
Община Гоце Делчев предложи да осигури пясък за направата на т. нар. „сирници“, които се палят на празника Сирни Заговезни на 2 март. Идеята е да се сведе до минимум опасността от пожари.
Вчера кметът Владимир Москов издаде нарочна заповед, с която забранява паленето на „сирници“ върху зелени площи на територията в общината, както и в близост до жилищни сгради и други постройки, електрически и кабелни мрежи и запалими съоръжения. Забранява се и използването на автомобилни и други гуми за горене, които силно замърсяват въздуха.
Направата и паленето на огньовете, които по стара традиция младите прескачат за здраве, ще бъде контролирано от РС „Пожарна безопасност и защита на населението“, съвместно с общински служители, и при констатирани нередности нарушителите ще бъдат санкционирани, предупреждават от общината.
В Белица пък за поредна година празникът ще бъде отбелязан сконкурса „Наше гаро най-големо”. Жури ще обиколи всички квартали в общината, за да измери огньовете. От общината „хвърлиха и въдицата“, че специално ще се съблюдава дали „гарото“ е екологично, тоест какво се гори в огъня. Кварталите, които са ползвали горими материали, застрашаващи природата, няма да бъдат наградени, предупреждават организаторите.
Отбелязването на Сирни заговезни или Прощална неделя в Белица по традиция започва няколко дни преди деня 2 март, когато най-младите мъже отиват в гората и събират клонки от хвойна. Хвойната се натрупва на големи купи (гарота) в 5-те квартала на Белица, като целта е купата да бъде най-голяма и висока. Вечерта се палят огньовете и се вихрят буйни хора около тях, а вкъщи се яде традиционна баница със сирене и яйца. На тавана в стаята, където е разположена празничната трапеза, се закачва червен конец, на който се връзва халва или яйце и се амка. На Сирни Заговезни по-младите искат прошка от по-възрастните.
ВАНЯ СИМЕОНОВА