Над два пъти сегашните жители на Долна Градешница, най-голямото село в община Кресна, увеличиха числеността си с близки, роднини и гости отвсякъде из страната, че и от чужбина, за да отпразнуват заедно най-големия празник на селото от 100 години – 100 години от неговото рождение.
Точно 100 години са изминали /1923/, когато десет фамилии, натоварили на каручки деца, домашна покъщнина, черги, каращи отпред пред всяка каручка по десетина-двайсет овце, кози и друг добитък, поели по дълъг път от Хаджибеглик, Шугаво, Крушево и други селища, намиращи се сега в Гърция, спрели тук в това тогава изцяло пусто място.
Сбъднали се думите, казани преди 100 години тук от Георги Атанасов, един от бежанците: „Тук ке спреме. Тука има место за къщи, земя за ниви, пасища за стоката. А има и зайци за тепане…”. А мястото е край Струма, малко по на север от река Градешка. Главната причина да напуснат домове и имоти из сегашна Гърция била, че не са искали да се погърчват и били прогонени.
Речено – сторено. Всичко започнало с няколко колиби, покрити с шафар. Поразработили се нивички и се родило ново селище, приело името Долна Градешница, идващо от думата „градеж”, а те пък от останки от напуснати много отдавна в м. Хилядница тракийско селище.
Заредили се години, заселили се и други бежанци от Егейско, а после и от пирински села. Взели да се явяват и тухлени постройки, покрити с керемиди, очертали се улици, прокарал се водопровод. После пък дошъл ред за откриване на училище, на читалище, започнало и благоустрояване. Така Долна Градешница се е създало като село:
Води разплискват Струма – в песен полетели
Край нея пък е селото – видение завидно.
И хора тук бъдещето си прозрели,
по пътя исторически от минало към идно.
Празничното шоу започна с откриване на мемориален кът на площад „Студената чешма”, където е станало първото заселване. На голяма мраморна плоча там са изписани имената на първозаселилите се, до нея на неотработен камък надпис отдава почит: „Бежанците, майко, ги събира мъката една и съща – всеки бежанец, майко, с болка за родната си къща!”.
Към този кът на специална площадка пък в галерия на открито с фотографии учителят Бойко Ребреев беше проследил историята на селото. Откриването на къта стана и повод да се стече поне половината от селото и гостите му.
Продължението на празника бе на новоасфалтирания площад в центъра на селото, където започна с кулинарна почерпка, за която се бяха подготвили майсторите кулинарки Благомира Стефанова, Лиляна Стефанова, Лиляна Зонева, Валентина Акареева.
Кметът на селото Стоян Акареев връчи специални грамоти на заслужили местни жители и гости в развитието на Долна Градешница. Грамотите бяха съпроводени със символични сувенири и една книга, написана от краеведа Борис Костадинов, за историята на селото.
На музикалния празник на площада тон даде група „Пчелички” от детската градина. Много овации събраха Танцов клуб „Перуники”, ансамбъл „Синаница” от Кресна, както и Народният хор „Чинарите” от Горна Брезница.
Естествено, всички с интерес очакваха появяването на възкръсналия народен хор „Градешки бисери”, като в неговия репертоар имаше и изненада – една специална нова песен за селото по текст на Борис Костадинов и музика на маестро Димитър Динев от Симитли.
Оказа се обаче, че всичко дотук е било само за подгряване. В шоуто се вписаха известните изпълнителки на народни песни Мария и Магдалена Филатови от Благоевград, но с родови корени от Стара Кресна, съпроводени от баща си Христо Филатов. И като връх на всичко – една живописна заря, която на финала прогони тъмнината на вечерта чак до звездите.
Големият ден на Долна Градешница бе уважен и от известни гости с тукашни корени. Сред тях бяха професор Богдан Аминков, служител над 20 години като декан на Ветеринарномедициския факултет, а сега като преподавател в Лесотехническия университет, синът му Костадин и Димитър Тюлеков – доценти преподаватели в същия университет. Сред гостите бе и родената тук журналистка Лалка Бенгюзова от Благоевград, член на Съюза на писателите, големите бизнесмени Йордан Илиев, братята Васил и Младен Георгиеви, спомогнали с дарителство за осъществяването на празненството.
Сред уважилите го бяха и общинският кмет Николай Георгиев, оказал голямо съдействие в организацията, заместниците му Петър Петров и Валентин Стоичков, кметовете на Сливница, Горна Брезница, Стара Кресна и Ощава. С утринна света литургия по случай Петдесетница и светлата годишнина уважиха празненството и архиереят на Санданска духовна околия Георги Танчев и свещениците Благой Стоев и Людмил Станоев в църквата „Св. Георги Победоносец”.
БОРИС САНДАНСКИ