В ЮЗУ раздават нови таблети на всички, станали главни асистенти през последните 5 години

Всички преподаватели в ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград, които пред последните 5 години са придобили академичната длъжност „главен асистент“, ще получат нови мултифункционални електронни устройства. Предложението бе внесено от ректора на университета проф. д-р Николай Марин по време на заседание на Академичния съвет.

Миналата година е бил сключен договор за закупуване на 100 таблета и те вече са налични

„Предлагам те да бъдат раздадени на всички – общо 62-ма главни асистенти, които са придобили тази академична длъжност през последните 5 години“, каза проф. Марин и допълни, че такъв е бил замисълът и на предишния ректор проф. Б. Юруков.

Самото предложение включваше и 2-3 таблета да бъдат заделени за тестове и поддръжка на компютърната техника… Останалите 35 ще бъдат раздадени на служителите от администрацията и на преподаватели с ръководни функции. Това ще се случи по списък, утвърден от комисия с председател Николай Наумов – началник на отдел „Комуникационно и техническо обслужване” и членове Антоанела Ванева – пом. ректор, и доц. Петрана Стойкова – зам. ректор по образователни дейности – магистърски програми и продължаващо обучение. 

„Мисля, че това е най-справедливото решение. Таблетите са налични от няколко месеца. Трябва да бъдат подготвени, инсталирани и по случай 24 май да достигнат до своите притежатели“, заяви ректорът и подчерта, че идеята е чрез новата техника да се намали принтенето, да се повиши мобилността в работата. Всичко това е в унисон и с една от приоритетните цели, а именно ЮЗУ „Н. Рилски“ да придобие статут на научноизследователски университет.

Ректорът държеше да чуе мнението и на присъстващите и се обърна персонално към деканите на Природо-математическия факултет доц. Е. Каращранова и на Правно-историческия проф. Г. Белова, които изразиха своята подкрепа и предложението бе прието с пълно единодушие

Както „Струма“ писа, също без въздържалите се и „против” бе гласувано семестриалните такси за обучение на български граждани за предстоящата учебна 2024/25 г. да не бъдат увеличавани. Няма да поскъпват и таксите за явяване на кандидатстудентски изпит/и, за подаване на документи за участие в класирането.

На заседанието на Академичния съвет бяха приети и изменения на учебни планове, квалификационни характеристики, допълнен бе издателският план..

С последната точка „Разни“ от дневния ред също бяха дискутирани важни теми и наложени ограничения. Бе решено през академичната 2024/25 г. преподавателите да планират и реализират не повече от две изходящи мобилности по програма „Еразъм“ с цел преподаване и/или обучение. Причината за наложената рестрикция е, че миналата година е имало преподаватели с по 9-10 мобилности, а сега има случи на такива с по 5-6. Имайки предвид, че учебната заетост е 30 седмици на година, бе изтъкнато, че не е редно да се осъществяват по 10 мобилности или 10 седмици някой да е в чужбина. Наред с това преподаватели, които са били в продължителен болничен, няма да пътуват по „Еразъм”.

Въвеждат се и допълнителни вътрешни изисквания за придобиване на научната степен „доктор на науките“. Както е известно, въпросната „титла“ е най-високият връх в академичните среди. Тя се присъжда за изключителни постижения в дадена област на висшето образование и е свързана с много сериозна и задълбочена научноизследователска работа, и не само.

На фона на това обаче зачестяват случаите главни асистенти да подават документи и да кандидатстват за най-високата научна степен, което само по себе си е предпоставка за обезценяването на титлата. Именно за да няма, образно казано, фрапираща денивелация, чрез промени във вътрешния правилник бе прието, че е необходимо кандидатите за „доктор на науките“ да бъдат в списъка на НАЦИД /Национален център за информация и документация/ с хибилитирани лица с наукометрични показатели, тоест да са доценти и професори, верифицирани в НАЦИД. Също така трябва да имат не по-малко от трима успешно защитили докторанти.

„Наистина не е редно да се обезценява точно тази научна степен, която е най-престижната и малцина са успели да я придобият при условия, които са възприети като научни и академични стандарти. Невинаги отговарянето на дадени критерии е достатъчно основание за придобиването особено на най-високата степен. Югозападният университет винаги е бил даван за пример. При нас след 2011 г., или за 13 години, „доктор на науките“ са станали не повече от 15 човека и мисля, че това показва едно много професионално отношение към цялостната академична и научна дейност на преподавателския състав“, заключи ректорът на ЮЗУ „Н. Рилски“. 

Извън дневния ред проф. Марин съобщи, че дните до края на месец май ще се изключително интензивни и наситени със събития. Предстоят церемонии по дипломиране в общо 4 факултета, изяви, концерти, модно ревю, провеждани на важни научни форуми. Съвместно с Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ Югозападният университет за пръв път ще бъде домакин на голямо международно състезание за хора с трансплантирани органи.                

Във вторник /14.05./ предстои среща-дискусия с министъра на вътрешните работи Калин Стоянов. На 27 май се очаква в ЮЗУ да пристигне министърът на образованието проф. Галин Цоков.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *