Топ теми

В ПЛЕН НА ПРИРОДАТА! 110 туристи кръстосаха на длъж и шир Кюстендилско в национален 3-дневен поход на жените

Българската федерация по туризъм тази година избра 62-ият национален поход на жените – 2022 г. да се проведе в град Кюстендил от 02.03.2022 г. до 6.03.2022 г. Туристическо дружество „Осогово“ разработи маршрути, които са подходящи за сезона, и подсигури водачи и спасители от ПСС за провеждане на това грандиозно мероприятие. Походите посветиха в чест на 3 март – Освобождението на България, и 8 март – Международен ден на жената. В проявата се включиха 110 туристки от цялата страна.

„Родният край е най-красивото място на Земята. Ние, туристите от осоговското дружество, искахме да споделим с нашите приятели от цялата страна забележителностите на Кюстендилския край, неговите природни дадености и красоти, неговия неповторим дух и самобитност, местата, които познаваме и обичаме, които никога не бихме заменили и които ни носят усещане за вечност, неземна сила и красота. Разходката ни започна от жп гара Кюстендил с влака до спирка Полска Скакавица. Може би сте чували за това райско кътче. Но за да почувствате вълшебството на природата, трябва да го видите със собствените си очи. Пътуването с влака е много романтично. Той се движи бавно, спира на кокетни спирки. Селата, досущ като призраци, се появяват и изчезват пред очите ти. Река Струма прави забележителни меандри, когато навлиза в Земенския пролом“, споделиха впечатлените туристи.

Скакавишкият водопад е изключително красив, с височина около 53 метра. Той е обявен за природна забележителност през 1968 година. Тук природата е била много щедра. Странно, че името е Полска Скакавица, когато селото живее на ръба на пропастта. Групата потегли по десния бряг на река Струма в живописния Земенски пролом. Много впечатления за един ден. Пътят към Кюстендил следва едни големи чукари, каньони, реки и тунели, мостове и пропасти. Достоен завършек на чудесния ден за туристите бе релакс в сауната и минералния басейн на хотелския комплекс „Кюстендил“, където бе настанена цялата група.

Вторият ден, 3 март – Освобождението на България, строени в стройни редици, с песни и знамена, вървейки по улиците на Кюстендил, потънали в сянката на вековни дървета, групата туристи получи усещането за невероятно пътуване в историята, което изважда от миналото забравени истини за „Вечния град”. Кюстендил е не само овощната градина на България, той е градът на художниците, на лековитите минерални извори, но най-вече на красивите жени, увековечени в платната на Майстора. Това е място, докоснато и благословено от боговете. Истинско е преклонението, което всички изпитаха пред платната на Владимир Димитров-Майстора в Художествената галерия. Блясъка и великолепието на антична Пауталия с крепостните стени, с откритите мозайки, зидове на представителни сгради, базилики, широки улици с отлично запазена каменна настилка. Античните терми от II-III в. в центъра на града са част от втория по големина Асклепион в рамките на Римската империя. За всичко това бе разказано в музея.

В 11 часа групата се включи в празника на площада. Имаше песни, цветя, венци и след снимки и интервюта всички се отправиха към най-високата част на хълма Хисарлъка, откъдето гледките си заслужават. Внушително извисяват ръст възстановените стени и кули на късноантичната крепост, преживяла разпадането на Римската империя, драматичните години на Константиновото княжество, превземането на града от турските завоеватели. Крепостта е заобиколена от вековни дървета, добре оформени пешеходни алеи и прекрасни кътове за отдих. От юг внушават респект красивите склонове на Осоговската планина.

След кратка почивка внушителната група се отправи към село Богослов, намиращо се само на 6 км от града, където се намират гигантските секвои, които през 2017 г. спечелиха конкурса „Дърво с корен“ и станаха любимо дърво на България. Те са обявени за природна забележителност през 1989 г. Това е единствената в България гора от секвои и се предполага, че трите вековни дървета са най-старите и най-високите от вида в страната ни! Уникалното и неповторимо е, че само тези секвои могат да се размножават. Семената са жизнеспособни и от тях се получават нови фиданки. В България секвоята е внесена през 1890 г. Трите секвои в местността Ючбунар, до село Богослов, са засадени от лесовъда Йордан Митрев.

В ранното утро на третия ден групата с 4 автобуса се отправи към село Ветрен. „Кръстати камен“ е християнизирано мегалитно светилище. Представлява монолитен каменен кръст с височина 2,60 м и широчина 2,10 м. Това е един от най-монументалните оброчни кръстове на територията на България. Оброчният кръст е сечен на място. Археолози предполагат, че е издялан и издигнат в края на V век върху старо древнотракийско светилище. Именно на това място групата направи традиционното кръщене на туристките, които за първи път участват в националния поход.

След като получиха грамоти и новото си планинско име, групата продължи пътя си, който минава по самата граница с Република Северна Македония. При бившата застава една част избра да изкачи връх Човека. Останалата група се отправи към село Лиляч, където до църквата „Св. Георги Победоносец“ предания гласят, че някога е имало тракийско светилище. И до днес през годините, макар и позабравено, мястото е свято посвоему. Някаква своеобразна сила, която кара човека да почувства успокоение и синхрон с природата и вътрешния си мир. Отивайки там, човек се чувства изгубен в безкрая. Но отивайки с вяра в бога и доброто, може да очаква само добро. Достатъчно е да останеш за кратко, за да усетиш покоя. Можеш да довериш болките и тревогите си на това свято място и да си тръгнеш с лекота.

За четвъртия ден кюстендилските туристи заведоха групата на Конявската планина. Въпреки снега те изкачиха връх Виден и се насладиха на чудесните гледки, които се откриват от върха. 

По-късно в центъра на Кюстендил всички постепенно излизат от магията на миналото, за да се влеят в съвременния ритъм на града с оживените улици и доброжелателните усмивки на хората.

Вечерта предстоеше най-очакваната част от програмата, заключителен банкет. Кметът г-н Паунов и председателят на туристическото дружество Христо Абаджиев приветстваха групата. Последва уникалният спектакъл на ансамбъл „Партньори“. Грамоти, подаръци, питка за здраве, торта и много настроение…

Най-голямата изненада за всички беше, че Туристическо дружество „Осогово“ – Кюстендил бе поканило бившия изпълнителен секретар на Българската федерация по туризъм Делка Кавъркова. Всички я посрещнаха с песента „Хубава си, моя горо“ и аплодисменти. За сетен път всички бяха очаровани от оригиналните спектакли на туристките от „Буйна кръв“ – Разград и изпълнението на Елена Манолова от Ямбол.

Председателят на Туристическо дружество „Осогово“ – Кюстендил Христо Абаджиев благодари специално на община Кюстендил за съдействието и оказаната помощ за провеждането на мероприятието. С отпуснатите средства от общината бяха направени красиви жълти тениски, беше организиран безплатен транспорт, водачи за маршрутите в планината, както и предварителното им маркиране. Бяха осигурени и доброволци от ПСС, Отряд 14 – гр. Кюстендил със спасителното куче Вегас, подаръци за всички /медальони с българска шевица/, изработени от туристката Катя Хаджийска-Кет, дисководещ, уникалния ансамбъл „Партньори“, които 45 минути забавляваха всички, и много рекламни материали.

Христо Абаджиев благодари на всички, които се включиха и помогнаха мероприятието да премине безпроблемно и запомнящо се. „В крайна сметка всички участници бяха очаровани, но ни казаха: „Много вдигнахте летвата!“, заяви той.

Всички си обещаха да се върнат отново в Кюстендил, защото който един път се докосне до прелестната ни природа, винаги ще я носи в себе си.

ГЕРГАНА ИВАНОВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *