Стотици съборяни изпълниха вчера двора на черквата „Рождество Богородично“ в благоевградското село Горно Лешко и отбелязаха 100-годишнината на храма и църковния празник Успение на Св. Богородица. От няколко месеца в храма тече усилен ремонт, иницииран от кметицата на с. Лешко Галина Велкова. По нейна поръчка художничката Димитрина Гошева изработи мозаечна икона на Божията майка, монтирана над входа на църквата и осветена вчера от отец Николай. 13 жертвени животни – овце, шиле и агнета, половината от тях дарения, влязоха в казаните за традиционния курбан, който от години се раздава на Голяма Богородица и събира населението от всички околни села, а кметицата не пропусна да благодари на всички, отзовали се с труд и средства.
Изследвания на родения в с. Лешко просветител, историк и етнограф акад. Антон Попстоилов разкриват, че на мястото на сегашната църква „Рождество Богородично“ навремето е имало древен храм, от който са намерени останки от северната и южната стена с иконописи на св. Георги, св. Никола, св. Мина и Исус Христос. През 1922 г. местното население отново съгражда храма с дарения.
Със сина си и една от внучките на събора в с. Горно Лешко вчера бе и 96-годишната баба Надка Хайдушка. Тя пристанала преди няколко десетилетия на изгората си от Хайдушката махала и от тогава живее там.
„С мъжа ми се запознахме на една сватба, навремето се събирахме по събори, седенки, сватби. Ние се намерихме в с. Клисура“, разказа баба Надка. Тя е от с. Дренково, а мъжът й е от лещанската Хайдушка махала от рода на големия просветител Антон Попстоилов.
„В същата, неговата къща живеем и сега, само я поправихме, но дуня вече няма наоколо… А в тоя род всички са били учени“, разказва възрастната жена, дала живот на две деца, петима внуци и 1 правнуче. Внучката й Магдалена пък допълва, че къщата им била строена навремето от дядо поп Стоил, бащата на Антон Попстоилов. В нея се крили от турците революционерите Сандо и Петър Китанови, активисти във ВМОРО, които са от същия род. „Подпалили къщата на дядо поп Стоил и той натоварил какъвто багаж успял на талиги и се изнесли. Скоро след това се върнал и вдигнал нова къща, като строил и денем, и нощем, без спирка“.
Магдалена Хайдушка живяла в Италия 20 години и наскоро се прибрала от гурбет, за да помага на родителите си. „Върнах се, защото семейството ми е тук и смятам, че тук мога да дам повече, отколкото там“, откровена бе тя. Баща й Методи неотдавна се преместил от Благоевград в родното Лешко заради възрастната си майка и направили малка семейна ферма. Отглеждат 30 кози и произвеждат биопродукция, засега за собствени нужди, с тенденция да се развива.
Съборът срещна арх. Ралица Каперска, завършила и практикувала във Франция, която преди няколко години се засели в Лешко, и гастарбайтерите в Германия Васил Янкулски и съпругата му Вяра. „Имаме малка къща в Падеж и временно сме тук“, обясниха двамата и с възхищение коментираха направения сериозен ремонт на църквата, която видели за пръв път преди 2 г., когато била в доста окаяно състояние.
Специална маса в съседна сграда кметицата Г. Велкова бе осигурила за колегите си, управници на селата в общината, и за специалните гости, сред които бяха председателят на ОбС – Благоевград Радослав Тасков и кметът Илко Стоянов. Градоначалникът обаче малко се заседя и предпочете да се разговори с хората по трапезите.
Наздравиците, музиката и веселбата продължиха до вечерта, а цените на скарата бяха символични – 3 лв. за кюфте и кебапче с хляб.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА