Сатовча предприема втора атака на Световните рекорди на Гинес, където иска да влезе с най-много чешми за обществено ползване на територия от 332,591 кв. км. На последното си заседание ОбС гласува да бъде нает съдия от Световните рекорди на Гинес за повторно кандидатстване на община Сатовча за сертифициране на световен рекорд, като средствата,необходими за изпълнението на кандидатурата, ще бъдат от общинския бюджет за тази година.
Според кмета на общината д-р Арбен Мименов наемането на съдия ще струва около 20 000 лв.
„Вариантите за кандидатстване са два – обясни за „Струма“ Мименов. – Единият е наемане на съдия от Световните рекорди на Гинес, който присъства на място за удостоверяването на рекорда, а вторият е документиране и доказателства за рекорда (видеозапис, снимки и най-малко две независими писмени свидетелски показания от нотариус или съдия), които се изпращат до седалището на Световните рекорди на Гинес в Лондон.
При първото ни кандидатстване за сертифициране на рекорда Община Сатовча използва втория вариант – чрез подаване на документи. Подготвихме и изпратихме, съгласно дадените ни от Световните рекорди на Гинес указания, видеозаписи и снимков материал на работещите чешми, дневник – регистър на чешмите, също така и други помощни материали, като извадки от медийни публикации и други, доказващи големия брой налични работещи чешми в общината, заедно с декларациите на свидетелите на рекорда – нотариус и съдия от Гоцеделчевски нотариален район на действие. След дълъг период от време на проучване от страна на Световните рекорди на Гинес получихме отговор, че нашата кандидатура не се одобрява поради това, че има отворен раздел за най-голям брой фонтани на публично място през 2008 година в Ашхабад, Туркменистан. При второто си кандидатстване сега ще подготвим новата си кандидатура с различен от досегашния мотив. Също така ще изберем първия от вариантите за кандидатствате – наемане на съдия или съдии от централата на Гинес в Лондон, които ще документират и докажат рекорда“.
Към момента на територията на община Сатовча има изградени и работещи над 1000 чешми, които в повечето случаи са с обособени кътове за отдих. Чешмите се изграждат изключително по частен път и разходите са за семейството, изграждащо чешмата и къта за отдих. Водата се обследва, изпитва се в лаборатория, след което се довежда до мястото, отредено за чешма.
На практика в община Сатовча на 14 жители се пада по една чешма. Хората ги строят в памет или в чест на близки хора. Самият Мименов е построил чешма край село Осина в памет на починал родственик. Има и чешми, които са високо в планината – например над Хайдушки поляни, в близост до местността Стария събор, е Кемилевият чучур, на името на горския работник Кемил Садков от с. Кутела, който я построил през 1937 г.
По предложение на д-р Арбен Мименов през 2012 година Общински съвет – Сатовча приема решение за обявяване на празничен ден първата събота от месец юли за отбелязване на Ден на чешмата и семейството в община Сатовча. Идеята и смисълът на празника е да се запази добрата традиция, добрите взаимоотношения и сбирките, които сплотяват хората и семействата.
ВАНЯ СИМЕОНОВА