
Инспекторите от ОДБХ в Кюстендил установиха, че продажбата на риба и рибни продукти в областта дни преди Никулден е по правилата и няма нарушения. Проверките в магазинната мрежа продължават и през седмицата, като ще се включат и експерти от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
„Не сме морски район, пазарът в региона е свит, а оттам – предлагането слабо“, констатират от ОБДХ. Черноморски продукти в Кюстендилско не се предлагат, това става само по предварителна заявка, например за конкретни заведения“, уточниха търговци. Няма и магазини, които да предлагат морски продукти от Гърция въпреки по-голямата близост в сравнение с нашето Черноморие, а причината е слабото търсене.
Прясна риба може да се купи от частните водоеми в региона, вероятно за Никулден ще има предлагане и на жива риба от местни търговци. До вчера шаранът се предлагаше за 8,50 лева за кг, което е с около 50 ст. по-висока цена в сравнение с миналата година.
„Пресният шаран се разпознава по очите. Те трябва да са бистри, а хрилете червени”, споделят магазинери. Рибата се продава и на шайби, почистен и нарязан шаран струва 10 лева за кг. Много от семействата, които приготвят шаран за Никулден, слагат по люспа в портфейлите си. Според поверието това ще донесе богатство на собственика.
Най-предпочитани в Кюстендил са скумрията и мерлузата, цената на които варира между 7,50 и 8,00 лева за килограм. Големите вериги в града под Хисарлъка ги предлагат чистени и с глави. По-скъпа е цената на филе лаврак или ципура, което за кг е между 30 и 32 лева. Килограм пъстърва с глави пък се търгува между 13 и 14 лева.
Междувременно рибари в Кюстендилско се оплакаха, че рибата в местните водоеми е изчезнала. През последните години нямало никакъв улов и често риболовците прескачали до съседната област. Не се поддържа коритото на река Струма, няма и нови зарибявания, коментираха риболовци. Същото било състоянието и на язовир „Дренов дол“ край Кюстендил – любимо място доскоро на много риболовци от района.
ГЕРГАНА ИВАНОВА