Да бъде направена щателна проверка с необходимите технически средства и изкопни дейности, с която да бъдат установени причините за намаления дебит на минералната вода в банята на гр. Добринище, включително и дали има незаконно отклоняване на минерална вода от сондажите в парка, а на проверката да бъдат поканени граждани като независими наблюдатели и резултатите от нея да бъдат обявени публично – това поиска от кмета на община Банско Стойчо Баненски и председателя на ОбС Димитър Русков представителят на създадената миналата година Гражданска инициатива „Аз обичам Добринище” Варка Калайджиева.
Молбата е в резултат на продължаващото недоволство на жителите на градчето, които през 2024 г. скочиха срещу преминаването на банята под управлението на общинско дружество и заявиха категорично, че балнеолечебницата им трябва да остане под контрола на кмета на Добринище. През февруари 2024 г. беше инициирана гражданска петиция, подкрепена от 2118 подписа, но тя не беше уважена от общинските съветници.
Според „Аз обичам Добринище“ оттогава обаче проблемите с банята, вместо да се решават, непрекъснато се задълбочават.
„ОП „Минерална баня Добринище“ съществува вече шест месеца като общинско дружество под управлението на временен директор. През този времеви период беше направен козметичен ремонт на фасадата на банята със средства, заложени в общинския бюджет за 2024 г. На 1 януари 2025 г. цените на услугите, предлагани в банята, бяха увеличени, като еднократен билет от 2 лв. стана 4 лв., вана от 10 лв. – на 15 лв., а пенсионери и ученици от региона могат да ползват намаление от 50% само ако посещават банята в понеделник и сряда.
В същото време в банята минералната вода е драстично намаляла. Доста често повечето корита за измиване са празни, от душовете тече студена вода, а температурата на водата в басейна е много по-ниска от обичайната за този извор. Ежедневно при персонала на банята постъпват оплаквания от ползващите банята за липса на вода, ниска температура на водата и студени помещения. Често ваните се пълнят с маркуч, тъй като водата не достига.
От община Банско твърдят, че са проведени срещи и замервания на източниците на минерална вода от сондажите в градския парк. При тези проверки е установено, че единият сондаж е пресъхнал, а при другия има известен спад на дебита. Според експертната оценка тези проблеми са нормални и породени от дългогодишна експлоатация, затлачване на сондажите и каптажите и процесите на корозия. Не е установена разлика в температурата с измерената преди години. Заключено е, че ниският дебит и температура се дължат на дефектирали и недобре изолирани тръби. Има предложение да бъдат заменени всички тръби и водата от всички източници да отива в термоизолиран резервоар, откъдето да черпят балнеолечебницата и концесионерите. Няма ясен финансов план кога ще бъдат извършени тези дейности.
Проблемите с ниския дебит и температура на водата в банята обаче не възникнаха след преструктурирането на банята. Тези проблеми водят началото си след строително-ремонтни дейности в парка през 2015 г., когато бяха извършени подмени на тръби и други съоръжения, разрушена бе функционираща градска пералня с минерална вода. Допълнително бяха прокопани километри улици за полагане на тръби, които да отведат минерална вода от сондажа в парка до хотелски комплекс, намиращ се в покрайнините на градчето, след одобрен концесионен договор. По време на извършените изкопно-ремонтни дейности има съмнения, споделени от много граждани, за отведена минерална вода от сондажите в парка до частни домове, намиращи се по трасето на прокопаните улици и бизнеси, намиращи се в близост и около парка. Официални сигнали за така описаните и предполагаеми нарушения не са подавани“, обясни Калайджиева.
Според категоричното й мнение жителите на гр. Добринище имат съвсем основателни притеснения относно просъществуването на банята като публичен, достъпен и функционален център за балнеоложки и хигиенни цели.
Освен липсата на вода в банята като че най-много негативи сред жителите на градчето се трупат од ограничението за пенсионерите, които могат да се къпят с намаление само 2 дни седмично. Общото мнение е, че това е дискриминация към най-бедната част от населението.
Доста скептично се приема и проектът за реконструкция за банята в Добринище, който се прави в момента. Хората са на мнение, че на балнеолечебницата не й трябва реконструкция, а вода.
ВАНЯ СИМЕОНОВА