанисването на тренировъчното игрище.

Съветникът Зорица Органджиева отправи питане за съдействие от община Сандански за премахване на знак В 1, поставен на входа на двора на гимназия „Яне Сандански”. „С този знак освен 6-те автобуса и служебната кола на Социалния патронаж не могат да паркират други автомобили. Трима наши колеги вече са санкционирани по Закона за движение по пътищата за това, че са паркирали в двора на гимназията”, обясни искането си Органджиева.

На въпрос как община Сандански ще се възползва от средствата за преминаване на едносменен режим на обучение в сградата, в която се обучават три училища – гимназия „Яне Сандански”, Второ основно училище и Вечерна гимназия, кметът Стоянов каза: „До 2028 г. трябва всички училища да преминат на едносменен режим на обучение и община Сандански ще се възползва от субсидирането по този проект”.

Проблемът с велосипедистите по централната улица „Македония“ пък бе поставен от  съветника Ивелин Терзийски, който поиска да се обособи място за тях, за да не пречат на пешеходците.

Кметът Стоянов даде уверение, че се търси подходящо място за велосипедистите. „Работим съвместно с главния архитект. Има два терена, които се предлагат от арх. Стефан Антонов”, отговори  кметът.

Съветникът Живко Иванов разведри колегите си със следното питане: „Разбрах, че предишният кмет Кирил Котев е на работа в общината, вярно ли е това, защото на документите за провеждане на обществената поръчка за медийно отразяване на фестивала „Пирин фолк“ стои неговото име”.

На закачката кметът Атанас Стоянов отговори, че е допусната техническа грешка, която ще бъде отстранена. „Проведена е обществена поръчка за медийно отразяване на „Пирин фолк 2020” и е избран изпълнител, това е фирмата на Ненчо Касъмов – ФЕН ТВ, сумата е 95 000 лева. Ако не се случат промени, в края на месец август ще се проведе фестивалът”, даде уверение кметът.

Срещу паркирането на улицата пред Спортния интернат се обяви съветникът Кирил Ханджийски: „Улицата, на която е поставен знак „Забранено паркиране”, са извършва постоянно паркиране. Там паркират треньори и възпитатели към плувния интернат и като им се направи забележка, те заявяват, че работят там и трябва да имат паркоместа”, обясни Ханджийски, който призова кмета да разреши проблема. „Реално мястото пред интерната не се различава от централната градска част. Инфраструктурата на общината отговаря за 2000 автомобила, в момента автомобилният парк в града е 12 000 автомобила. Това е проблем не само на община Сандански, а във всички общини”, допълни аргументите си съветникът.

ОбС – Сандански откри на вчерашното заседание нова процедура по избор на управител на общинско дружество „Стройкомтранс“, като срокът за провеждане на конкурса да е до края на октомври, когато изтича договорът на временния управител Спаска Дамбова. За председател на временната комисия бе избран съветникът Георги Батев, а членове са Младен Тимчев, Явор Аргиров и Петър Додушев. Кметът Ат. Стоянов ще предостави трима свои служители в комисията.

Дадена бе и зелена светлина общината да кандидатства за теглене на кредит по ФЛАГ на стойност 600 000 лева, а пазарни оценки на имоти в селата Джигурово, Поленица, Катунци и Склаве бяха одобрени и гласувани.

Гласувано бе още и за концесиониране на най-апетитния търговски обект ГУМ за срок от 35 години. 

Съветниците определиха и финансова помощ за 30 нуждаещи се жители от община Сандански, като сумите за тях ще са от 50 до 300 лева.

ВАНЯ МАНЧЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *