В ПОДГОТОВКА ЗА УЧЕБНАТА 2023/24 Г.! Училищата в Благоевград заявиха 32 паралелки за кандидат-гимназисти

32 паралелки за осмокласници през следващата учебна 2023/2024 г. заявиха директорите на средни училища, профилираните и професионалните гимназии в Благоевград. Държавният план-прием след завършено основно образование бе обсъждан на работни срещи между началника на РУО Ивайло Златанов, шефа на отдел ОМДК /организационно-методическа дейност и контрол/ Методи Попов, старши експертите инж. Антоанета Николова, Людмила Цикловска, Катя Иванова и директорите. Съвещанията се проведоха в електронна среда. По график и общини от училищата отправиха своите мотивирани предложения, а последни пред екипа на Регионалното управление на образованието „застанаха” благоевградските директори.

В срещата не взеха участие ръководителите на VІІІ СУ Сергей Биров и на VІ СУ Методи Андонов. Причината е, че управляваните от тях училища са със статут на средни, но по своята същност са основни училища и от дълго време не осъществяват обучение в гимназиален етап. Сега двамата директори са подали уведомителни писма в РУО, че за предстоящата учебна година също няма да участват в държавния план-прием.

Както е известно, според новите правила, изисквания и въведения от МОН през 2019 г. определен процент ученици трябва да се обучават в т.нар. СТЕМ профили /софтуерните и хардуерните науки, математика, природни науки/, технически и ИТ професии, както и в професионални гимназии/паралелки.

За учебната 2023/24 г. в професионалното образование трябва да бъдат обхванати 52,51% от постъпващите осмокласници, 62,04% да са в СТЕМ направленията, което като целеви стойности бе постигнато на областно ниво при приема за тази година.

В началото на срещата М. Попов коментира, че броят на седмокласниците е същият като миналата година. Към 1.12. 2022 г. в училищата в община Благоевград се обучават 711 кандидат-гимназисти, което е с един ученик по-малко в сравнение със същия период на 2021 г.
След встъпителните думи и внесени разяснения думата бе дадена на директорите. Впечатление направи, че заседателната зала на РУО бе оборудвана с нов голям монитор и камера – тип тринога. Така между „двете страни” се осъществява по-добра аудио- и видеовръзка и комуникация.

Първа предложение отправи директорката на VІІ СУ д-р Лилия Стоянова, която заяви една паралелка „Софтуерни и хардуерни науки“ с интензивно изучаване на английски език. „Съобразили сме се със статистиката, която и Вие посочихме, както и че не трябва да надвишаваме приема, затова предлагаме същия като миналогодишния”, обобщи накратко Л. Стоянова.

Новият директор на НХГ Светлана Солачка също „стъпи” на миналогодишния прием и предложи 5 паралелки в профилите „Хуманитарен”, „Предприемачески”, „Обществени науки”, „Изкуства”. Новото, което е гласувано и прието на Педагогическия съвет, е музикалната парлелка да е с разширено изучаване на английски език. При останалите 4 паралелки се запазва интензивното изучаване на чуждия език – съответно немски, испански, английски.

„Продължаваме приема, който предлагаме последните 4 години, и това е паралелката „Графичен дизайн” с разширено изучаване на аглийски. За предстоящата учебна година направихме промяна и тя е свързана с един от балообразуващите предмети”, каза директорът на V СУ Мария Котева.

Че имат основания да предложат две паралелки, но ще се придържат към прием на 26 ученици в профил „Чуждоезиков” с първи чужд език английски и втори руски, обясни директорът на СУИЧЕ Светлин Абаджиев.

От Благоевградската професионална гимназия предложиха 3 паралелки. Едната е „Компютърна техника и технологии” с разширено изучаване на английски. Втората е с две специалности – „Автомобилна мехатроника” и „Спедитор-логистик” без интензивно и разширено изучаване на чужд език. Третата паралелка също е с две специалности – „Електрообзавеждане на производството” и „Машини и системи с ЦПУ” /цифрово-програмно управление/ в дуална форма на обучение, също без чужд език.

„Предложението ни е подкрепено от работодатели от община Благоевград. И въпреки че финансово не е изгодно за училището да бъдат две специалности в една паралелка, именно по този начин се опитваме на отговорим на желанието на бизнеса. Така че нашето предложение е за 5 специалности в три паралелки”, заключи директорът на БПГ Антон Драгоев.

Промяна в броя на специалностите /от 4 на 2/, но без да завишават досегашните си две паралелки, поискаха от Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост.

„Предвид завишения интерес към специалността „Кетъринг”, която миналата година бе половин паралелка, сега предлагаме като цяла, с разширено изучаване на английски език. Последните три години предлагаме 1/2 паралелка „Рекламна графика”. Там също има засилен интерес, затова обновяваме с нова специалност „Компютърна графика” – цяла паралелка с разширено изучаване на английски език. Професията е СТЕМ, имаме оборудвани три компютърни кабинета, обновена материално-техническа база и специалисти, необходими за провеждането на такова обучение”, мотивира се директорът на ПГТЛП Димитрина Иванова.

Както през последните години, така и сега от Гимназията по икономика поискаха 4 паралелки с разширено изучаване на английски език. Едната – „Икономическа информатика”, е в СТЕМ направлението. Другите са „Оперативно счетоводство”, „Икономика и мениджмънт”, а четвъртата, която, както посочи директорът Ася Бояджиева, се променя в сравнение с тази година и е „Бизнес администрация”.

Шефката на Гимназията по строителство Марияна Митова изтъкна, че има голям интерес към специалността „Строителство и архитектура” и ежемесечно в училището идват представители на строителни фирми, които взимат кадри за работа веднага след завършването на 12 клас. Имайки предвид това, от ПГСАГ поискаха да обучават 52-ма ученици /2 паралелки/ по професия „Строителен техник” с разширено изучаване на английски език и една паралелка „Геодезия”.

„Подкрепени сме от Камарата на строителите, Камарата на инженерите и десетина строителни фирми”, обоснова се М. Митова и обяви, че за следващата година, тоест за учебната 2024/25 г., ще предложат напълно нова специалност. Най-вероятно това ще бъде „Интериорен дизайн”.

Както „Струма“ писа, по време на обсъжданията миналата година към ръководствата на Езиковата и Математическата гимназия бе отправена препоръка да предприемат действия за обучение по професия. Идеята е двете училища, приемащи общо 312 осмокласници, да предложат нещо по-интересно, интригуващо и атрактивно.

Коментирайки темата на настоящата среща, директорът на ЕГ Тинка Попова изтъкна, че желанието им е да запазят приема си с 6 профилирани паралелки – две с първи чуж език английски, две с немски и две с френски. Сред посочените доводи бяха, че двете паралелки с интензивно изучаване на френски са единствени за областта. Обезпечено кадрово, според стандартите, е и обучението по другите чужди езици, като учениците на ЕГ покриват ниво В2 по английски и немски език.

„Животът ни показва, че е много важно учениците, завършвайки средно образование, да имат и допълнителна професионална квалификация. Нашето виждане е да продължите да мислите в посока предлагане на професия. Мисля, че има как да се направи това“, каза М. Попов.

Директорът на ПМГ Николай Каращранов също посочи, че искат да запазят шестте си паралелки – три с профил математически, две – софтуерни и хардуерни науки, и една – природни науки. Той коментира, че сами по себе си паралелките са различни и няма две еднакви, тъй като нивото на заложения чужд език – английски, немски, е различно – интензивно/разширено. Директорът изрази и съмнение, че ще успеят да реализират обучение по професия, и се позова на опита на други природо-математически и математически гимназии.

От РУО пък дадоха за пример ПМГ „Яне Сандански“ в Гоце Делчев, където не само въведоха обучение по професия, но и през новата учебна година разкриват още една – втора професионална паралелка.

„Казаното на Езиковата гимназия се отнася и за вас. Имате време да помислите до петък“, обърна се началникът на отдел ОМДК към двамата директори, които трябва наново да свикат педагогически съвети и да обсъдят предложенията за план-прием с колектива.

В съвещанието се включи и представител на община Благоевград в лицето на главния експерт „Образование“ Ваня Алексиева. Помолена да изрази мнение относно така отправените заявки, тя коментира: „Община Благоеврад напълно подкрепя визията на РУО, че трябва да се увеличи приемът на ученици в СТЕМ профилите и професиите, имайки предвид, че такива са и нуждите на пазара на труда. Като ние сме за запазване дела на приема в неспециализираните профилирани гимназии с обучение на чужди езици“, каза експертът от местната изпълнителна власт.

Думата взе и шефът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов, който отправи апел за водене на етична кампания за привличане на ученици. 

В срок до днес /петък/ директорите трябва да внесат в РУО своите заявки за план-прием в РУО, като предложенията трябва да бъдат съгласувани и с кмета Илко Стоянов. 

Следват анализи и утвържаване от Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. Проектът на план-приема трябва да бъде защитен и пред комисия в МОН, а последната дума при утвърждаването има министърът на образованието.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Маке

    Всички с компютри. Даже и тези, които се занимават с компоти. Няма как да стане. Рекламата винаги е измама.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *