Приемът няма да се осъществява чрез изпит, ще се включват даровити деца с успехи в олимпиади и различни състезания
Общински съвет – Дупница и кметството обединяват усилия в намерението си да разкрият математическа паралелка за петокласници в града. Решението бе обявено от председателя на местния парламент Костадин Костадинов и заместник-кмета по социални дейности, култура и образование Валентина Караганова. Те поясниха, че според сега действащия регламент във всяка област в такава паралелка може да се запишат 2% от учениците. За Кюстендилско това прави 15 деца. В областния град обаче има вече две паралелки с интензивно изучаване на математика.
Местният парламент и общинската администрация в Дупница планират новата паралелка да бъде разкрита от следващата учебна година. Приемът няма да се осъществява чрез изпит, а ще се търсят деца, участвали с успех в олимпиади и различни математически състезания.
К. Костадинов и В. Караганова обаче подчертаха, че чисто административно въпросната процедура не е кратка. През март темата ще се дебатира на областен съвет, а самият план-прием е насрочен за месец април.
„Това нещо ще доведе до възможността даровити дупнишки деца да бъдат обособени в отделен клас, където да получат една много по-сериозна и специфична подготовка както по математика, така и по другите предмети. Искам ясно да заявя пред всички, че гимназията в Дупница е готова да реализира такава паралелка. За това, разбира се, ще трябва разрешение от Министерството на образованието и науката. И това е нашата работа като политици – да се опитаме да получим такова разрешение. Искам да се обърна и към родителите, ние също сме такива. Това, което се забелязва напоследък, е че като че ли качеството на образованието в Дупница се повишава. Само че не е с темповете, с които желаем това да се случи. Искаме да се вдигне нивото и на по-елитното образование. Имам предвид изявените деца да получат още по-добро образование тук, а не да отиват в други градове. Ще настояваме и ще искаме дерогация, или да го наречем изключение, от Министерство на образованието и науката. Вече бяха направени серия отстъпки за град Кюстендил. Така беше включително и миналата година, когато там се разкри втора математическа паралелка. А се говореше, че тя ще бъде в Дупница. Във всеки окръжен град има такива паралелки. Има ги в неокръжните, например в Самоков и Гоце Делчев. Искаме да реализираме такова нещо и тук, в Дупница. Работим активно с директора на ПГ „Христо Ботев“ по отношение на преподавателския колектив. Имаме подходящи помещения с осигурена охрана, тоалетни и добри условия. Вярвам, че паралелката ще се случи. Имаме единомислие между общинска администрация и Общински съвет, училището, колектива, комисията по образованието“, обясни Костадинов.
Той отправи апел и към депутатите от областта да подкрепят усилията на институциите в Дупница, обърна се и към преподавателите, по-специално тези по математика.
Заместник-кметът на община Дупница по социалните дейности, култура и образование Валентина Караганова подчерта, че към момента това е намерение на институциите в Дупница, които ще работят то да стане факт:
„В момента заявяваме едно намерение, което ни се иска да се случи. Общинското ръководство застава зад сформирането на такава паралелка. Всичко е въпрос на една процедура, която трябва да се изгради, и силно се надявам, че това ще стане факт. Но дори и това да не се осъществи през тази година, ние все пак поставяме началото на нещо добро за града и полезно за нашите деца. Учениците от Дупница наистина са лишени от възможността да изучават математика по-разширено. Знаем колко е важна тя за всички области в живота. Изхождайки от всичко това, смятаме, че ще бъде много хубаво за Дупница такава паралелка да се реализира“.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ