Главният учител по химия, информатика и IT в СУ „Йордан Йовков” в Рибново Рефат Авдиков се потопи в магията на ЦЕРН. Той бе сред 30-те педагогически специалисти от цялата страна, които сред сериозен подбор имаха възможност да се включат в провежданите от МОН обучения в Европейска организация за ядрени изследвания в Женева, Щвейцария. Наред с лекциите, водени от български учени, доказани в сферата на физиката и IT технологиите като проф. Роман Захариев (БАН), проф. Леандър Литов (Софийски университет ), д-р Иван Глушков (Тексаски университет), учителите посетили и различни изследователски центрове.
„Като цяло съм запознат с протони, електрони, неутрони, както и с елементарните частици, но да видиш на място как хората ги контролират беше невероятно. Обучението беше фантастично, имахме теоретични занятия, а също така видяхме как работят техни научни звена, запознахме се и общувахме с български учени, които работят в ЦЕРН“, сподели инженер- химик Р. Авдиков.
Сред най-вълнуващите преживявания е посещението на три от детекторите на големия адронен колайдер, който ускорява лъчите до 99,9999991% от скоростта на светлината – ATLAS, ALICE и CMS, контролния и компютърен център на ЦЕРН. Педагозите се запознават и с откритието на Хигс бозонът и други елементарни частици, а силен интерес у Р. Авдиков предизвиква и фабриката за антиматерия, която ще позволи на учените да създадат инструментариум, за да навлязат още по-дълбоко в тайните на Вселената. Не по-малко интригуващи са и темите по медицинска физика, знанията за GRID технологията, как се управляват над 40000 машини в компютърния център на ЦЕРН, какво са облачните услуги, кабинетът на Тим Бърнърс-Лий (създателят на WWW), както и първите стъпки, които участниците в обучението правят в роботиката с пускането на почти 100 метра под земята, в детектора CMS.
„Изследванията, които се правят в ЦЕРН, са фантастични. Направо не ми се тръгваше оттам. Всичко, което видяхме и научихме в ЦЕРН, не може да се опише с думи, то трябва да се преживее или просто „Магията ЦЕРН – Женева“, която ще остане цял живот в съзнанието ми“, обобщи учителят.
Той е категоричен, че досегът с подобни центрове за развитие на високи технологии и изследвания помага на учителите да мотивират своите ученици, като споделят с тях наученото и видяното и да ги подтикнат самите те да се развиват тази посока.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Направили му една безплатна екскурзийка, а файда йокму!