В Комисията по образование 1.5 ч. дискутираха идеята на екипа „Байкушев” за развитие на училищата и бъдещето на кв. „Вароша“

* Ремонтираната през 2020 г. къща „Форум“ е без вода и практически е неизползваема засега

* В Трето ОУ ще намаляват паралелки, за да учат в една смяна

Час и половина заседава вчера Комисията по образование към ОбС – Благоевград, въпреки че в дневния й ред имаше само 1 точка – предложение да се именува улица в жк „Еленово“ на поета, писател и общественик Борислав Владиков, и тя бе гласувана без дебат за минута. Основната дискусия в комисията бе за визията на кметския екип за развитие на образователните институции в общината, за което преди месец общинските съветници настояха за изслушване на представители на екипа „Байкушев”.

Зам. кметът по образование и бизнес развитие Боряна Шалявска заяви, че последното решение на ОбС за преминаване на училищата в общината на едносменен режим на обучение е взето през 2018 г. и оттогава планът не е актуализиран. Държавата първоначално даде срокове това да се случи в цялата страна, но след като се установи, че те са нереалистични, общините бяха задължени да приемат програми със срокове за реализацията.

„Почти всички училища в общината са на едносменен режим на обучение, това не е факт все още във II, III и VII училище и в НХГ, а най-голямото предизвикателство са ЕГ и ПМГ, които, независимо че се водят на едносменен режим, делят една сграда“, отвори темата зам. кметът Шалявска и обясни: „Във II училище започва ремонт с пристрояване, в момента тече конкурс за изпълнител на проекта, а заложеният срок за строителните дейности е 17 месеца. С приключването обучението там ще може да премине на едносменен режим. За III училище предложението на директора е поетапно намаляване на паралелките, като прогнозата е през 2026 г. учениците и там да учат в една смяна. В VII училище в момента тече ремонт и се надяваме да започнат новата учебна година на една смяна, въпреки че се оказва, че е налице предизвикателство заради проблем с ВиК. При разговор  директорът на НХГ Солачка коментира планове за надстрояване над стария им физкултурен салон. Нужни са им още 8 стаи, за да реализират пълноценно обучение на едносменен режим, но срокове кога това ще се случи не мога да дам”, призна Б. Шалявска.

„Най-голямото предизвикателство е решаване на казуса за ЕГ и ПМГ. В Програмата за развитие на регионите имаме подадена проектна идея за ремонт на сградата на IX ОУ и изграждане на нова в съседство на общински терен, но това е на ниво намерение, конкретна разработка все още не е правена“, информира зам. кметът.

Дали сградата на  IX ОУ, в което учат 120 деца и има свободен капацитет, ще се ремонтира и ще се строи нова гимназия, или тя ще се пригоди за ЕГ или ПМГ, а ще се строи по-малка за основно училище и дали теренът е достатъчен да побере и физкултурен салон и площадки за спорт, бяха въпросите, зададени от председателя на комисията Василиса Павлова и съветничката Ваня Алексиева.

„Проблемът е дългогодишен и неглижиран, а ние търсим възможни решения. Няма конкретен проект все още, коментирана е и идея да се построи малко училище за IX ОУ, но на този етап всичко е на ниво идеи. Търсим най-добрия вариант, тепърва ще се одобряват проектните намерения, подадени по Програмата за развитие на регионите, и при наличие на финансиране ще разработим конкретни проекти. За сградата на IX ОУ сме заложили основен ремонт за енергийна ефективност плюс реновиране на двора, изграждане на нови спортни площадки и зелени гранити с кътове за отдих, и все още не мога да дам дати за реализация на тези идеи“, каза зам. кметът по образование и бизнес развитие.

На въпроси на председателя на комисията В. Павлова за плановете на общината за развитие на сградата на Междуучилищния център и новостроящия се в двора му Младежки център отговори директорът на Центъра за личностно и творческо развитие Богдана Костадинова. Тя информира Комисията по образование, че при тях се обучават 1302 деца, но над 200 от тях посещават повече от две школи. Над 500 са подадените заявления за участие в Лятната академия, която всеки ден посещават между 250 и 280 деца от 6 до 12 г.  Школите към Центъра са 31, в това число и Центъра за кариерно ориентиране. Ползват за дейността си 11  къщи в кв. „Вароша”, от които 3 са затворени, тъй като се нуждаят от ремонт.

„Къщите са хубави, но влажни и тесни, а нашите групи са с минимум 13 деца, най-често с по 25, с изключение на тези по пиано и цигулка, лимитът за които е до 6 деца в група. Имаме на разположение къща до Джамията, където имаме 2 школи по английски език и една по компютърно моделиране, в Младежкия дом разполагаме с 2 големи зали и една по-малка, както и още две в подземието, които отдаваме и под наем, ползваме зала „Моменти“ в зала „Яворов“. Очакваме да ни се предоставят помещения в сградата на МУЦ-а след ремонта, което ще увеличи посещаемостта на школите ни. Центърът е член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, миналата година разкрихме нови школи по гайда с 3 групи, по акордеон и по автентично пеене, имаме готовност от новата учебна година да разширим дейността си с школи по италиански език и за кетъринг и предприемачество, за които миналата есен не ни достигна финансов ресурс да осъществим. Поддържането на всички школи изисква сериозни финанси, само една народна носия струва около 700 лв., а в съставите ни в „Пиринска китка“ имаме над 300 деца, в „Пиринче“ са над 150“, съобщи Богдана Костадинова.

Съветникът Димитър Урдев поиска повече информация за работата на Центъра по кариерно ориентиране, като изказа мнение, че консултантите трябва по-активно да влязат в училищата и да помагат на учениците при ориентирането им към професионалните гимназии и в помощ на местния бизнес.

„Дейността и броят на кариерните консултанти се определят от Министерство на образованието, за Благоевградска област те са 6 и работят с всички училища в областта“, обясни Б. Костадинова и покани съветниците от комисията да се запознаят на място в центъра с работата им и с тях, като изрази готовност да организират кръгла маса за обмен на идеи.

За работата на новия Младежки център зам. кметът Шалявска обясни, че той ще ползва 10 помещения в сградата на МУЦ-а плюс новостроящото се крило, в което ще има зали за различни занимания в школи, 5 тройни стаи за настаняване на младежи по програми за обмен и обучения, място за хранене и др.

Има ли кметският екип план за къщите в кв. „Вароша“ и защо центърът не ползва основно ремонтираната през 2020 г. къща „Форум“, попита Василиса Павлова.

Зам. кметът Шалявска отговори, че старинният квартал е от ключово значение за развитие на града, но по темата е добре да се дискутира на отделна нарочна среща, за която да се подготвят. Имало е подадено предложение към държавата за финансиране на реставрация миналата година, което не е получило одобрение и сега се обмислят нови варианти за привличане на средства.

За къща „Форум“ директорът на центъра Б. Костадинова информира, че е без вода и дори ремонтирана, тя няма как да се експлоатира. „Не сме във владение на тази къща, тя е до къща „Куклите“, която през последните години се е превърнала в свърталище на бездомници и може би наркомани.  Неколкократно съм входирала искания за съдействие до различни институции, миналата есен я изчистихме основно, защото установихме, че в нея влизат бездомници и я ползват за тоалетна. От СОТ отказват да сключим договор за охрана, районът не е осветен и колегите и децата се страхуват да ходят там“, информира Богдана Костадинова.

На заседанието бе докладвана справка за собствените приходи на общинските културни институции за първото полугодие на 2024 г. На Кукления театър те са 39 354 лв., на ансамбъл „Пирин“ – 11 443 лв., на Биг Бенд Благоевград – 11 667 лв., интересно е, че сумата е приход само за второто тримесечие, тъй като за първото такъв не е регистриран, и на Камерна опера – 25 934 лв. за полугодието. Общо всички общински културни институции имат 88 398 лв. собствени приходи за първите 6 месеца на 2024 г.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *