
Минералната вода в Благоевград посрещна приетите вчера в НС 9% ДДС за ресторантьорските услуги с цената на течно злато. Оказа се, че това е стока, поскъпнала тихомълком най-много в благоевградските заведения още в първите дни, след като те бяха отворени след извънредното положение. Цената на кафето се вдигна с 20 ст., а бистрата течност е качила цената си с рекордните 1,20 лв. за литър.
На новата ценова тесла попадна икономистът в ЮЗУ доц. Елена Ставрова, която за 2 кафета еспресо, 1 безалкохолно и бутилка минерална вода от 500 мл в популярното заведение „Барок” срещу общината, собственост на производителите на чорапогащници Николай Петков и Павел Мицев,
плати 7,80 лв. Оказа се, че кафето е по 1,90 лв. – при 1,70 лв. преди извънредното положение, безалкохолното е набъбнало на 2,20 /при 1,90 лв. през март/, а минералната вода от 1,20 лв. преди 3 месеца вече се продава за 1,80 лв.
Възмутена, доц. Ставрова запази бона, срещу който плати, и го публикува в профила си с два въпроса: Това фискален бон ли е и колко процента ДДС са качили цената на минералната вода, която на дребно се купува в търговските вериги по 0,35 лв.?
„Възмутена съм и повече никога няма да седна там!”, коментира гневно за „Струма” преподавателката. „Това, което получих, дори не е фискален, а служебен бон. Разликата е съществена – фискалният бон отчита реални обороти, защото този компютър или касов апарат, който го издава, е свързан с Националната агенция за приходите, докато служебните бонове се издават от старите касови апарати, които някои заведения още не са изхвърлили, и тези обороти не се отчитат в НАП. А за цената на водата не ми се говори. Къде са 35 стотинки, къде е 1,80 за половин литър! Още по-лошото е, че и след приемане на ставката от 9% ДДС от 1 юли ние, потребителите, няма да усетим никакво намаление. Не допускам, че кръчмарите ще се лишат от това, което вече са имали. А дори малко да падне цената на някоя стока, това ще е временно, за седмица, не повече и пак ще се върнат сегашните цени. Така че ние, потребителите, по никакъв начин няма да усетим, че ДДС-то им е паднало. Още по-лошото е, че тази разлика между 20% и 9% няма да отиде и в персонала. За този бранш окончателно бяха вдигнати минималните осигурителни прагове и осигуровката вече ще трябва да се плаща върху минимум 800 лв., макар че остана една вратичка, която казва, че за нискоквалифициран персонал може да остане ниският праг от 610 лв. Колко сервитьори и бармани в Благоевград обаче са квалифицирани?”.
Този бон, както и всички останали, които благоевградчани получават в местните заведения, са причина и за острите им реакции спрямо исканията на ресторантьорите към община Благоевград да бъдат освободени от такса смет за периода на извънредното положение, да се намали такса смет за цялата година с 60%, а наемните цени на общински обекти и открити площи към кафенета, сладкарници, ресторанти и други заведения в Благоевград до края на 2020 г. да бъдат редуцирани наполовина. Тези свои претенции те отправиха завчера към кмета на Благоевград Румен Томов и хич не останаха доволни от отговорите му, че общината няма възможност да им направи такива отстъпки.
Масово благоевградчани са на мнение, че колкото и да им бъдат намалени данъците и таксите, цените в благоевградските заведения ще останат все така раздути и недостъпни за по-голяма част от населението.
По различните форуми сериозна доза недоволство трупа и предложението на Димитър Шалявски, който освен намалени данъци поиска от общината да предостави на бизнеса безплатно общински площи за организиране на фестивали и други мероприятия, да им осигури, пак безплатно, охраната и сцена.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Бонът, който доц. Е. Ставрова публикува във Фейсбук
В такива заведения на алчни цървули никой не трябва да влиза ….докато не засмукат тиня ….управниците им !
Не във Фейсбук да публикува, да го прати на Агенцията за защита на потребителите и на някоя национална ТВ!