Гастарбайтери в Германия и Италия се събраха за курбан в родното Бобошево

Гастарбайтери дойдоха от Германия и Италия, за да посрещнат Свети Дух в родното Бобошево. Жени от Бобошево наредиха букети с рози и тепсии с вкусни богородични погачи и баници около каменния кръст в олтара на параклиса „Света Троица“, датиращ от първите години на християнството по тези места и вдигнат върху древно тракийско светилище.

Параклисът се намира в средната махала в най-южната част на града, по поречието на река Струма, на стария римски път, по който римски легиони и кръстоносци са виели дълги колони за Божи гроб и Константинопол. Пред входа на параклиса, сплетени в едно, растат бяла черница и червен трендафил. Това е едно от чудесата на храма заедно с каменния кръст и вярващите миряни в Бобошево го приемат за символ на Светата Троица и за голям божи знак!

Легенди говорят за рилския чудотворец Свети Иван Рилски, който е роден в бобошевското село Скрино и на път за Рилската обител прекарвал в молитва дни и нощи до каменния оброчен кръст на параклиса. Много миряни от региона разказват как Свети Иван Рилски им се явява насън и им дава напътствия при големи премеждия в живота.

За курбана инициатор беше мотосъстезателят Явор Бошикьов, който от 15 години се грижи за параклиса. Той даде и най-ваклия овен в Бобошевско за курбан на празника. Вкусния овчи курбан приготвиха той и Кирил Лунджов, Бошикьов три часа пече и специалната подправка за курбана – червен пипер. Явор Бошикьов поема грижата за параклиса от майката на Николай Граховски – Сийка Граховска, която живее близо до храма и дълги години се грижи за него с голяма вяра и усърдие.

Ето какво разказа легендата на мотокроса в Бобошево Явор Бошикъов, който със съпругата си Иванка Натина е живял в Италия и има много приятели, роднини и земляци на Апенините: „За всеки мирянин в моя град е голяма чест да се грижи за свят храм. Когато през 2007 г. леля Сийка Граховска, която се грижеше за параклиса, дойде при мен и ми каза, че трудно се справя с организирането на курбана на храма, не се колебах. Тя е добра, вярваща жена и щом мене е избрала, значи Бог така е решил. Понеже празникът се пада на тринадесети юни, 10 години давах по тринадесет овце за курбан на храма, имаше и други дарения, и хората си носеха в кофи за вкъщи. Но след голямата емигрантска вълна от икономически бежанци от България към Америка, Великобритания и Европа, която засегна и обезлюди и Бобошево, реших да правим курбан от вакъл овен. Всяка година купувам най-хубавото мъжко агне, наричаме го за курбан, давам го да го пасат в стадо и се принася за курбан на празника. Смятам, че, както библейски е казано, за курбан за здраве трябва да се дават най-здравите и най хубавите животни”, разказа за „Струма” Явор Бошикьов.

За празника Явор и съпругата му Иванка посрещнаха скъпи гости от Италия – сестрата на Ваня – Гергана Натина, племенницата Джулия и бобошевския италиански зет Кармени. „Няма бобошевец, отишъл в Италия, да не е посрещнат сърдечно в дома на Кармени”, споделиха известният гълъбар в Бобошево Петър Петров, дългогодишен гастарбайтер в Италия, женен за рускиня, и доцент Щерю Щерев, който остана без къдрици, след като загуби бас с Явор за срива на криптовалутата.

Бобошевецът Райчо Паргов, брат на известния майстор на курбани в Бобошево Милчо Паргов, чийто дом е срещу параклиса, посрещна за празника гости от Германия – неговите роднини Йорданка и Йордан Христови, които от дълги години са се установили в Щутгард, където живеят и децата, и внуците.

На курбана дойде с малкия си син Емил и председателят на ОбС – Бобошево Стефан Тачев, който седна на трапезата до майстора на курбана Кирил Лунджов и жена му Елена. Известната бобошевска общественичка Даниела Ценова, завършила финанси в Свищов и собственичка на хотел и къщи за гости по поречието на река Струма, се снима с иконата на Света Троица и изпрати снимките на синовете си, които работят и живеят в Америка.

Вкусна погача омеси Ани Станкова и я разчупи пред хилядолетния каменен кръст на олтара на храма за здраве на миряните. Теменужка Ковачка също омеси питка за здраве и почерпи миряните и съседките Тенка, Веска и Венетка. Теменужка е родом от кюстендилското село Долна Грашица, но е омъжена в Бобошево и щастлива майка на син и дъщеря. Има три внучета, правнуче и още едно на път. Децата й за късмет са в Бобошево и Теменужка е щастлива, че са близо до нея. Бойка Тренева от благоевградското село Зелен дол дойде специално за празника при приятелките си Тодорка, Елеонора и Ваня.

От съседното село Висока могила дойдоха пенсионерката Росица Падалска – бивша строителната техничка, и 82-годишният Райчо Цикловски, живата легенда на военната промишленост в Югозапада. Той е един от основателите на военния завод ЗИО в Дупница. Райчо дойде със снахата и сина си, дългогодишни гастарбайтери в Италия, вече жители на Дупница и Висока могила. Цикловски беше много щастлив, като видя дружно насядалите на поляната гости от Германия и Италия и богатата празнична трапеза, разплака се и силно развълнуван сподели: „В Бобошево тупти сърцето на България, докато го има православието, и България ще я има!“. Райчо поздрави всички миряни, черкува се в храма и с развълнувано сърце и сълзи от умиление и щастие на очи си тръгна със снахата обратно за вкъщи.

„Все повече кореняци бобошевци се завръщат”, сподели Даниела Ценова, която похвали семейство Мария и Петър Тасеви, завърнали се от София и сега монтират сглобяема красива къща на приказно място в града. Към своите корени се завърнаха и младата двойка – нотариусът от Дупница Александър Иванов и Стела Илиева. Родовата къща на Александър е срещу входа на черквата „Покров богородичен” в Бобошево. „Прадядо ми е раждан там, къщата е отпреди сто години и за мен е моят храм”, сподели Александър.

За курбана се събра и целият бобошевски отбор по мотокрос. Владимир Сиврийски и пожарникарят Светлъо Соколов, на когото Явор е кръстник на малкия син, седнаха около китайски трактор от 50-те години, а Явор ги нагости с вкусен курбан и червен пипер. На поляната от вкусния курбан си хапнаха Любен Миладинов, Николина Субева и Димитър Субев, Емил Субев, Виктор и Венета Варджийски от Горната махала, както и Иван Методиев, Светлана Гергинова, Никифор, Михаил Галенков и др.

Организаторът на курбана Явор Бошикъов изпрати курбан за здраве и на възрастни хора от първите къщи на съседното село Драгодан.

ДЕНИ МИЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *