ГЛАС НАРОДЕН! Благоевградчани за предлагания кредит от 29 млн. лв., с който да се направи генерален ремонт на парк Бачиново

ЗА: Реалистичен, напълно изпълним, носещ своята добавена стойност за Благоевград план

ПРОТИВ: Общината ни предлага да нагъчка 600+ души на едно място, които да ядат пуканки и захарен памук

Radoslav Mitrev

Благоевград е пред избор, Благоевград е на кръстопът. Трябва да изберем дали искаме да живеем в град модерен, с европейски дух, или да продължим по нанадолнището, към което сме поели през последните 10-12 години.

Благоевград става модерен град през 1987 г. Става такъв с решение на Народния съвет на НРБ и с решение на ЦК на БКП, и не без „големите топки” на тогавашния окръжен ръководител на БКП др. Лазар Причкапов, както и с участието на нашите родители, дали не един и два дни „безвъзмезден, доброволен” труд. Става модерен, като в града се изсипват над 800 милиона тогавашни лева, изразходвани за инфраструктура и иновативни за времето си предприятия. Хубави времена са били, ще кажат някои, но аз не мисля така! Не ми се живее в тоталитарен режим, който, като реши, може да направи всичко. За радост в Благоевград са направили правилните неща.

Сега времената са други. Живеем в демократична държава, част от ЕС. Живеем във време, в което сами трябва да се грижим за нашия град, а не да чакаме решение на ЦК, на някоя партия или на ръководството на държавното управление. За да се случи промяната, ние самите трябва да я желаем.

Благоевград има дадености, които не разпознаваме и не осъзнаваме, че са около нас.

Много от нас не знаят, че градът има минерална вода на самоизлив – толкова, колкото има и Павел баня, та даже и повече. Но къде е Павел баня на картата на балнеологията в България и къде е Благоевград?

Най-дългата писта – единствена в България, отговаряща на изискванията на FIS за дисциплината спускане, е на Картала. Къде сме на картата на ски туризма?

Познаваме ли археологическите обекти около Благоевград? Не.

Когато осъзнаем какво има около нас и когато се научим да го експлоатираме по правилния начин, тогава Благоевград ще стане отново град, желан за живеене, обучение и туризъм.

В предизборната кампания кметът Илко Стоянов представи своето виждане за икономическото развитие на града, като посочи ключовите приоритети, а именно оползотворяване на природните дадености чрез създаване на обекти, които да се ползват от тях. Минералната вода е една от тях.

Развитието на Картала като екологична, щадяща природата ски дестинация.

Обособяване на индустриални зони около града и др.

На обществено обсъждане на 06.01. кметът ни покани да представи един от проектите и да разясни начина на финансиране на проекта SCAPTO THERME AquaPark Bachinovo.

Основната тема бе за поемането на дългосрочен дълг от общината.

Изказаха се доста хора – бивши и настоящи съветници, неуспели такива, „общественици”, които ни убеждаваха, че плажът трябва да се даде отново на концесия, че не било работа на общината да стопанисва такива обекти. Бързо забравихме какво се случи и как завърши доскорошната концесия на Аквапарка.

Димитър Урдев в пост във Фейсбук отправя въпроси, на които сам трябва да дава отговори, защото той е един от гласувалите за тази концесия, отправя въпроси защо не се хвърлят усилия за обособяване на Индустриален парк, а предприятието, на който той е собственик, стои затворено. Задава въпроси за „Биострой”, а той самият не е упражнил правото си на контрол, като действащ съветник тогава, а и след това.

Методи Байкушев изтъква тезата и застава зад реновация на парк Бачиново, и предлага отстъпено право на строеж на Аквапарка и закрития басейн, като удобно не казва или забравя до какво доведе това със смесването на собствеността в закрития пазар в града – сграда с десетки собственици, с никакво управление, построена некачествено, нефункционална за предназначението й, като единствената й съдба ще е да се бутне след някоя и друга година. Да не споменаваме кои са авторите на това архитектурно недоразумение, в което и аз самият имам собственост.

Камбитов също не бил съгласен. Чудесно, значи сме на прав път. Казва, че би бил взел дългосрочен кредит само за осигуряване на съфинансиране по европейски програми. Смяната на уличното осветление, което целеше Благоевград да „светне”, а всъщност затъмни, по европейски проект ли е? Това е първият кредит, взет от общината по негово време. Колко дългосрочен е заемът, взет от търговска банка? Какво значи дългосрочен? Корекциите, наложени от оперативните програми по проекти, изпълнени по негово време, за лошо изпълнение, колко дългосрочно се разсрочват, възможно ли е това, или пак взехме заем, за да платим на изпълнителите?

Томов взе заем от 5 милиона за реконструкция на улици, а имаше ли обществено обсъждане за това? Питаха ли ни дали искаме кредити за асфалт, който не носи никаква възвращаемост, а ще ги връщаме от бюджета на общината, демек ние.

И така кредити за лампи, кредити, взети поради наложени корекции за стиропор и фибран, и за плочки, кредити за асфалт… Въобще доста кредити, неносещи добавена стойност за града.

Предлаганият начин за финансиране на проекта от общината е за обект, който ще се самоиздържа. Ще носи приходи, които ще погасяват вноските по него. Ще доведат до откриване на работни места. Ще повиши туристическия поток към Благоевград. Ще имаме приветлив парк, така както го имат Дупница и Сандански. Ще имаме прекрасен Аквапарк с минерална вода, стопанисван по моделите на Австрия, Швейцария и Германия, където природните ресурси се управляват и експлоатират предимно от общините. Ще имаме закрит басейн със СПА център, който ще го посещават не само граждани на Благоевград. Ще имаме паркинг за над 250 автомобила, който ще се ползва от всички нас.

В програмния период 2021-2027 на всички ни е ясно, че времето на грандовете мина. Времето на парите в чували от Европа свърши. Благоевград е в Югозападния регион за планиране за периода 2021-2027, а там безплатните пари са най-малко /заради София, нито един от предишните кметове не направи нищо по този въпрос, а сега е вече късно/.

Предложението за поемане на дългосрочен дълг в размер на 29 млн. лева е за дълг не към търговска банка, а към държавния ФОНД НА ФОНДОВЕТЕ и фонд ФУГ към него, т.е. е по ЕВРОПЕЙСКО ФИНАНСИРАНЕ. Общината не залага недвижима собственост, няма ипотека /а за незнаещите НОВИТЕ СОЦИАЛНИ ЖИЛИЩА, строени по оперативна програма, са взети като обезпечение към кредитори и това се е случило при предишните общински ръководства/.

Първият от проектите, предложен ни за обсъждане от кмета, за мен е реалистичен, напълно изпълним, носещ своята добавена стойност за Благоевград и за неговите жители. За да го има Благоевград, трябва да се почне отнякъде. Знам, че е по-лесно да бъдеш против, нищо да не правиш, да си живуркаш спокойно, макар и да „умираш”, но аз мечтая Благоевград да е вечно млад. Трябва да го постигнем заедно и това е първата крачка, първата глътка кислород, която ще ни съживи!

Nataliya Petrova Dimitrova-Popova

Г-н Митрев, възползвам се от ваш лапсус в горния пост „на всички ни е ясно, че времето на грандовете мина“. Да, наистина времето на ГРАНДОВЕТЕ, особено в туризма, мина. Световните тенденции вече са да се развива устойчив и щадящ околната среда туризъм, използващ разумно местни ресурси и храни. По цял свят вече хората масово търсят да посетят места, които не са пренаселени, със запазена природа, предлагащи местна храна и традиции и устойчиви начини на придвижване. С т.нар. проект за СПА център (разбра се, че проект всъщност няма) община Благоевград ни предлага точно обратното: да нагъчка 600+ души на едно място, които да ядат пуканки, дюнери и захарен памук.

А какво ще кажете за „офертата“ да се направи паркинг за още 250 автомобила като бонус към горния СПА център и да се вкарат още коли в и без това претъпкания център на Благоевград, след като в цял свят тенденциите са автомобилите да се изведат от центровете на градовете в буферни паркинги в покрайнините и да се стимулира общественият и екологосъобразният транспорт? Даже не става ясно къде точно се предлага да бъде позициониран този паркинг, защото, ако е от страната на Джамията, да вземем първо да си оправим района около площад „Гоце Делчев” там, защото стои разкопан или полуасфалтиран вече над 2 месеца? Не ми се мисли, ако трябва да прокараме още 250 автомобила оттам, как точно ще преминават те покрай 2 детски градини и 1 училище, и десетки паркирали коли по улица „Хайдукови”? Ако алтернативно се мисли да се строи такъв паркинг от другата страна на реката, срещу закрития басейн, това какво значи, че ще унищожим хубавата зелена площ около р-т „Рай“, за да я направим паркинг ли?

Защо вместо това община Благоевград не мисли за паркинг за 250 велосипеда и алтернативни и по-устойчиви начини за обществено ползване и спорт на този терен, за които ще има и по-големи възможности за европейско грантово, а не заемно финансиране?

Metodi Baykushev

Заемът на общината за 29 милиона се оказва твърде важен.

Радо Митрев прави опит да се защити идеята. За жалост в мнението трудно откривам конкретни аргументи за заема.

Мнението на Радо е споделено от Бубата Палаханов и в групата „Духът на Джумаята“.

Предлагам на кметския екип и група „Джумаята” да излъчат двама представители, с които да проведем публичен дебат за заема.

Който има желание, може да се включи в групата и да споделите своето мнение. Ето как отговорих аз:

Здравейте, Радо, Буба и всички от група „Джумаята”,

Според Вас кой е най-големият ресурс, който имаме като общество?

Според мен не е нито Картала, нито минералната вода, нито археологията, нито нищо друго, което може да се пипне, измери, купи или продаде.

Най-големият обществен ресурс е доверието. Ако нямаме доверие като общество, нямаме нищо, а всичко материално няма никакъв смисъл и стойност.

За Благоевград е по-важен общественият разговор за тази идея, в която вярвате много силно. Опасявам се, че засега не го водите добре и към доверие, а с днешната публикация сте на ръба да го изпуснете съвсем. Сигурен съм, че не искате това.

Моля да помислите върху това и какви мерки можете да предприемете.

Официално Ви предлагам публичен дебат по темата за заема. Добре структуриран дебат, с правила, който да бъде предаван на живо във ФБ. Да не става говорилня, да не си викаме и да се обиждаме, а да говорим конкретно аргумент по аргумент да взима ли общината заем да прави бизнес.

Anatoli Antov

Бих искал искрено да чуя как успешни бизнесмени биха отстоявали идеята да се вземе заем без конкретен бизнес план и разчет? Това, което чухме на представянето, бяха алабалистики.

Stanislav Kimchev

Пoдкрепям изцяло Metodi Baykushev за позицията му относно заема. Гледах дебата, който за мен си беше опит за даване на легитимност на „нещото” за един вагон пари. Накратко, според мен – направи се опит да се легитимира публично гигантски заем, без реален проект, без количествени сметки, аргументиран върху откровено наивни и нереални очаквания за приходи.

Ами не, не вярвам, че общината може да поеме и управлява такива рискови бизнес начинания. И да, вярвам, че в подобни решения глас трябва да има всеки един гражданин на общината. Най-вероятно „проектът” НЯМА да бъде върнат от новия областен управител, а ако това се случи, ще е приятна изненада.

Нашите коалиционни партньори от ИТН са за пряката демокрацията и референдумите. Това са ужасно много пари, които ще плащаме всички, и мисля, че най-справедливо е подобни решения да се вземат от всички ни!

Дебатът, който предлага Методи, е супер, аз добавям и МЕСТЕН РЕФЕРЕНДУМ, да решим заедно, за да няма после неразбрали, недоволни, мрънкащи, но най-вече плащащи.

Dimitar Urdev

Смешен плач. Само така мога да определя написаното от Радослав Митрев.

Първо, когато вземаш отношение по даден проблем, е добре да се запознаеш с фактите и да се подготвиш добре. В случая с „Биострой” говорим за афера от средата на 90-те години, когато се изнесе оборудване за милиони левове в Македония и, естествено, то изчезва. За доскорошната концесията за Аквапарк не знам защо се опитва да ме намесва отново. Може би защото организирах няколко срещи с тяхното сдружение, на които ги уговарях да прекратят концесията. А защо трябваше да правя няколко срещи, също мога да ви разкажа, ако колегите не си спомнят и имат нужда от това. А по същество за концесията и това трябваше да проверите – не съм участвал в никакво гласуване, нито в процедурата за концесия, нито в избора на концесионер, нито в измененията на концесионния договор. Но ваши приятели може би са. Проверете, не демонстрирайте къса памет, защото помним. За моето предприятие, което съм закупил не от приватизация, а със спечелени от моите компании пари, на които сме платили данъците, си позволява да ми държи сметка. Плащаме си и сега данъците за него и ще си го ползваме както намерим за изгодно. Това е частният бизнес. Или искате и него да национализирате! Както впрочем се главите с икономическата зона да действате. А че не знаете как да реализирате индустриална зона, е сигурно, защото планът ви за интегрирано развитие на общината щеше да изглежда различно. Ако не се сещате защо, питайте, все ще се намери някой да ви каже.

Да, прави сте, Благоевград е на кръстопът.

На кръстопът е, защото един подобен кредит от 29 млн. лева ще обрече бъдещето ни.

Как определихте стойността от 29 млн. лева, след като нямате никакви проекти? Да не сте наследници на баба Ванга, мир на праха й. Какво ще правите с частните имоти, и тях ли ще национализирате? Какъв паркинг ще правите срещу Аквапарка??? Проверете си, уважаеми, дори в момента там върви проектиране за укрепване на свлачище. И това ли не знаехте? Там никога нищо подобно не може да се случи. А да сте чули случайно, че коритата на реките са изключителна държавна собственост. Честно казано, започвам да се притеснявам за вас. Повече обаче се притеснявам за нас, гражданите на Благоевград. Вие сте на път да опровергаете народната сентенция – „мечтите са безплатни”. Вашите мечти, уважаеми, ще ни струват прекалено скъпо.

Dimitar Iribozov

Ти да видиш! Благоевград бил на кръстопът дали да се развива, като общината вземе заем от 30 000 000 лв., или да продължи по надолнището. И това го казва един кафеджия, а няколко сайта му пригласят. С този проект на идейна фаза, без техническа част, без финансов разчет някои си помислиха, че Благоевград ще стане като Баден-Баден. Не, нашият град няма да стане нито Баден-Баден, нито дори Сапарева баня, Сандански или Велинград. Благоевград няма традиции в балнеолечението, СПА туризма и хазарта. Благоевград има традиции в промишлеността, селското стопанство и образованието. Но идеи за развитие в тези области не могат да се правят от кафеджии, а от действащи инженери, икономисти, учители и интелектуалци.

Е, това не мога да го разбера. Обществено обсъждане за поемане на дълг от община Благоевград в размер на около 29 млн. за направа на спортни площадки, нов плувен басейн, реконструкция на средата около реката и бля, бля, бля… Аквапаркът се оказа неефективен, как ще стане ефективен. Ще бъде безплатен?! Има закрит басейн в „Еленово”, има и при плажа. Няма опашка от желаещи. Сега ще ви припомня нещо, защото аз много помня. Спортните съоръжения на кортовете допреди 30 г. се ползваха рационално и по график от работещите в 22-те промишлени предприятия в града. Графика го имаше на витрината на кафето и в заводите. Понеделник, 16-18 ч., ЗСТ. Вторник, 15-17 ч., ЗИИУ, и т.н. Имаше промишленост, имаше хора, имаше спортни групи от работници и ученици, имаше дори и градски и общински спартакиади. Сега колко и от колко човека се ползват уредите на Бачиново? Колко и от колко човека се ползват спортните зали в 3-то у-ще, в „Запад”, на ЮЗУ… Каква е годишната заетост в часове и дни? Знае ли някой? Какво стана с маркучите по алеята за Бачиново, нали щяха да напояват тревните площи. Още в началото на юли тревата на Бачиново е изгоряла, а в моето детство сутрин се поливаше, а след обяд не можеше да се разминеш от кърпи и хора, отишли да се пекат и къпят в реката. Бля, бля, бля, остава да теглим заем и за гръмките фрирайд, коувъркинг и бля, бля, бля. След Камбитов и двамата градоначалници дойдоха с гръмки обещания за заводи, инвестиции, работни места. Първо инвестициите, добре платените работни места, а после заемите, защото сега това ще бъде хвърляне на пари на вятъра, освен тези, които ще останат в нас и нашите хора.

Знам, че в Ботевград площадът е от времето на соца, но предприятията, с изключение на „Балкан”, работят, хора идват от Мездра, Червен бряг, Луковит и редица села да работят там. Пред заводите има автогара с десетки автобуси за работниците…

Katia Simeonova

Извинете, но този пост с ведрата си призивна елементарност е обида за гражданите на Благоевград, да не говорим за експертите. Първо, същият не съдържа никакви аргументи в подкрепа на инициативата на община Благоевград, която се обсъжда, а е пълен с недоказани твърдения. Второ, изпълнен е с лични нападки към хора, които са изразили своето мнение, пък било то и критично. Като архитект и човек, роден, израснал и работещ в Благоевград, милея за родния си град и имам желание и работя за това да се развива като модерен европейски град. Успях да гледам само част от общественото обсъждане онлайн и все още не разполагам с необходимата информация, за да взема отношение по казуса, но виждам, че се нагнетява излишно напрежение, от което никой няма полза. Би било добре на гражданите и особено на архитектите и инженерите в града да се предостави повече информация, за да се получат повече експертни мнения, нещо, което ще бъде само от полза на екипа, който работи по въпроса.

Emil Dzhalev

Абе, хора, предишният кмет искаше да застрои Бачиново и всички си траеха, сегашният иска да го оправи и скачате. Какво като ще е със заем, да не би, ако не го построят, да свалят данъците. Нека направят нещо, това ще е за всички ни. Камбитов може да го плюят, ама поне направи Кръста, друг кмет не помня да е правил нещо.

Stanimir Vlahov-Miro

29 млн. лева?!… и общината да го управлява?! Ти сериозно ли?! Общината не може да управлява няколко недвижими имота, които има! Общината не може да оправи 5 км път до Картала! Общината не може да измие улиците! Общината не може да се справи с канализацията и на хората мазетата се пълнят с лайна! Общината ли точно ще управлява такъв обект – човешки ресурси, маркетинг, бизнес развитие и т.н., та те не знаят какво значат тия неща, моля ви се!

Emil Dzhalev

Плажът и Бачиново трябва да са общински.

Stanimir Vlahov-Miro

Аквапаркът – концесия, защото е бизнес, а паркът – общински, защото е зелена площ! Елементарно… както във всички нормални държави! Това, че общината доказано не може да управлява концесии, е друга тема, която впрочем показва и доказва, че няма как да управлява и бизнес, което е доста по-сложно!

Viara Videlova

Извинете, но е нормално община да управлява имоти. Не виждам никакво противоречие.

Stanimir Vlahov-Miro

Имоти – да. Бизнес – не. Лошото е, че и имотите не може да управлява…

Ники Лъвчето

Общината може БЕЗ ЗАЕМИ да се справи с доста по-наболели проблеми като:

1. Разбитите улици

2. Липсата на осветление

3. Липсата на пътна маркировка

4. Проблема с бездомните кучета

И още няколко такива. Когато се справи с това, тогава да мисли за друго. Още повече че тези там от община и Общински съвет май не знаят за какво са там и какво трябва да вършат. Тяхната работа е да намерят хора, които да инвестират в общината, а не да теглят основно кредити. Ако инвеститор построи обект и не тръгне, никой от Благоевград няма да е ощетен, но ако се изтегли кредит, ще го плащаме всички. Само че общинарите не могат да намерят какъвто и да е инвеститор, да не говорим за някой, който да налее толкова пари. Още повече че до момента не направиха кой знае какво за МЕСТНИЯ РАБОТЕЩ БИЗНЕС, а са тръгнали да развиват проект, който нямат идея как ще менажират!!!

Георги Костадинов

То май цялата врява е, за да може някой да вземе на безценица Аквапарка и някой да си построи нещо в района на Бачиново! Защото около Бачиново процесът вече е започнал и единственото решение е общината да покаже, че това е общински имот и да го облагороди!

Viara Videlova

На мен например МИ ХАРЕСВА тази идея да имам джакузита и да се кефя в родния си град, а не да ходя по Слатино или Симитли, или Котвата, за да се топна в басейн и да трябва да ползвам кола и т.н., и да не мога да си пийна една бира или джин и тоник, и да няма нужда да се прибирам с такси (а пеша). И да се гордея с такова нещо, а не с опустял град и празен басейн. Те хората ви казаха, че нещата ще се самоизплащат, какво не ви харесва в това? Децата ви ще унаследят домове с повишена цена заради туристическата атракция, ще има работа, ще може да давате под наем апартаментите си, а вие да се преместите на село, ако не искате да ползвате термите. И като се почне работа по постройките – ще има нужда от поне няколкостотин работници, които ще имат нужда от храна, квартира и забавление… Не е ли хубаво това?

Райна Прошина

Да не си мислите, че ще е без пари! На „Орбита” много ли ходят хората с вход на човек 20 лева, на „Езерец” – същата работа!

За туристи, софиянци ще е достъпно, но за нас, простосмъртните, с тази безработица в града и тези заплати…

Вилислав Балев

С 29 милиона по-добре да построим електроцентрала. Нали имало някакъв дефицит и цените на „свободния пазар“ растат. Те ви бизнес с 300% печалба. За няколко месеца сме си върнали инвестицията и после си стройте паркове, спа центрове, джакузита, макузита и тем подобни…

Pavlin Yankulski

Да направим референдум и да видим

Петър Благоевградски

Ако на референдума хората решат, че са „за”, вие ще излезете ли лично да кажете, че сте съгласен с хората и ще гласувате „за” проекта?

Pavlin Yankulski

Не, разбира се, но поне ще знам, че сами са си избрали грешният път (поне според мен).

Петър Благоевградски

Pavlin Yankulski, тогава защо искаш референдум, нима хората не са ви избрали вече и не са ви дали правото на Вас, общинските съветници, Вие да решавате. Има гласуване, ОбС решава. Когато дойдат следващите избори, тогава хората решават пак.

Viara Videlova

Ако се прави референдум за всеки проект, нищо няма да се задвижи никога. Има процедура и тази процедура се следва. Навсякъде е така. И в установените демокрации, и в установяващите се. Междувпрочем гледах обсъждането на YOUTUBE и си мисля, че много ви глезят. В установените демокрации няма да ви дадат толкова финансова информация, ако не си подадете т.нар. request under Freedom of Infromation (FoI), и то се плаща, за да се получат определени подробности. И отгоре на това кметът решава дали да ги сподели, или не. И това струва 80-100$ за всяко поискване, и отговор се дава след около 6 седмици.

Люси Манова

Когато нашите общини започнат да разполагат с достатъчно собствени приходи, а ние имаме доходи, каквито в „чужбина“, когато няма да ни пречи да плащаме огромни данъци, за да покриваме кредитите, когато всеки управленец започне да носи отговорност за действията си, тогава може да си правят каквото си искат. Докато се издържат от нас, данъкоплатците, и ние им плащаме заплатите, ще ни питат по всички възможни регламенти! Във всички установени демокрации се провеждат допитвания до гражданите, когато става въпрос за проект, свързан с територията на населеното място! Много обичам някой да ни дава акъл от хиляди километри, където е избягал точно заради невъзможността да се справя и бори в собствената си родина! Има закон за местното самоуправление, където обществените обсъждания са задължителни с цялата налична информация, която да бъде предоставена от управляващия орган. Има закон за референдумите, който е съставен точно по ЕС директива.

Dimitar Urdev

Община Благоевград е доказано лош стопанин. Концесията на Аквапарка е доказателство за това. Всичко, което се случи там, е заради безотговорната общинска администрация. Договорът за концесия е променян няколко пъти и все във вреда на общината. Така че най-добре първо проучете въпроса и след това го коментирайте. Безогледна безстопанственост. И това е един от многото примери. Ако се затруднявате с намирането на информация, ще ви помогна, ако желаете.

Stoyan Marinov

Първо да се оправят улиците, които са като след бомбардировка, също така да се привлекат инвестиции, та хората да си вземат въздух и да имат работа… В последните месеци освен снимки и лъскави статии нищо друго не се случва.

Tsvetanka Galyova

Граждани на Благоевград, изпростяваме!

1. Всеки има познати зад граница – питайте ги колко данък и данък смет плащат всеки месец.

2. За парк Бачиново – мое мнение, не го налагам – всички бизнесмени и тем подобни ще са против, защото няма да се докопат до нищо за лични облаги.

3. И ако искате да тръгнем нанякъде, дайте да се обединим, а не да си ги мерим!

На 12.01.22 г. в 12.00 ч. да покажем, че сме живи, да излезем пред общината – няма значение „за” или „против” зелените сертификати – просто като граждани на Благоевград. Омръзна ми да се делим на по-по-най! Смирете се и мислете за бъдещето на децата ни. Битката ни тепърва предстои, но разединени няма да я спечелим. Да се обединим за Благоевград, за бъдещето на децата ни, за нас.

Nikolina Ilieva

Ще генерира някакви пари, които няма откъде иначе да дойдат… И тези пари ще могат да се използват за други неща, като например подобряване на инфраструктурата на града.

Don Vito

Nikolina Ilieva, много си далече от истината, явно не помниш времето, когато плажът в Благоевград се посещаваше от околията, и от Добринище идваха, тука имахме перфектен плаж, дори и Аквапарк, беше супер, просто умишлено го съсипаха. Така че тази разруха в момента е благодарение на управляващите в последните 10 г.

Ани Лазарова-Таскова

Предлагам общината да започне първо с нещо по-достъпно и по-нужно, като качествено улично осветление на града и паркинг на поликлиниката.

Днес зад сградите на болница „Пулс“ и поликлиниката, където охранител насочваше паркирането, беше пълно с потенциални пациенти на Спешна помощ.

Не е много трудно, а и не струва много багер да свали част от ската, една подпорна стена – и хайде да не мечтаем за асфалт, но поне чакъл да се насипе.

Velka Shirokanska

Ани Лазарова-Таскова, много от хората, принудени да паркират там, имат и още по-скромно искане – да се направи нормален подход към съществуващия „паркинг“, но дори тази дупка е вън от полезрението на общинските власти, та идеята за нов паркинг ми се струва далечна и непостижима!

Dimitar Iribozov

Имотът на старата автогара беше идеален за голям и модерен общински паркинг. За съжаление направиха частна кооперация нашите хора. При болницата също трябва да се направи паркинг. Преди година се търсеше място за църква. Ами на баскетболното игрище над Младежкия дом беше идеален парцел за храм. Да се вижда и да блести. И там частни кооперации. Общественият интерес не се гледа, а частният, но само на нашите хора.

Ани Лазарова-Таскова

Velka Shirokanska, доколкото дочух, земята на сегашния паркинг е собственост на болница „Пулс” и затова вчера имаше охранител, който насочваше колите по алеята зад болницата.

Изключително тясно, много коли, които се чудеха как да маневрират. Беше кошмарно, а там никой не ходи без необходимост.

А сегашният паркинг също е в окаяно състояние.

Петър Байкушев

В Благоевград няма една улица на ниво среден град за Европа – дупки, кръпки, архаични, разбити тротоари. Градът е потънал в боклуци, шума и всевъзможни други отпадъци, в резултат на архаичното събиране с метлите и лопатките. Това беше в 19 век. 80% от тръбите, по които тече питейната вода, са АЦ-ви, в резултат на което Бл-д е на едно от първите места по ракови заболявания. 30-40% от основните улични колектори или ги няма, защото са от 60-70 г., или са затлачени, в резултат на което на маса жилища се наводняват мазетата. В града няма една зелена площ, да я сравня с вече една Албания, няма 1 м изградена поливна система, въпреки че подземната вода е на 3-4 м, и лятото всички градски паркове са като в пустиня. Междублоковите пространства даже и в ЦГЧ са под всякаква критика, да не говорим по кварталите и периферията на града, където няма дори и улици, а са застроени площите. Бл-д има основен булевард от около 500-600 м и няма по-грозен от него в целия свят въпреки добрата даденост като широчина. Имам чувството, че хората, които управляват този град, никога не са излизали от него, за да видят как е в цивилизования свят.

Мога да изброя още много неща, които са необходими на хората, но и за тези, които изброих, ще трябват не 30 млн., а много, много повече. А да заробиш хората в града с един утопичен проект, който дори и не съществува, с 40 млн., защото толкова трябва да се върнат, това няма да го простят и поколенията след нас. Да, паркове и увеселителни зони се правят, когато всичко по-горе изброено е наред, но не с пари на хората, а има други форми и инструменти за финансиране.

Lyubomir Palahanov 

Госпожи и господа,

Темата за Аквапарка и Бачиново е важна за всеки от нас.

За всеки – по различен начин, но, надявам се, всички сме добронамерени в желанието си да изкажем мнение.

За пръв път се случва такъв дебат.

За пръв път на вниманието ни се представя нещо по-мащабно, свързано с развитието на града.

А това е едва началото!

В тази връзка ще направим гражданско обсъждане „на живо” – тук, в „Духът на Джумаята”.

Предстои да уточним участници, време, място – ще Ви държа информирани!

Георги Костадинов

То май нещата стоят така – дали общината да развие и стопанисва Аквапарка и Бачиново и всичко да бъде в полза на жителите на Благоевград, или да се даде всичко на частен „инвеститор“, а след това да се мърмори във Фейсбук, че цените в Аквапарка са високи и че в района на Бачиново някой ще строи!

Dimitar Dimitrov

Има и вариант: публично частно партньорство. И това е най-често използваната формула за такива големи и рискови инвестиции (специално за Терми и СПА). Останалото може да се реализира с минимални средства.

Георги Костадинов

Dimitar Dimitrov, да, това също е вариант! Но пак трябва да се прецени и да се изготви много добре договорът за партньорство! И не е ли по-добре общината да е с поне 51%, за да не бъде „избутана в ъгъла“ след години.

Dimitar Dimitrov

Мнението ми е: колкото може по-малко „община и държава“. Затова има предприемачи и те да си поемат риска. В последните 30 години в БГ няма успешно реализиран проект, който да се конкурира с частната инициатива на пазарен принцип…

Георги Костадинов

Проблемът е, че в последните 30 години разни „предприемачи“ разграбиха работещи (и печелещи добре) предприятия и заводи, в които работеха много хора! Видяхме, че схемата с частните „инвеститори“ не работи (или поне не в полза на народа)! Аквапаркът също се държеше от частен „инвеститор“, но пързалките ги гледаме само през оградата и вместо детски гласчета и смях се чува само жабешко крякане! Ако наистина проектът е печеливш, според мен трябва да печели общината (и хората, които живеят в нея), а ако се смята, че не е печеливш и трябва да се търси частен инвеститор, в което тогава няма да има логика (ако не е печеливш, няма да се вземе от никой, освен ако не трябва да се изперат пари) – да се бутат пързалките и да си останат само басейните, които ще са по-евтини за поддръжка! Но общината трябва да бъде собственик или изцяло, или с по-голям процент! Това е според мен.

Ivan Ivanov Skabrin

Чист бизнес проект ще успее трудно, дори ако се комбинира с хотел и други „скрити” отстъпки.

Затова е важно да се коментира и анализира разумност и конкретен финален вид на една инвестиция и като обществена полза (такава има – здраве, спорт, състояние, имидж на града и т.н.). Освен това част от разходите – начални и текущи – трябва да се разглеждат и като ползи от заетост; от друга страна, приходите при обществен проект ще са по-малки и т.н. Разходите трябва да са внимателно и грамотно представени, обосновани и приоритизирани като обществена полза (закрит, открит басейн, спортен център, пързалки, спа), както да има и оценка на бюджетни рискове. Общината трябва да се подготви с такава информация. Това е и атестат за умение, че би могла да управлява такъв проект (ако се одобри). Дяволът е в детайлите.

Нормална практика в Европа е да има обществени басейни/спортни центрове. Част от тях се отдават на концесия (за управление), по-голяма част се управляват директно от общините. Разходите и предизвикателствата са големи.

Anatoli Antov

Една от три общини в Англия ще се принудят да затворят центрове за прекарване на свободно време завинаги (заради пандемията). Та в този контекст трябва ли да обезпечим такъв проект с всички приходи на община Благоевград за следващите 20 години – не мисля.

Martin Vasilev

Идеята за парк Бачиново е обмисляна преди няколко години, но се появяват пречки. Интересува ме частната земя, взета със замяна за пуст баир до Г. Делчев, това са старите кортове, старият мотополигон, та чак до на Ясен игрището – ще влезе ли той в парковото пространство, или на някой ще им облагородим двора с алеи и зеленина за 29 млн.

P.S. Паркът ще е на самоиздръжка, това означавали че, за да се разходя до Бачиново, трябва да дам 5 лв.

Dimo Kirov

Няма частни интереси и няма да има вход, моля, бъдете разумни хора!

Martin Chilev

Не, поне по концепт паркът е безплатен – референцирам слайдовете, които бяха представени. За SPA Thermeто са планирали 7 лв. вход, което е символична цена, но дано наистина до някаква степен се възвръща. Иначе в дългосрочен план и символични цени (макар и добра умисъл) без стабилно финансово планиране също са контапродуктивни, съвсем прагматично го казвам.

Lyubomir Palahanov

Всъщност оформянето на границите на парка ще помогнат за решаването на въпроса със застрояването на кортовете (и двата). Частна собственост – ОК – ще могат да си построят… кортове, спортни площадки и т.н. – нежилищни кооперации. Затова и не разбирам позицията „против” на част от „зелените” активисти?!

Ако зависеше от мен, щях да се опитам да разваля сделката за кортовете или общината да ги откупи обратно, но на разумна цена. Все пак, взети са от държавата за под 100 хил. долара, доколкото помня.

Kalina Vasileva

Идеята за парк Бачиново наистина е много добра. Не виждам защо има хора, които са против. Какво искаме да бъде застроено там ли? Нали непрекъснато се оплакваме, че няма работни места, работещ бизнес и т.н. И сега, когато има реален шанс нещата да се случат, всячески някои се опитват да провалят нещата.

Dimitar Dimitrov

Не сме сигурни в икономическата логика на проекта. Затова искаме авторите му да извадят бизнес плана. А иначе вие ако имате голямо желание за финансиране на този проект, може да инициирате да се направи акционерно дружество и да има първично предлагане на акции – и да се радвате след 30 години да си върнете парите…

Anatoli Antov

Искам да попитам, някой има ли информацията така изложеното предложение дали е минавало за обсъждане през постоянните комисии към Общински съвет – най-вече икономическа и бюджет и финанси, и дали има становища от тях по него? Благодаря!

Lyubomir Palahanov

Anatoli Antov, не знам дали има съветници, които четат какво си пишем тук, но… отговорът е – не. Не е минало нищо през комисиите. Тепърва ще се случва това.

Anatoli Antov

Това само по себе си, без да е минало на обсъждане (за принципна подкрепа на идеята, което е първата стъпка), ми се струва като слагане на каруцата пред коня.

Lyubima Smilenova

Както е тръгнало, разбитите улички ще станат ливади, ще си сковаваме мостчета да не газим кал, ще ходим пеш поради скъпи горива и проектът ще се реализира безплатно… за плажуване ще използваме подплощадното пространство по примера на някои съграждани.

Atanas Kambitov

С интерес следя дискусията и дебатите относно такса смет и вземането на дългосрочен заем от общината, но и с голяма загриженост.

Загриженост, не защото някои както винаги се опитват да замесят името ми (на това съм свикнал). Със загриженост за Благоевград. Смятам, че всеки кмет има правото да реализира своите идеи, проекти, стратегия и визия за града, за това е избран. Но и всеки трябва да носи своята отговорност. В случая отговорността трябва да е гаранция за резултата сега, а не след. Приветствам идеята за развитието на паркова зона Бачиново, но реализирана и финансирана единствено и само по оперативните програми или други финансови инструменти, които не изискват възстановяване на средствата. Другият вариант е да бъде реализиран от частен инвеститор с подкрепата на общината. Като гражданин категорично не подкрепям поемането на такъв дългосрочен дълг, защото смятам, че проектът е икономически необоснован и не гарантира възвращаемост на вложените средства и ще бъде пагубен за финансовото състояние на общината.

P.S.: В миналото сме поемали дългосрочни задължения за около 7 милиона лева, но за да реализираме проекти за над 200 милиона безвъзмездно финансиране. По-простичко казано, този заем би бил оправдан, ако има проекти и програми за безвъзмездно финансиране за около 800 милиона лв.

Dimitar Dimitrov

Това, че „аквапаркът“ не работи, не Ви ли навежда на мисълта, че самата идея може би е неработеща? Когато го откриха на 17.08.2006 г., икономическата обстановка бе драстично различна. Той работи успешно 3 години и след имотния срив 2009 г. нещата се преобърнаха. Сигурно и концесионерът не е имал читав мениджмънт, но това е второстепенно. Явно и нескопосаният договор между община и концесионера не позволяваше да се разтрогне (или общинарите не искаха да го разтрогнат) и да се даде на друг желаещ. Факт е, че от тази концесия общината не е на загуба… Напомням Ви, че в периода 2006-2009 година бе бумът на другите СПА дестинации – Огняново, с. Баня (Разложко), Сапарева баня, Белчин баня, Сандански, Велинград… Те почти запълниха тази ниша и сега всяка такава инвестиция е прекалено рискова. Особено ако е под общински контрол.

Георги Костадинов

Аквапаркът не работи, защото договорът с концесионера беше подписан в негова полза и за него беше по-изгодно да не работи (така няма да има разходи) и да си вземе неустойка от общината! Да не забравяме, че някои от противниците на проекта са хора, които дълги години бяха в управлението на Благоевград и също са участвали в подписването на предишната концесия! Всички тези СПА дестинации се посещават заради хотелите, и то по един-два пъти в годината (колко хора ходят в тези хотели повече пъти). Докато Аквапаркът в Благоевград се посещаваше всеки ден и ако започне пак да работи, отново ще има всекидневни посещения! Как можа общината да прекара тръби за минерална вода за един хотел (който е частен), така може да се погрижи и за собствено имущество, което може да бъде полезно за всички. Но трябва добре да се прецени и обмисли кое как ще се направи! Затова е хубаво да има повече обществени обсъждания! Но на тези обсъждания да има и някакви реални, конструктивни предложения, а не само критика, нападки и злоба! Защото от последното обсъждане видях само опити за мерене на… амбиции и кой е по-по-най!

Gyurka Lalova

За входа: колко хора могат да си позволят това. Ние като ученици лятото почти всеки ден ходехме на разходка там. Вземам книжката и хавлията и цял ден плаж. За едно дете 5 лева и за четиричленно семейство – 20 лева (4 пъти в месеца си е сумичка). Може да се направят платени някои съоръжения, но достъпът до парка трябва да е безплатен. Може да се намери компромисен вариант.

Martin Vasilev за парка, доколкото разбрах, няма да има вход. Стопанисването му е за сметка на общината (дано се пренасочат пари от печалбата на „спа и терми“) – което е и правилно. Но пак не разбрах, от бейзболното игрище на Американския до настоящия парк Бачиново – парк ли ще е, или хотелски комплекс, както са го замислили някои бивши партийни лидери.

Metodi Baykushev

За замисления диспут предлагам следното:

Участници:

1. Отбор „ЗА ЗАЕМ СЕГА“: представител на общината (на официална длъжност там – най-добре кметът Стоянов или г-жа Муртова) и представител на група „Джумаята”.

2. Отбор „ПЪРВО СЪГЛАСИЕ ЗА ПРОЕКТА, ФИНАНСИРАНЕ ПОСЛЕ“: Методи Байкушев и (ще го уточним; има много желаещи).

Водещ/модератор: Неутрален водещ, съгласуван между страните.

Регламент:

Обща максимална продължителност 90 минути.

1. Встъпителни изказвания – по 10 минути на отбор (общо 20 минути), без право на реплика;

2. 5 конкретни въпроси от водещия по важните теми – по 5 минути на отбор, с право на реплики от по 2 минути;

3. Заключителни изказвания – по 5 минути на отбор, без право на реплика.

Време на провеждане: Петък, 14.01., от 16:00 часа, или понеделник, 17.01., от 16.00.

Място: Зала „22 септември”.

Излъчване на живо: „Духът на Джумаята” и всяка друга медия, която пожелае да го излъчи.

Заснемане и озвучаване: Ще съм благодарен, ако може да го организирате, тъй като не разполагам с контакти с медии.

Георги Костадинов

Аз предлагам, ако ще има гражданско обсъждане, да има и конструктивни предложения, идеи, наистина обсъждане! А не като предишното т.нар. обсъждане – всички се разделиха на два лагера и „дайте да видим кои са повече“! Ако наистина всички са заинтересовани за доброто на Благоевград, нека всеки да излезе с разумно предложение! Заедно всички могат повече!

Kalina Vasileva

И искаме обосновка защо точно този проект от многото предизборни такива на кмета е приоритетен. Не е ли по-важно да се разкрият нови работни места и привлекат бизнеси, а след това с нарасналите финансови възможности и (евентуално) увеличение на населението на града да имаме крещяща нужда от „спа и терми“?

От коментарите са изчистени личните нападки.

Мненията подбра ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *