Ректорът проф. Н. Марин категоричен: Всички, придобили право на пенсия, могат да останат до излизане решението на НОИ, но не повече
С по 290 лв. се увеличават работните заплати на 453-ма преподаватели в ЮЗУ „Н. Рилски“. Решението бе взето на проведения в понеделник Академичен съвет, а по въпроса, заложен като първа точка в дневния ред, докладва главният счетоводител на университета Миглена Маноилова. Тя разясни, че с постановления на МС от 16.05. е определена минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност – асистент.
Увеличението е в размер на 290 лв., като препоръките на МОН са с тази разлика да се увеличат и заплатите за останалите академични длъжности. Така възнагражденията на асистентите се вдигат от 1810 лв. на 2100 лв., на главните асистенти – от 1900 на 2190 лв.
„От Министерството на образованието постъпи сумата от 1 859 399 лв., която представлява размера на увеличението за една година за 439 лица на академични длъжности и 14 без академична длъжност, тоест преподаватели“, коментира главният счетоводител и подчерта, че в тези бройки не влизат лицата, които са на втори трудов договор в университета, тоест техните работни заплати не подлежат на увеличение.
М. Маноилова акцентира и че след утвърждаването от Академичния съвет увеличенията ще бъдат начислени в месец юни, със задна дата от 1 януари, тъй като постановлението влиза в сила именно от началото на тази календарна година.
Отношение по темата взе и ректорът проф. Николай Марин, който коментира, че увеличението е един ръст, показващ отговорността на държавата, но следващата стъпка ще бъде много прецизен регистър и качеството на обучението, защото промяната в политиката на доходите ще наложи и по-високи изисквания към университетите.
Съществен акцент е, че именно с цел подобряване качеството на висшето образованието и един вид урегулиране на процесите, бе създаден НАЦИД /Национален център за информация и документация/. Най-общо казано, въпросната институция комплектува, съхранява, обработва и разпространява информация и документация за народна просвета. Така например има създадени регистри и се знае колко са прекъсналите и колко са действащите студенти. Това е един от показателите, определящ субсидията на държавните висши училища, като не се дават пари просто защото някой се е записал за студент, а на база на реалния брой на обучаващите се. Също така е създадена и база данни за академичния състав и преподавателите трябва да са верифицирани в НАЦИД.
„Важно е да се знае и искам всички да са наясно, че преподаватели, навършили 68 г., не могат да се регистрират в НАЦИД“, внесе уточнение ректорът и коментира, че последните месеци се занимават точно с това – преподавателите в ЮЗУ са повече, отколкото са регистрираните в Национален център за информация и документация.
„Причините са, че една част са на втори трудов договор, а други са пенсионери. На фона на това обаче, регистрите мерят средната възраст на университетите, преподавателската заетост… и подобно разминаване между броя на преподавателите и регистрираните в системата оказва влияние върху рейтинговата класация на висшите училища и акредитацията”, коментира ректорът и допълни: „Университетът е развил едни рефлекси. Те не са добри с оглед на това, че се продължава периодът, в който без критерии един преподавател или служител може да работи след навършване на пенсионна възраст. Да, много е важно да има солидарност между поколенията, но на първо място е законът и интересите на нашия университет. Последният един месец постоянно получавам запитвания от страна на близки, познати, известни лица – какво ще става с хората, които са придобили право на пенсия? Отговорът е в закона, колеги! И ако ние не предприемем действия да подмладим университета, какво правим – нарушаваме закона. От друга страна, има чисто човешки и житейски аспект – тези хора да се адаптират към ситуацията. Затова ви предлагам до излизане на решение на НОИ за получаване на пенсия тези хора да ги оставяме, но не повече, освен ако не са толкова незаменими, че няма на пазара на труда такива кадри – дали като преподаватели, дали като служители“, заяви проф. Марин и възложи на деканите да съберат необходимата информация и да изготвят справки колко служители и преподаватели предстои да се пенсионират във всеки един от 9-те факултета.
„Уверявам ви, че всеки един случай ще бъде разгледан в полза на човека, но и в съответствие със закона. Никой не може да се сърди. Мисля, че бях достатъчно ясен“, категоричен бе ректорът.
Именно с цел подмладяване на академичния състав бе взето решение да се обявят общо 21 конкурса /15 за главни асистенти и 6 за доценти/ в 6 от факултетите. Също така ще има и 5 конкурса за млади учени и 2 за постдокторанти.
На Академичния съвет бе гласувано и прието проф. д-р Петър Балкански да бъде удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Отличието се присъжда по предложение на Факултета по педагогика за принос на проф. Балкански в преподавателската и научноизследователската дейност, както и за създаването на междууниверситетската магистърска програма „Образователен мениджмънт“.
Церемонията ще се състои на 13 юни 2024 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в зала 114 (Учебен корпус № 1), като се очаква лично да присъства и министърът на образованието проф. Г. Цоков. След тържествената част проф. Балкански ще изнесе академична лекция на тема „Образователен мениджмънт – история, състояние и перспективи“.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА