Кметицата на Гърмен Минка Капитанова ще отнесе акт за архитектурно-строителното чудо в с. Дебрен, където Кира Вълкова строи къща върху селското дере. Това съобщиха от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”, чиито специалисти извършили проверка на място в края на ноември и открили върху дерето публична общинска собственост с дължина около 1 км недовършена постройка и майстори, които усилено продължавали да я строят. Речното корито в този участък при това било обрасло в храсти и дървета, създаващи реална опасност от наводнение при малко по-силен дъжд, а за капак имало и купчини с битови отпадъци.
Според шефа на дирекцията Радослав Георгиев с висящата над дерето къща е допуснато драстично нарушение на разпоредби на Закона за водите, а актът трябва да бъде платен от кмета на общината, който би трябвало да знае какво се случва на територията, която управлява. Още повече че този участък от дерето Кира го получила от общината на търг. Същият бил озаглавен „продажба на въздух над дере” и бил проведен в условията на безпрецедентна спешност – обявен е в първия ден от Байрама, за втория ден е насрочен огледът, а за третия – самата продажба.
Висящата във въздуха къща е втора такава находка в гърменското с. Дебрен – преди време проверяващи от БДЗБР отново по сигнал спипаха Осман, който бе започнал да си строи магазин над същото дере. Човекът отнесе 10 000 лв. акт, но по-късно гоцеделчевският съд го отмени с мотива, че от документа не ставало ясно дали е застрашена целостта на дерето.
Зеленчукови градини на десния бряг на друго дере – Бегов андък в землището на с. Рилци, пък бяха препратени към община Благоевград за предприемане на действия по компетентност, тъй като дерето е общинска публична собственост, ползваща се за нуждите на селското стопанство. Според проверяващите градините изместили коритото на дерето и създават риск от наводнения.
Има ли сондаж в двора на Методи Стоилов от с. Стефаново, община Радомир, екоинспекторите обаче не успяха да установят, тъй като собственикът им отказа достъп до имота си. Самият сондаж е констатиран при предишна проверка на БДЗБР, но през мрежата на двора проверяващите не успели да видят дали предписанието им за премахването е изпълнено. Тъй като сондажът е вид строеж по ЗУТ, за случая е уведомен кметът на общината – да мисли как да влезе в двора на Методи и да упражни правата си като представител на изпълнителната власт.
За установени нарушения през месец ноември БДЗБР е съставила 26 акта за административни наказания, 18 от които са връчени на столичната „Екоинженеринг-РМ“ ЕООД.
Сред другите „отличници” с установени повече на брой нарушения е столичното търговско дружество „Франчайзинг България” ЕООД – санкционирано е за неизпълнение на задължения по Закона за водите, за нарушаване на правилата за деклариране и отчитане при осъществяване на разрешено водовземане и за неизвършване на собствен мониторинг. Сред фирмите, получили наказателни постановления през ноември, са „А-строй“ ЕООД на Венцислав Анзов, който е един от най-често печелещите обществени поръчки в региона.
Близо 40 000 лв. са наложените санкции и вписаните в наказателни постановления за различни нарушения суми, отчетени от дирекцията през ноември.
ВАНЯ СИМЕОНОВА