5 месеца преди изтичане на мандата им общинските съветници в Кресна решиха да повдигнат финансовото си благосъстояние, като внесат промени в Правилника за работата на Общинския съвет в посока по-щедро заплащане на труда им в полза на избирателите. Временна комисия за актуализацията в състав председател Благой Петров и членове Стоянка Веселинова и Георги Георгиев изработиха предложението, което трябва да бъде гласувано на предстоящата сесия.
Досега общинският съветник в Кресна получаваше 50% от средната брутна заплата на общинската администрация, като парите бяха разпределени пропорционално между заседанията на ОбС и на неговите комисии, като възнаграждението не беше месечно, а само за присъствените дни. Съветникът не получаваше пари за участие във временни комисии, търгове и конкурси. При напускане на заседание преди края му пък се режеха 50% от парите, полагащи се за това присъствие.
В новото предложение общият месечен хонорар вече ще е не 50%, а 70% от заплатата на администрацията, които при това трябва да се изплащат до 20-о число на следващия месец. Съветникът занапред ще получава допълнително и по 10 лв. на час за участие във временни комисии, търгове и конкурси.
Предлага се и да отпадне санкцията от 50% за кръшкачите, които само се мяркат в началото на сесията, колкото да си „заработят“ парите, след което си тръгват, обикновено оправдавайки се с неотложни ангажименти или просто „забравят“ да се върнат от тоалетната.
В новия правилник се включва и нова алинея, според която председателите на постоянните комисии ще получават допълнително възнаграждение от 30 лв. месечно, а секретарите – по 10 лв.
В същото време съветниците ще гласуват намаление на времето им за изказване от 10 на 5 минути, за да могат по-бързо да приключват сесиите си.
В новата редакция на правилника комисията се е сетила да коригира и оксиморона в чл. 43, ал. 3, според който „група общински съветници могат да поискат почивка не повече от 2 пъти по 10 минути, и то само веднъж на едно заседание“. След като години наред се главоблъскаха в крайна сметка колко почивки могат да поискат на една сесия, съветниците са на път да намерят отговор на основополагащия въпрос с новия текст, в който отпада уточнението „и то само веднъж“.
Последното предложение касае отхвърлените молби на граждани, които до момента правилникът предвиждаше да бъдат вкарвани в следващ дневен ред не по-рано от 6 месеца след отхвърлянето им. Тъй като не всички по-възрастни жалбоподатели доживяваха проблемът им да бъде решен от ОбС, сега срокът е намален на 3 месеца.
ВАНЯ СИМЕОНОВА