Недоброжелатели използват бездомните кучета за лични облаги. Те набират дарения в личните си сметки, заблуждавайки хората в социалните мрежи чрез снимки и постове, но тези злоупотреби се доказват изключително трудно. Това каза пред журналисти в Кюстендил Петър Велков – главен специалист към Община Кюстендил, отговарящ за бездомните животни, приюта и зоопарка в града.
Велков посочи, че тези хора се представят, че са от природозащитни организации или доброволци, като ползват животните за набиране на средства. „Никой не контролира тези организации“, коментира Велков. Той посочи, че на места в града е имало и кутии за набиране на дарения, а след проверка се е оказало, че организациите са незаконни, а набраните средства не отиват за бездомните животни.
Такива организации събират малките кучета като „топъл хляб“. Качват ги в социалните мрежи – представят ги като бездомни и умиращи, след което се възползват от набраните пари, а след това ги изоставят.
„Проблемът с бездомните кучета е национален, не е само на нашата община. Причината е в „кучешкият туризъм“, който също се практикува от години, коментира още Велков. Той отговори на въпроси на жители на общината и на журналисти, а поводът за това са постъпили въпроси на сайта на Общината във връзка с популацията на бездомни животни.
„Има практика на общини, които нямат приюти на територията си, да сключват договори с фирми, които залавят скитащите четириноги. Тези фирми обаче не ги кастрират, а ги оставят в съседен град“, каза той. „Зареждат ни редовно с кучета. Миналата седмица уловихме едно от Благоевград, установихме го по чипа. Непрекъснато прибираме и непрекъснато идват“, посочи Велков. Според него няма увеличаване или намаляване на „кучешкия туризъм“ през последните години в общината, а броят на новопоявилите се бездомни животни в района е константен.
Общият брой на регистрираните домашни кучета в община Кюстендил е 145, съобщи още Велков, цитиран от БТА. Годишната такса, която заплащат собствениците, е в размер на 1 стотинка.
Петър Велков посочи, че приютът в Кюстендил, където се кастрират безплатно животни, функционира от 15 години. От 2021 г. досега там са били кастрирани и обезпаразитени общо 562 кучета. Осиновените за този период от приюта са 68, от които 20 в чужбина.
Наскоро е направено преброяване на бездомните кучета и съгласно данните в Кюстендил има около 500, а в ромския квартал на града – около 400 бездомни животни. Осемдесет процента от тях са маркирани, чипирани и кастрирани, увери Велков. Той посочи още, че издръжката на приюта към общината за миналата година, където има над сто кучета, е била в размер на 136 575 лева.
По отношение на зоопарка в града, който не работи от лятото на 2021 г., Петър Велков посочи, че в момента се прави ремонт със собствени средства на Общината. „Размерва се разстоянието между клетките, подменя се оградата. Правим всичко възможно зоопаркът да започне да посреща децата и гостите на Кюстендил“, коментира Велков. Той припомни, че там не се събира входна такса, а за извършване на необходимите ремонти беше обявена дарителска сметка, набраната сума по която е едва 270 лева.
Зоопаркът в Кюстендил е създаден през 1962 година. От средата на 2009 г. той се стопанисва от Община Кюстендил, а в него има повече от 50 животни, сред които мечка, лъв, вълк, муфлони, виетнамски прасета, камерунски кози, пауни, които през тази година за първи път имат и малки. В зоопарка има още маймуни, декоративни гълъби, фазани. „Надявам се скоро отново да можем да посрещнем посетители“, каза още Петър Велков.