Не е мръсна работа! Всъщност копаенето на криптовалутите като цяло се превръща в доста доходоносна индустрия, която дори може да подпомогне други индустрии – главно тези, които са в сферата на генериране на електроенергия. Но да, такива случаи и е имало и преди.
Така Владислав Драмалиев от Българската биткойн асоциация и едно от най-изявените лица на българското блокчейн общество коментира пред БНР казуса с машините за криптовалути на стадион “Бончук”. Президентът на ФК “Марек” призна, че е закупил конфигурациите като идея за дофинансиране на клуба, но идеята се е оказала нерентабилна.
“Винаги, когато е имало възможност някакво електричество да не бъде заплатено и да бъде конвертирано във финансов актив, какъвто е кажем Bitcoin или някоя друга криптовалута, това ще се случва. Доколкото разбрах от случая в Дупница, няма неправомерно използван ток, което е най-лесният начин да се да се стигне до заключение дали тези машини са работили. Не виждам по какъв начин е опетнено името на клуба. Смятам, че това е било просто инициатива на президента така на клуба. Президентът трябва да търси различни начини, по които да финансира клуба и в крайна сметка това е един от модерните начини това да се случи”.
Драмалиев обясни и процеса на “копаене” на криптовалути:
“Всъщност имате математическа задача, която изисква налучкване и просто трябва тази математическа задача трябва да бъде изчислявана много, много пъти, за да се достигне до някакво решение, коетода е приемливо. Това се случва с със специализиран хардуер. Когато биткойн мрежата е започнала да функционира преди 15 години и 1 ден е можело да се използва използват компютри. В момента биткойн се копае със 100% напълно специализиран хардуер – компютри, които правят едно единствено нещо. Те не могат да правят абсолютно нищо друго, освен да решават тази задача”.
Средно на 10 минути се намира нов блок, който носи определено количество “новосъздадени биткойни” на тези, които са го открили. Самите “изкопани” валути си имат пазарна цена, продават се и с парите се покриват направените за копаенето разходи. Това, което може да направи копането “незаконно” е неправомерното използване на електричество – един от основните разходи в процеса.
“Ако си плащате всички тези елементи вие участвате в пазара кактовсички други участници и не мамите”.
Минималните инвестиции пред новите инвеститори в сектора започват от няколко хиляди лева, но могат да стигнат до десетки милиони.
„Колкото по-мощен става хардуерът, толкова по трудно се копае”.
1 биткойн в момента струва почти 43,000 долара в момента, но според Драмалиев в случая с Дупница е възможно машините да са били за копаене на друга криптовалута.
В България има големи „ферми” за криптовалута, но като цяло местата по света, където електричеството е евтино са най-конкурентноспособни. България като част от ЕС не е сред тях.
Кризата с руския газ се е отразила на пазара на криптовалута в Европа, допълни той.Най-големите копачи в момента са в САЩ и в Китай, въпреки че Китай е забранил копаенето на биткойни.Източнинк: БНР