В антикризисния пакет: Пада акцизът върху някои от горивата, вдига се върху цигарите

На експертен съвет по икономика и финанси управляващите са обсъдили антиинфлационен пакет и взето решение да се премахне акцизът на пропан-бутана и метана и да се намали ДДС на някои горива от 20% на 9%.

„Предстои да бъде прието вдигане на прага за регистрация по ДДС, но от 1 януари 2023 година. Акцизът върху някои от горивата ще се премахне – за пропан бутан, метан за колите. Ще се намали ДДС от 20% на 9% на някои от горивата. На коалиционен съвет ще се разгледа идеята за пенсиите – от 1 юли да се продължи изплащането на 60-те лева към пенсиите или да се повишат с 10% от 1 юли. Разработва се обаче и по-оптимален вариант – от 1 юли да се вдигнат всички пенсии с 20%. Акцизът върху цигарите ще се вдигне„, каза депутат от „БСП за България“ Петър Кънев пред БНР.

Обсъжда се за първите 50 литра гориво да се намалява цената с 50 стотинки. Разработват се няколко варианта – дали да бъде на всяко зареждане, дали да бъде на лична карта на член на семейството, или само на номера на колата, коментира още Кънев.

Той уточни, че в коалицията не се е възприело предложението за въвеждане на необлагаем минимум и за намаляване на ДДС върху храни от „голямата кошница“, но се обмисля намаляване на ДДС на стоки с фиксирани цени като лекарства и ток. 

„Коалицията е сложна, трудна, търси се вариант от допълнителните приходи, които идват от горивата, инфлацията също води до сериозни приходи. Събират се пари във фиска и се търси балансирано решение, за да издържим“, кометира Кънев.

Друга мярка в  антикризисния пакет на управляващата коалиция е за всяко дете да има допълнителни 50 лв.

„В момента се дебатира как да бъдат дадени – дали чрез ваучери чрез училищата и детските градини, за да има стимул децата да ги посещават, или да се даде на работещи родители, за да има стимул родителите да работят. Ще се намери оптималното решение в близките седмици“, посочи  Петър Кънев.

По думите му 2 милиарда лева ще влязат под някаква форма в джобовете на хората, като средствата ще дойдат от допълнителните приходи от свръхпечалбите от електроенергията и от увеличените приходи от инфлацията.

Депутатът изрази мнение, че дългосрочно решение на проблема с природния газ в близките година-две няма.

„Трябва да продължат преговорите с „Газпром“. Трябва обаче да изчакаме. Войната ще свърши в един момент, а „Газпром“ ще остане най-големият производител на газ за Европа. С природния газ някак си ще се оправим. По-големият проблем за държавата ни е петролът„, смята Кънев.

Според него позицията на правителството да търси дерогация, за да продължат доставките на руски петрол, е правилна.

„Твърд противник съм на това, което не е полезно за нас“, коментира Кънев актуалната тема за скъсването с руските фосилни горива, добавяйки: „Ако за нас това е полезно, аз съм категорично „за“. Но не ми е ясно как това е полезно за Чехия, Словакия, Унгария и България. Трябва да търсим нашия национален интерес.“

Според него македонската тема има потенциал да събори правителството, „ако то не се вслуша в настроенията на народа“.

 „С червени линии трудно се управлява държава. Управлението ще се крепи на всяка цена. Компромисът не е мръсна дума“, заключи Петър Кънев.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *