Главният учител в Неврокопската професионална гимназия в Гоце Делчев инж. Миглена Караякова премина обучение в Европейския център за ядрени изследвания /ЦЕРН/ в Женева заедно с още 29 педагогически специалисти, взели участие в квалификационния курс в ЦЕРН. Участниците в програмата са подбрани след конкурс, организиран от Министерството на образованието и науката. Селекцията е направена на основа на професионалната квалификация на кандидатите, тяхното участие в училищни, общински, национални и международни проекти. Инж. Караякова присъства на лекциите на водещи български учени, работещи в ЦЕРН, и посети някои от най-важните лаборатории и съоръжения на Европейския център за ядрени изследвания, сред които фабриката за антиматерия, контролния център на Международната космическа станция, детекторите ATLAS и CMS, разположени на 100 метра под земята, научния портал S’Cool Lab с експериментални макети.
Главният учител се завърна от ЦЕРН богата на впечатления и обменен опит, „ускорена“ да предаде наученото на колеги и ученици. Тя сподели, че откритията на учените от Центъра за ядрени изследвания в Женева вече 70 години се прилагат във всички области на науката, IT технологиите, роботиката, медицината. Пример в тази посока са GRID технологиите, които се използват за анализ на медицински данни, диагностика и лечение на онкологични заболявания.
Емоцията ЦЕРН инж. Караякова обобщи така: „Всичко, което видях и научих в Центъра за ядрени изследвания, не може да се опише с думи, трябва да се посети и преживее. Беше вълшебно, различно приключение в света на съвременната наука, на човешкия гений и поглед в бъдещето.
„Безценно е да се учиш от големите! Особено съм горда, че бях специален гост на тържествата по случай 70 години от създаването на ЦЕРН, както и сред първите посетители на обновения Science Gateway (научен портал с действаща изложба с макети на детайли от LHC, както и експериментален център). След обучението се надявам да съм част от посланиците на ЦЕРН, вдъхновяващи нашите ученици, които да са следващото поколение изобретатели, учени, физици, инженери и IT специалисти“, обобщи учителката.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА