
От настоятелството на Езикова гимназия „Акад. Л. Стоянов“ сочат, че в Смолян се е случило
Началникът на РУО Ивайло Златанов: 90 места в профилираните и професионални гимназии ще останат незапълнени, това застрашава съществуването на учебни заведения
Да се запази броят на паралелките в 8 клас в благоевградските училища за сметка на броя на учениците в тях иска кметът Методи Байкушев в писмо до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Той настоява спешно да се преразгледа предложения от Регионалното управление на образованието държавен план-прием за учебната 2025/2026 г. за областта, като се направи изключение за община Благоевград. Градоначалникът настоява в отделни паралелки да се намали броят на учениците и отбелязва, че това е допустимо по действащата нормативна уредба, според която пълняемостта на паралелка може да варира от 18 до 26 ученици. Законът дава право на министъра при обективни обстоятелства и ясно обосновано предложение да разреши да се направи изключение от тези нормативи с намаление на броя на учениците в рамките на утвърдената пълняемост, пише още в писмото градоначалникът.



Аналогично искане още на 8 януари направи екипът на Езикова гимназия „Акад. Л. Стоянов“ с писмо до министъра на образованието, до областния управител, до кмета, синдикатите и началника на РУО заради прогнозите за закриване на 1 паралелка в ЕГ и 1 паралелка в ПМГ. В апела си учителите от Езиковата гимназия декларираха солидарност към останалите училища и предложиха броят на учениците в 8 клас в школото им да се намали, но да не се закрива паралелка.
Кметът Байкушев мотивира искането си до министъра, като отбелязва, че областният център на Пиринско е сред малкото, които успяват не само да задържат, но и да привличат ученици от съседни общини и области благодарение на образователната си инфраструктура, силни профилирани и професионални гимназии и устойчиви партньорства с висши учебни заведения. Като сериозен мотив кметът изтъква още, че намаляването броя на паралелките би довело до ограничен достъп до образование, отлив на ученици, както и до демотивация на учителите и спад в качеството на средното образование.
„Такъв резултат би възпрепятствал усилията на местната власт за икономическо развитие и задържане на младите хора в региона“, пише в писмото си кметът Байкушев. Заради кратките срокове по реализиране на държавния план-прием той апелира МОН да се намеси бързо и категорично в защита на качественото образование в община Благоевград.
Намаляването броя на учениците в паралелка ще рефлектира неминуемо върху финансирането, тъй като парите следват ученика, затова то също ще се намали, напомниха образователни експерти и предупредиха, че удовлетворяване на искането на кмета и на учителите от ЕГ ще доведе до недостиг на средства за училищата, в които ще се реализира прием на намален брой ученици в паралелка.
От общината обаче контрираха, че законодателят е предвидил издръжката да е достатъчна при пълняемост на паралелката от 18 до 26 деца, т.е. намаляването броя на учениците в тези рамки не би следвало да се отрази на числеността на педагогическия екип и на финансирането.
На въпрос на „Струма“ дали ще се наложи дофинансиране на учебния процес при намаляване броя на децата в паралелка от учителския екип на Езиковата гимназия коментираха, че разчетите им сочат, че школото ще се справи финансово и няма да се наложи да се търсят допълнително средства за издръжката.
На същия въпрос от кметството отговориха: „Според българските закони и нормативната база, касаеща финансирането на системата за образование, финансирането на училищата се определя от броя на учащите се във всяко от тях. Държавният стандарт за издръжка на един ученик гарантира сума, достатъчна за осигуряване на целия процес на обучение, включително преподаватели, учебна база, ако броят на учениците в една паралелка е в рамките на нормативно допустимия.
В тази връзка предложението на кмета по никакъв начин не кореспондира и не предполага намаляване на финансовата издръжка на училищата. Финансирането на определено учебно заведение не зависи от броя на паралелките в него, а от броя на учениците. Точно по тази причина МОН е определило минимален и максимален брой на учениците в една паралелка – от 18 до 26. Това означава, че отпуснатите средства са достатъчни за обезпечаване на учебния процес, независимо от броя на паралелките.
Целта на кмета е да се запази възможността за избор на учениците, на добре работещите екипи от преподаватели, както и да стимулира повишаването на качеството на образованието“.
Разрешаване на прием на по-малко ученици и запазване броя на паралелките няма да е прецедент за страната, информираха от училищното настоятелство на ЕГ и като пример посочиха утвърдения от министър Вълчев държавен план-прием в две гимназии в гр. Смолян. В резултат на силно обществено напрежение там, аналогично на породилото се в Благоевград заради орязване на паралелка в ЕГ, министърът на образованието се е съгласил да промени предложения план-прием от РУО – Смолян за учебната 2025/2026 г. и да запази броя на паралелките в ЕГ „Иван Вазов“ и ППМГ „Васил Левски”, намалявайки на 20 броя на учениците в паралелка.
Припомняме, че настоятелството на ЕГ „Акад. Л. Стоянов“ оспорва в съда утвърдения от началника на РУО план-прием за учебната 2025/2026 г. за Езиковата гимназия. Преди около седмица то направи и допълнително искане да се спре предварителното изпълнение на заповедта на началника на РУО за план-приема до приключване на съдебния спор, като произнасянето на съда по него се очаква всеки момент.
На въпрос на „Струма“ как ще коментира искането на кмета М. Байкушев началникът на РУО Ивайло Златанов коментира, че писмото не е адресирано до него и не може да вземе отношение, още повече че казусът е от компетенцията на министъра на образованието и науката. Той наблегна на факта, че дефицитът на кандидат-гимназисти за община Благоевград за тази година е 210 деца, и дори да дойдат 120 ученици от съседни общини, пак няма да са достатъчни, а 90 места в профилираните и професионални гимназии ще останат незапълнени, което застрашава съществуването на учебни заведения.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА