Благоевградчанин спечели дело срещу общината относно обезщетение за отчуждаване на негов имот за реализирането на ул. „Зеленка“ в кв. „Грамада” в Благоевград. Васил Георгиев атакува заповед на кмета от 19 юни, с която за отчуждаването на 27 кв.м от имота му е било определено обезщетение от 1393 лв.
Както „Струма“ писа, планът за реализацията на улицата е от 30 години. През1994 г. е одобрен със заповед на тогавашния кмет Елиана Масева, а през 2017 г. е изменен с решение на ОбС – Благоевград, с което частни имоти са одобрени за отчуждаване за изграждане на общинска улица.
Процедурата е задействана през април тази година от настоящия кмет Методи Байкушев, който възлага на лицензирания оценител на недвижими имоти Илинка Митева да изготви пазарна оценка на предвидените за отчуждение части от имоти на общо 13 собственици и да определи равностойността на паричното обезещетение. Сред тях е Васил Георгиев, чиито 27 кв.м са оценени за 1393 лв., или по 51.59 лв./кв.м, като обезщетението било одобрено със заповед на кмета на 19 юни. Собственикът бил известен за това на 27 юни и тъй като останал недоволен от ниската оценка, на 8 юли пуснал жалба в Административен съд – Благоевград против кметската заповед с искане да бъде отменена и да му бъде определено по-високо обезщетение. На делото той бил представляван от адвокат Георги Чорбаджийски, като по искане на ищеца съдебният състав назначил единична експертиза за оценка на въпросните 27 кв.м. Вещото лице определило, че пазарната им цена е 3209 лв., но юристът на общината не бил доволен от заключението и поискал тройна експертиза. Тя била допусната, като общината платила 2000 лв. в аванс за разширената експертиза. Оценката за имота била определена на 4328 лв. Съдията по делото Тодор Тодоров приел за валидна пазарната оценка на тройната експертиза и изменил обезщетението от 1393 лв. в кметската заповед с 3000 лв. отгоре. Отделно от това община Благоевград е осъдена да плати 2124 лв. на Васил Георгиев, които направил за съдебни разноски, от които 1200 лв. за адвоката и 924 лв. за вещото лице, изготвило единичната експертиза.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Като се тегли чертата, излиза, че общината ще трябва да плати над 7000 лв. за делото, а има още три висящи на други недоволни от занижените обезщетения собственици.
Както „Струма“ писа, в социалните мрежи имаше бурни коментари относно разликата в оценката на имотите, със сходни характеристики, начин на трайно ползване и предназначение, която варираше от 30 лв. до 124 лв. на кв.м. Например 130 кв.м от имот на наследници на Елена Михайлова, Верка Гемеджийска, Веска Гемеджийска и Димитър Грънчаров е оценен на 4 706 лв, а 110 кв.м на наследници на Никола Николов, наследници на Лилянка Николова, на Кирка Николова, Христо Николов, на Методи Николов, Емилия Николова, Георги Николов, Костадин Николов и наследници на Радойчо Николов е оценен на 10 760 лв., същите ще получат за 46 кв.м от друг имот в района 5273 лв., а за 9 кв.м Христо Николов и Владимир Николов ще си разделят общо 556 лв. Най-големият частен терен, попадащ в рамките на проекта, е от 975 кв. м, собственост на наследниците на Йорданка Шалявска, на Митко Шалявски, Шалявска, Борис Шалявски, наследници на Методи Шалявски и Георги Шалявски, на Бойчо Шалявски, Димитринка Кацарска, Камелия Пандалиева, наследници на Ангелина Пенкова, и Валентин Шалявски, а оценката му е в размер на 120 651 лв., или по 124 лв. на кв.м. След запитване на „Струма“ до общината се оказа, че въпросният имот на фамилия Шалявски, в която снаха е зам. кметът по образование Боряна Шалявска, е продаден на общината през 2010 г. и бил включен погрешно в списъка за отчуждаване.
Дали ще бъдат променени от съда оценките и на другите собственици, които обжалват определните им обезщетения, предстои да разберем. Съгласно чл. 26, ал. 6 от Закона за общинска собственост, производството за принудително отчуждаване на имоти частна собственост за общински нужди пред административния съд приключва в срок до 2 месеца от подаването на жалбата. Съдът обявява решението в 7-дневен срок след заседанието, в което е приключило разглеждането на делото. Решението на съда е окончателно. По закон общината следва да изплати в 6-месечен срок обезещетенията на собствениците на отчуждените имоти.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА