
С прекрасно тържество в заседателната зала на община Дупница честваха Деня на ракетни войски и артилерия и 111 години от Одринската епопея. Събитието се организира от Клуб “Артилерия“ гр. Дупница към Асоциацията на артилеристите и ракетчиците от запаса “Олимпий Панов“ гр. София, съвместно с община Дупница.
„Днес сме се събрали да отбележим деня на ракетните войски и артилерия на Българската армия. Датата е 11 март, но ние днес ще почетем славните традиции и героизма на българските войски. Този ден е свързан с превземането на Одринската крепост през Балканската война“, откри събитието известният актьор и общественик г-н Георги Костадинов, който беше водещ на събитието.

Председателят на Клуб “Артилерия“ и бивш командир на 35-ти противотанков артилерийски полк Самораново оз. полк. инж. Венцислав Пенев, произнесе слово. “Днес честваме професионалния празник на артилерията и ракетни войски на българската армия, който със Заповед на Министъра на отбраната на Република България от 1992 г. е определен 11 март. Тази дата е свързана с националното и международно признание за приноса на българската артилерия при превземането на Одринската крепост – ключов момент за изхода на Балканската война/ 1912-1913г/. Артилерията, това са хора и оръдия, история и слава. Артилеристите си имат Бог на войната, всепризнат и любим. Това е самата артилерия – оръдията, минохвъргачките, галбиците и още по – страшния Бог, дошъл по-късно ракетните войски. Трудно е в рамките на моето слово да бъдат отразени в подробности моментите от създаването, развитието, укрепването и възмъжаването й.. Не е възможно да се разкаже за всеки етап от развитието на българската артилерия. Ето защо в краткото си слово, което имам честта да изнеса ще се спра вниманието Ви на най- значимите събития от нашата история на българската артилерия. Българската артилерия през периода 1878 -1885г. са годините на създаването. Със Заповед от 1878 г., във всяка област е създадена по една батарея – 6 броя. От септември са създадени две полеви бригади по три батареи. Офицерите, фелдфебелите са руснаци, а войниците голяма част българи. Артилерийската материална част се състои от дадената от руската армия. През 1883 г., са извършени организационни промени. Два полка – единият полк с щаб София, другият с щаб гр. Шумен. Бойното си кръщение младата българска артилерия получава през Сръбско -българската война 1885 г. Тя се ръководи от самия Министър на войната капитан Константин Никифоров и от началника на артилерията капитан Олимпий Панов- патрон на Асоциацията на артилеристите и ракетчиците от запаса. Родолюбец, отдал младия си живот за строителството и утвърждаването на българската артилерия….“, бе част от словото на председателя на Клуб “Артилерия“ и бивш командир на 35-ти противотанков артилерийски полк Самораново оз. полк. инж. Венцислав Пенев.



Учениците от ПГ по облекло и стопанско управление гр. Дупница Моника Гальова 9-ти клас, Иван Антов – 8-ми клас и Денис Китов-12 клас, заедно със своята учителка по история Анелия Грозданова, с голямо внимание присъстваха на събитието. Учениците попитаха оз. полк. инж. Пенев за видовете артилерия, боеприпасите и какво представлява огневия вал. А след това, бяха наградени с книги.
На събитието присъства кметът на община Дупница д-р Първан Дангов, който е оз. капитан от запаса. “Поздравявам всички ракетчици, артилеристи с празника. Да кажа, че моя дядо Асен Дангов също е бил артилерист и участник в Отечествената война за България….Искам да кажа нещо, което така или иначе битува в нашето общество. Има много военнолюбци. Обикновенохора, които не разбират от военно дело, много лесно те дават оръжия. Дори препоръчват, ние българите да влезем с голям ресурс със оръжия. Да бъдем настървените кучета, които да се сбият първи. Препоръчват дори да влезем с жива сила, за да можем да разрешим конфликта в Украйна. Политиците, когато се набъркват във войната, винаги са обърквали нещата и винаги българската армия е била губеща….Вие може би по- добре от мен да кажете, как е завършила не едва и две политически битки, когато армията е печелила на бойното поле, а политиците после са предавали интересите на армията, на командирите, на държавата……“, бе част от емоционалното слово на кмета на община Дупница д-р Първан Дангов.
Той бе награден с Грамота за принос към националната сигурност на Република България, съхраняване славата и традициите на ракетните войски и артилерия на Българската армия, активна родолюбива и патриотична дейност и във връзка с честване на 111 години от Булаирската битка. Почетният председател на Сдружение “Асоциация на военните разузнавачи“ оз. полк. инж. Чавдар Борачев, поздрави присъстващите на събитието и дари две книги, едната от които негова “Спомени и размисли на военния разузнавач, дипломат ….и човек“.
Оз. полк. инж. Пенев прочете поздравителен адрес от председателя на Асоциацията на артилеристите и ракетчиците от запаса “Олимпий Панов“ гр. София, който е и последния командващ ракетни войски оз. ген. майор Вълчо Фотев.
На събитието присъстваха началника на отдел “Култура, образование, спор и младежки дейности“ в община Дупница Ценка Стоянова, представители на отдел “Култура“, представители от Асоциацията на артилеристите и ракетчиците от запаса “Олимпий Панов“ гр. София, един от най-успешните кметове на гр. Станке Димитров/ Дупница/ проф. д-р по икономика Алекси Тасев, първият демократично избран председател на Общински съвет Дупница Михаил Панчев, инж. Дамчо Дамов, многократният шампион на България по тенис на маса за ветерани Любомир Янакиев, офицери и сержанти от запаса и резерва, общественици. Световноизвестният оперен певец-бас Петър Петров, разказа свои спомени, като войник и изпя песента за Конната батарея, с която просълзи присъстващите и получи бурни аплодисменти.
Николая Иванова