Презапасяват ли се с хранителни продукти благоевградчани по време на грипната епидемия и в ситуация на вече регистрирани случаи на коронавирус в страната? Репортерска проверка на „Струма“ в няколко квартални магазина вчера показа, че за момента няма паническо пазаруване. Клиенти са купували храни от първа необходимост – захар, брашно, олио и пакетирани продукти в по-големи количества преди 10 дни, когато започнаха телевизионните изяви на Националния кризисен щаб.
„Тогава възрастните хора пазаруваха по повече от трайните храни – брашно, захар, олио, мая, боб и леща, макарони. Определено бяха загрижени, обясняваха, че искат да се снабдят с повече продукти, за да ограничат излизанията си навън заради вирусите. В момента ситуацията е нормална, има достатъчно продукти. Търсят се много дезинфектанти, но ние не предлагаме”, обяснява продавачката Емилия в хранителния магазин на ул. „Майор Стефан Иванов”.
Да пазарува влиза и зам. кметицата Василиса Павлова, която си купува малко наденица от кварталния магазин. „Не съм забелязала хората да пазаруват на едро или да се презапасяват с продукти. Знаете, че в общината също бе създаден кризисен щаб под ръководството на кмета, взети са предпазни мерки. Дано Благоевград да се размине с коронавируса. Според мен нещата малко се пресилват, не трябва да се създава паника”, заяви зам. кметицата и добави, че ще празнува
8-и март вкъщи със семейството си.
Няма скок в оборота и в намиращия се наблизо месарски магазин. Продавачката казва, че засега не са им раздали някакви предпазни средства, но иначе редовно почиствали плотовете и витрините.
Необичайно по-голямо пазаруване не се забелязва и в малкия хранителен магазин на кьошето и кръговото между ул. „Иван Михайлов” и ул. „Владо Черноземски”. „Клиентите купуват както преди – колкото и каквото им е необходимо”, категорична е продавачката.
50 метра по-нагоре има друг хранителни магазин, в който са обявени промоционални цени на множество стоки. Ето какво обясни продавачката: „Миналата седмица беше страшно. Клиентите купуваха масово със стекове захар, брашно и олио. Търсенето беше голямо, но се справихме, тъй като имаме склад на едро в Търговията. Тези дни няма такъв потребителски бум и хората си пазаруват както преди”.
В съседния хранителен магазин зад щанда е млада жена, която обслужва двама клиенти. Единият е възрастен мъж, който си е купил 2 пакета леща, 2 пакета ориз и 2 пакета брашно. „Ще ги нося на вилата. Не се плаша от вируси, но взимаме мерки, седим се вкъщи”, казва клиентът.
„Кому е нужно презапасяване? Колко може да изядеш?”, мъдро заключва пенсионерка, която си е купила малко моркови и ябълки.
Не се плашат от вируси и редовните клиенти в караваната до градската градина, които се събират на раздумка на чаша чай и кафе. Продавачките в хранителния магазин отсреща скучаят, тъй като нямат клиенти в неделния следобед. Те са категорични, че пазаруването при тях е нормално и никой не се презапасява.
По-различна обаче е ситуацията в централен хранителен магазин. „Хората започнаха масово да пазаруват от пакетираните продукти. Днес една клиентка дойде и купи няколко пакета захар, брашно, мая, олио, кори за баници – напълни три кошници. Каза, че майка й заръчала да вземе повече продукти, след като чула новината, че вече има установен случай на коронавирус в страната. Притеснила се, получила сърцебиене и цяла нощ не спала. Много се търсят перилни препарати, както и белина”, обясни собственикът на магазина Симеон Влахов. След като вече е обявено, че има коронавирус, той предполага, че това може да засили тревожността на хората, което със сигурност ще се отрази върху пазара.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА