Гласуване на мними болни с придружители и подозрителни инвалиди обраха лъвския пай от десетките жалби за изборни нарушения в Пиринско

С дребни и по-съществени нарушения и една глоба преминаха вчера парламентарните избори в Първи Благоевградски многомандатен избирателен район. По-сериозните жалби всъщност дойдоха в Районната избирателна комисия в последните дни на седмицата. Първата пристигна от Якоруда и в нея Айше Осман Хасан алармира за най-мащабното нарушение на тези избори – подозрително нарастване броя на инвалидизираните, които желаят да гласуват в подвижната избирателна секция, където вотът се дава с бюлетина. В подвижната секция на Якоруда имало подадени 33 заявления от избиратели с трайни увреждания, повечето от които обаче спокойно можели да се движат, твърди авторката на сигнала.

Според източници на вестник „Струма“ в жалбата й било вписано и името на местна лекарка – активистка на една от партиите, която издавала медицинските удостоверения.

РИК – Благоевград обаче прецени, че не е компетентна да установи наличието или липсата на трайно увреждане на избирателите, нито да изисква документи от тях, поради което жалбата на Хасан бе препратена по компетентност за произнасяне от РЗИ – Благоевград. От здравната инспекция съобщиха, че ще им е нужно време да направят справка по сигнала, и това със сигурност ще стане след изборите.

Втората по-сериозна жалба дойде от общинския председател на ГЕРБ – Петрич Димитър Бръчков, според когото на 29.09.2022 г. в сградата на Общинска администрация – гр. Петрич е проведена пресконференция от група общински съветници, членове на различни политически партии, в т.ч. общинският съветник, координатор на БСП и кандидат за народен представител Йорданка Атанасова. Изказванията на участниците били насочени срещу него в качеството му на кмет на общината, срещу председателя на ОбС – Петрич Георги Тренчев и срещу кандидата за народен представител от ГЕРБ Костадин Стойков, твърди жалбоподателят.

Според Бръчков общият тон на изказванията бил за неподкрепяне на ГЕРБ и в частност – на Костадин Стойков. В тях се съдържали обидни квалификации по отношение на общински съветници, като „марионетки“ и пр., квалификации по отношение на председателя на ОбС, негативна оценка за работата на кмета, недоволство от управлението му и т.н. Това е фрапиращо нарушение на чл. 182 от Изборния кодекс, който забранява провеждането на предизборна агитация в общинско учреждение.

В жалбата си от ГЕРБ настояват РИК да изгледа видеоматериала от пресконференцията, заснет от местните кабелни телевизии, и да им разпореди да спрат неговото излъчване в YouTube и във Facebook. Иска се и да бъдат санкционирани лицата, извършили нарушенията.

На заседанието на РИК видеоматериалът е изгледан, но в изказванията не се чули името на партия ГЕРБ или на кандидат-депутата Костадин Стойков. По отношение на Йорданка Атанасова пък е установено, че макар и да присъства, тя не се изказва.

В крайна сметка исканията на ГЕРБ не успяха да получат необходимото мнозинство от 2/3 от гласовете на присъстващите 17 членове на РИК. „За“ гласуваха 7 от представителите на ГЕРБ и ДПС, „против” – останалите 10. Така жалбата бе отхвърлена.

В деня за размисъл ГЕРБ – Петрич се ядоса заради тиражирана информация за арест на общинския съветник Тр. Стоименов заради купуване на гласове. Стоименов не е бил арестуван, само бил претърсен от органите на реда по анонимен сигнал и при обиска у него не е било намерено нищо незаконно, обявиха в официално съобщение от партията.

Другите сигнали бяха главно за директна агитация в изборния ден, размотаване на членове на СИК около машината и заплахи.

Отново Айше Хасан от Якоруда алармира, че в 7 секции в общината членове на СИК от ДПС стоят до машината и дават инструкции на гласоподаватели.

От „Продължаваме промяната” се оплакаха, че в с. Долно Осеново, община Симитли, членове на секционна комисия дават указания на гласоподавателите да гласуват с определена преференция или помагат директно на машината.

От ГЕРБ пък контраатакуваха с жалба, в която обвиняват представителите на „Продължаваме промяната”, че отказват на избиратели, които изпитват затруднения и искат да гласуват с придружител, като така ги лишават от възможността да упражнят това свое право.

За гласуване с придружители без основание в Благоевград пристигнаха сигнали и от СИК 32 в с. Брезница, гоцеделчевското с. Долна Лъжница и др. Пак от Брезница бе подадена информация за една по-нестандартна агитация – в изборното помещение се внасяли кафета в чаши на ДПС.

Александър Петков от ГЕРБ-СДС пък се оплака от доскоро най-честото изборно нарушение – поставени агитационни материали на различни политически партии на по-малко от 50 м от входа на избирателните секции в ПГСАГ и 3-о ОУ – Благоевград.

Финансовата санкция, която ще е размер до 5000 лв., пък я отнесе водачът на листата на ВМРО в Благоевград Ангел Джамбазки заради платена предизборна публикация, включваща пиперливи изказвания по адрес на кандидат-депутати от „Демократична България – Обединение“, като „те слагат фесове“, „те вземат в ръката ибриците“, „група лицемери“, „национални предатели“, „неможачи световни“, „гнусни соросоиди и грантаджии“. 

Не мина без пикантни жалби и в Кюстендил. Там кандидат-депутатът Тони Лучански се оплака от отказ на РИК да го впише в кандидатдепутатската листа. Лучански, който е виолончелист, всъщност бил редовно регистриран като кандидат за народен представител в листата на коалиция „Демократична България – Обединение“, на 22.09.2022 г. обаче подал в РИК заявление с искане да бъде заличен от листата по лични причини и след 48 часа решил, че пак иска да влезе в листата, но РИК го отрязали. За негово съжаление ЦИК реши същото и го прати да се жали във ВАС, но дори и да го направи, видимо 48-ото НС ще е без негово участие.

Като цяло изборният ден в Югозапада мина спокойно, ако не се брои излизането от строя на няколко машини и продължаване на гласуването с бюлетини. Това се случи в СИК 34 на Гоце Делчев, СИК 18 в Благоевград, в санданското с. Ново Делчево и др.

В Благоевградска област общият брой на секциите беше 552, от тях в 444 вотът бе машинен, а в 48 имаше по две машини. Тук за гласовете на избирателите се бореха 238 кандидати за народни представители от 27 партии и коалиции. Броят на членовете в секционните избирателни комисии бе 4479, но към тях партиите регистрираха и стотици застъпници и упълномощени представители. Най-много по различните секции се движеха хора с баджове на ДПС – над 600, следвани от БСП – близо 500, ГЕРБ прати 430 свои политически съгледвачи, а „Продължаваме промяната” регистрираха едва 7 упълномощени представители.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *