Възпитаникът на Математическата в Благоевград инж. П. Стоев пуска на пазара робот, който връща пълноценния живот на хората с увреждания, първа изявила желание да го купи Норвегия

Робот помага при рехабилитация или улеснява живота на човек в инвалидна количка, като му позволява да води по-самостоятелен живот. Всичко това може би звучи все още като сценарий от бъдещето или като научнофантастичен филм, но българска компания доказва, че това изобщо не е така и че такива иновации може да се случват и на родна почва.

Стартъпът, основан от участника в клас 2023 на селекцията „30 под 30“ инж. Петко Стоев, си поставя за цел да направи живота на хората по-лесен чрез помощта на роботите. Компанията работи едновременно по два продукта – екзоскелет за рехабилитация от разстояние и робот, който се прикрепя към инвалидната количка и изправя човека с увреждане, а отделно може да се движи сам и да улеснява живота на притежателя си, като му дава повече свобода и самостоятелност, пише forbes bulgaria.com.

Проектът печели финансиране по няколко гранта и от индивидуални инвеститори, а Стоев печели конкурса „Предприемач в науката“. Пускането на двата продукта на пазара предстои, но създателят на стартъпа уверено обръща поглед към Норвегия, където представянето на идеята за робота за хора с увреждания се радва на голям интерес.

Роботите са част от живота на Петко Стоев от ранното му детство. При това не само заради анимационните герои, които харесва като дете. Израснал в семейството на инженери, Стоев си спомня как родителите му са му купували конструктори, с които правел роботи.

„През целия си живот съм искал само да правя роботи, никога не е имало план Б. Като 4-5-годишен бях накарал баба ми да ме научи на базови математически операции – казва 29-годишният Стоев. – Исках по-бързо да стана инженер по роботика“.

По пътя към изпълнението на детската си мечта завършва Природо-математическата гимназия в Благоевград. След това учи инженерен дизайн в Техническия университет в София, а в момента е доктор след завършена докторантура в секция „Кибер-физични системи“ към Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.

С годините мечтата му се обогатява, като се отваря към предприемачеството, заниманията с наука и преподавателската работа. „Исках да имам компания, която да прави роботи, и да бъда преподавател, за да мога да предам моята искра на други хора“, споделя Петко Стоев.

Идеята за създаването на робота за рехабилитация се появява още в студентските години на Стоев. През 2021 г. той печели проекта „Бъдеще с наука“ 2 и с получените 13 хил. лева започва създаването на прототип.

Интересът му за разработки в сферата на здравеопазването добре съвпада с тенденцията за ръст на пазара на медицински роботи. По данни на Sky Quest той се оценява на 6.9 млрд. долара през 2021 г., като прогнозите са за ръст до 34.32 млрд. долара до 2030 г.

В края на 2022 г. проектът печели и петото издание на конкурса „Предприемач в науката“ и наградата е в размер на 30 хил. лева. Финансирането помага за преминаване от лабораторна към пазарна версия на екзоскелета.

Планът е при пускането му на пазара продуктът да бъде предлаган на болници, рехабилитационни и терапевтични центрове, които да го отдават за ползване на пациенти на абонаментен принцип. Вече се водят разговори с големи лечебни заведения. Интерес проявяват и университети, които биха могли да го използват в преподаването на студенти по медицина.

Екзоскелетът помага за рехабилитацията на горни крайници след инсулт или травми. Той се поставя върху ръката на пациента, а лекарят използва телеуправление, за да зададе движенията за рехабилитацията, които след това роботът изпълнява автономно.

Според данни на Световната здравна организация 13.7 млн. души по света прекарват инсулт всяка година. 5.2 млн. от тях остават с дълготрайни увреждания. Според Националния център по обществено здраве и анализи през 2023 г. в България са регистрирани 34 хил. случая на инсулт.

Извършването на рехабилитацията от дистанция улеснява пациента, който може да се подлага на процедурата в удобството на своя дом. Така няма нужда той да се придвижва до болницата, особено при положение че е много вероятно да е трудноподвижен и травмиран, или да се налага да моли свои близки за помощ. Наред с това роботът улеснява значително работата и на лекарите, които могат да извършват процедури с няколко пациенти едновременно.

Допълнителен плюс е, че без нужда от допълнителни механизми и приставки екзоскелетът може да се ползва за лява и за дясна ръка. Освен това е модулен и един екзоскелет може да се използва едновременно от няколко пациенти. Например ако пациент има нужда от рехабилитация на китката, останалата част от робота може да се ползва от друг пациент, който има нараняване на друга част на ръката.

В програмата се съдържа информация за травмата или състоянието на пациента, къде е той в процеса на рехабилитация. Лекарят задава какъв да е видът на движението – пасивно, асистивно или съпротивително, и на колко градуса да бъде то, а с помощта на тази информация роботът задвижва ставите самостоятелно.

Екзоскелетът ще помага за рехабилитацията на горни крайници след инсулт или травми. „Уникалното е механиката, която създадох. Роботът може да пресъздаде естествените и пълните движения на ръката и така рехабилитацията е по-пълноценна. На тези хора им се връща надеждата, че ще се върнат към пълноценния живот“, казва инж. Стоев.

В момента екзоскелетът е в процес на сертифициране. Предстои да бъде патентован и ще е напълно готов за пазара. „Имаме виждане за крайния продукт, за да може да даде това, което искаме“, обяснява Стоев и допълва, че за момента нямат точен срок за пускането на екзоскелета на пазара, но целта им е това да се случи възможно най-скоро. Продуктът е разработван и ще бъде пуснат на пазара.

Стоев е едноличен собственик на дружеството „Ри4Лайф Хелткеър Технолоджис“ ЕООД. „Името идва от restoring for life – посредством високотехнологичните си разработки да дава свободата, да връща пълноценния живот на хората“, казва младият предприемач.

През 2018 г. се появява идеята и за втори продукт, която отлежава в чекмеджето на Петко Стоев до миналата година, когато екипът му се залавя с разработването му. Става въпрос за робот, който подобрява и улеснява живота на хора с увреждания, и по-конкретно такива с неподвижни долни крайници. Идеята е роботът да се закрепя за инвалидния стол и да може да повдига потребителя в изправено положение.

Така той ще може да е на височината на хората, с които общува, което пък ще повлияе благоприятно на самочувствието му. Роботът ще може и да придвижва пот­ребителя в тази позиция. Освен това, когато не е закачен за инвалидния стол, ще може да се движи сам и да донесе на човека с увреждане чаша вода или предмет от другата стая, с което да помогне за неговата самостоятелност.

В момента компанията внедрява в разработката изкуствен интелект, за да може роботът да разпознава различни обекти и да взаимодейства с тях.

Съществува идея да се внедри и система за известяване при спешни случаи. Така, ако човекът живее сам, ще е по-лесно да му се помогне. Идеята на Стоев е роботът да може да отчете, че има спешен случай и да се свърже с контактно лице и с оператор на 112, за да може той да поеме контрол над робота и да го насочи към това да отвори вратата, за да допусне изпратените на мястото спешни медици в дома.

Дейно участие в разработването на робота има човек с увреждане, който помага със съвети за това какви функции точно биха били най-полезни.

Разработката на продукта е подпомогната от грант в размер на 25 хил. лева от проекта „Наука за бъдеще“ 3. Планът е продуктът първо да бъде валидиран на българския пазар. След включването в норвежка програма за иновации и свързаното с това презентиране на робота на събития в Норвегия вече е избран и най-вероятният първи чуждестранен пазар – норвежкият, заради възторга, с който идеята е посрещната там. „След края на презентацията направо ни казаха: Пригответе си визитките“, припомня си Петко Стоев с усмивка.

По думите му не липсват и предложения за инвестиции в компанията, но засега избира да стъпва внимателно при вземането на решение от кого да се приеме финансиране и при какви условия.

Междувременно Петко Стоев не е забравил и останалите точки, за да осъществи напълно мечтата си. Разработките на робота и екзоскелета са надлежно описани в научни публикации. Наред с това той е и преподавател във Факултета по математика и информатика на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Създал е и стажантска програма, в която се включват някои от студентите му, както и други млади хора, които имат интерес към сферата, а част от тях остават на стаж дългосрочно във фирмата му.

„Живея мечтата си“, признава Стоев.

Междувременно в чекмеджето му вече отлежават няколко нови идеи за роботи, които също биха могли да подобрят живота на хората, но чакат своя момент, след като първите два продукта на компанията се появят официално на пазара.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *