Двамата кандидати Атанас Иванов и Гергана Симеонова бяха засипани с въпроси за микроклимата, командировки и натовареност, никой не събра достатъчен вот при гласуването
Районен съд – Благоевград остава с временен председател, след като ВСС не избра титуляр измежду двамата кандидати Атанас Иванов и Гергана Симеонова. Изборът на административен ръководител беше първа точка в дневния ред на днешното заседание на СК на ВСС. Пръв бе изслушан съдия Атанас Иванов, който акцентира върху основните приоритети в управленската си концепция – подобряване на микроклимата и условията за работа в съда, както и на срочността на делата. При последвалите въпроси от страна на кадровиците на Темида какви мерки предвижда за постигане на тези цели, съдия Иванов заяви, че ще преразгледа заповеди на предишни председатели на съда и вътрешните правила за организация на работата. По думите му имало различни времеви стандарти за произнасяне по делата – в едни случаи 3 дни, в други – 4 седмици, което създавало напрежение, произтичащо от организацията на работа, а не толкова заради личностни отношения.
Председателят на ВАС Георги Чолаков попита дали има напрежение по вертикала между РС – Благоевград и Окръжен съд – Благоевград, и се поинтересува за командироването на съдия Иванов в РС – Разлог.
„Имаше искания за откомандироване от колеги, след това пък те искаха да бъдат командировани. Сега вече няма напрежение. Никой не иска да бъда откомандирован от РС – Разлог, където съм от 4 ноември 2022 г., и същевременно ми се разпределят дела и в РС – Благоевград”, каза съдия Иванов, който бе командирован през 2016 г. от РС – Благоевград в Окръжен съд – Благоевград. Това бе прекратено от новия окръжен председател Петър Узунов миналата есен, който го върна в РС – Благоевград и командирова да гледа дела и в РС – Разлог заради кадровия дефицит.
„От 100 дела някои не бяха пипнати от 2018 г. Сега вече има раздвижване, съдиите си взеха „глътка въздух“ и председателката успя да излезе за 1 седмица в отпуск, да си види децата”, добави съдия Иванов.
Той беше запитан и за назначаването на адвокати за „особени представители“ по делата, с което е предизвикал недоволство в адвокатската колегия.
„Това е фигура, която съгласно правилата на ГПК се назначава от съда, когато ответник не може да бъде открит на адреса, финансира се от ищеца. Проблемът е, че адвокатите се опитват да наложат на съда колко да е възнаграждението на особения представител. Не може за сметка за вода от 56 лв. съдът да определи възнаграждение 200 лв. и да не се назначава адвокат за особен представител, тъй като сумата им се вижда малка. Това е случай отпреди 2 седмици по дело, което не е от висока правна сложност”, каза съдия Иванов и добави, че в Окръжен съд – Благоевград били приети вътрешни правила за особения представител.
Той бе запитан от Атанаска Дишева за натовареността на съдиите и дали е наясно с правилата на ВСС за това.
„Не ми е известен обективен и ясен критерий за измерване на натовареността. Познавам правилата на ВСС, но не са пред мен, за да вляза в детайли”, отговори съдия Иванов.
Същият въпрос за натовареността бе зададен при изслушването и на съдия Гергана Симеонова, която посочи, че по критериите на ВСС всички магистрати от РС – Благоевград са с висока натовареност. Това, както и кадровия дефицит, тя посочи като двата основни проблема за решаване.
„От 1 януари тази година до 30 март в РС – Благоевград един съдия всеки ден е разглеждал между 6-10 акта”, посочи съдия Симеонова и добави, че има неравномерно натоварване в гражданското отделение след преместването на съдии в Окръжен съд.
Председателят на ВКС Галина Захарова я попита дали административният ръководител на съда може да регулира този процес, а отговорът на съдия Симеонова беше, че това следва да се обсъди със съдиите на общо събрание.
На въпроса на Георги Чолаков за напрежението в РС – Благоевград тя заяви: „Напрежението, което бе породено от неравномерното натоварване, значително намаля. Няма го и това напрежение с Окръжен съд – Благоевград, каквото го имаше. Председателят Петър Узунов проявява разбиране, работи се добре”, каза съдия Симеонова.
На въпрос на Цветинка Пашкунова какви конкретни мерки би предприела за подобряване на микроклимата и за защита на независимостта на съдиите, тя добави: „Един председател не може да работи без съмишленици. Ние вече направихме стъпки в тази посока, като създадохме работни групи, в които се събираме и решаваме организационни проблеми. В случай на засегната независимост на съдия има механизъм и той е да се уведоми ВСС, който извършва проверка“, отговори съдия Симеонова.
Последваха допълнителни въпроси за командировките и за микроклимата в РС – Благоевград, както и дали има ядро, източник на напрежение в съда, и как би действала тя, ако отново се прояви в бъдеще.
„Няма такова противопоставяне. Ядрото от съдии не създава проблеми, а се събира, за да ги решава. Не може да се даде общ отговор за всички хипотетични проблеми в бъдеще“, отговори достойно съдия Симеонова.
На въпроса за „особения“ представител тя добави, че той се назначава от съда, но се определя от адвокатската колегия, като подчерта, че е на различна позиция с колегата си Иванов, поради което не пожела от етични съображения да задълбава повече в темата.
Неудобен въпрос бе отправен от Георги Чолаков, който я попита защо съдии от Районен съд – Благоевград не изпълняват указания на Административен съд – Благоевград.
„Не съм запозната, а като наказателен съдия ми трябват факти. Правилата за администриране трябва да се спазват“, отговори съдия Симеонова.
След препитването на двамата кандидати някои от членовете на СК на ВСС се мотивираха за кого ще гласуват. Пашкунова и Дишева посочиха, че застават зад Гергана Симеонова, тъй като е подкрепена от нейните колеги, а от нейното представяне се убедили, че има лидерски качества, че е решителна и проактивна в търсене на причините за проблемите и не се отказва от постигане на целите си.
Георги Чолаков заяви, че за него е било удоволствие да изслуша двамата съдии. „Защото, щом чуем Благоевград, винаги значи проблем. Сега има подобрение и колегите са направили стъпка в добра посока. Моят глас е за съдия Иванов, който е с повече стаж – 15 години, той е преподавател в ЮЗУ. Сега спасява РС – Разлог, над 100 решения е постановил”, заяви шефът на ВАС.
С уговорката, че и двамата кандидати са се представили много добре, Боян Новански заяви, че ще подкрепи съдия Иванов, тъй като му прави чест, че изтъкнал проблема с особения представител.
Драгомир Кояджиков обаче заяви, че никого от двамата няма да подкрепи. „Аз от две години следя взаимоотношенията в Окръжен и Районен съд – Благоевград. Проблемите не се подобряват, а се задълбочават”, каза той.
След проведеното гласуване съдия Иванов получи 5 гласа „за“ и 4 „против“, като бе подкрепен и от Боян Магдалинчев. „За“ съдия Симеонова гласуваха 3-ма членове, в това число и Галина Захарова, но 6-има бяха „против“. Така нито един от двамата кандидати не бе избран за председател, а новината им бе съобщена от Галина Захарова с голямо съжаление и молба да не се обезсърчават.
При това положение РС – Благоевград остава под ръководството на съдия Калина Иванова, която бе назначена на 15 ноември 2022 г. за временен председател. Сега предстои да бъде обявен отново конкурс за председател, но след вчерашната развръзка във ВСС едва ли ще има ентусиасти.
Припомняме, че в предишния конкурс единственият кандидат за председател на РС – Благоевград беше съдия Гюлфие Яхова, която се отказа на финалната права и заседанието на 22 юли миналата година се провали. Впоследствие се оказа, че ходът й е бил тактически, тъй като е очаквала да се премести в Окръжен съд – Благоевград, което и се случи.
Днес ВСС имаше възможност за избор между двама кандидати, които се представиха убедително, но в крайна сметка и двамата бяха блокирани.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА
Тези двамата да не са ПИФ-аджийски кадри от ЮЗУ-то на Боре Тъпото?