Хиляди туристи, но снижени обороти – това отчитат механджиите в курорта за най-силните за туризма в Банско летни дни. Джаз фестивалът оживи и препълни града, а туристическият бранш успя да си вземе малко въздух, но борбата за оцеляване все още продължава. Въпреки хилядите туристи, които предпочетоха Банско през последната седмица, механджии споделят, че техният бранш е най-ощетен, тъй като потреблението при тях е спаднало. Посещаемостта е основно вечер, а през деня почти няма туристи. За разлика от тях, заетостта на работещите хотели е доста висока и е около 70%, а в някои дори и повече. От бранша отчитат, че такава заетост почти не е имало отпреди пандемията.
„Дните около джаз фестивала са най-заетите дни през лятото и действително може да се каже, че има оживление, макар че потреблението е доста снижено. Специално ние сме в много неизгодна позиция, тъй като повечето хора, които в момента са в Банско, вечерят в хотелите. Ние сме най-потърпевши, тъй като това е основната ни дейност и това ни храни, ако и това го няма, не виждам светлина в тунела. Мисля, че за хотелиерството сезонът е доста по-успешен, особено за по-висококатегорийните, които имат изключително добра заетост, може би около 70-80%, което е много добре. Те стартираха активен сезон още през май. Дребните и малките сме ощетени и в момента оцеляваме. Ние буквално сме изхвърлени, но се борим и ще продължаваме да се борим. Ако не беше пандемията, мисля, че щеше да има много повече хора и нещата щеше да са по съвсем различен начин, включително и за нас – механджиите и ресторантьорите“, каза Юлия Попова, която е собственик на една от първите механи в Банско.
Проблем пред туристическия бранш все още продължава да бъде намирането на качествен персонал. Ю. Попова споделя, че ако пандемията продължи още дълго, ще става все по-трудно, тъй като младите хора масово се пренасочват към други сфери, в които бъдещето им е по-сигурно, или заминават в чужбина.
„Тежко е положението с намирането на персонал, но проблемът има две страни. Специално ние си работим почти изцяло семейно, защото, за да имаш персонал, трябва да имаш добър оборот. Човешкият ресурс е най-скъпото нещо и за да го задържиш, той трябва да е финансово обезпечен и спокоен за бъдещето си. Затова на този етап ние сме принудени да работим сами. Притеснява ни и поредното затягане на мерките, защото това е нещо, което оказва не само финансово влияние. Помощ почти никаква не получаваме от държавата, малкият и средният бизнес са гръбнакът на икономиката, а никой не мисли за нас. Ето, по мярката, по която ние кандидатствахме, все още не сме получили парите си за януари месец”, каза Юлия Попова.
От бранша допълниха още, че от община Банско са положили доста усилия и са допълнили фестивалната програма с редица съпътстващи мероприятия, за да може туризмът в Банско да тръгне и да се привлекат повече гости. От там поясниха, че безспорно август месец и тази година ще бъде най-успешен, но прогнози за бъдещето предвид ситуацията е трудно да се правят. Според тях и този зимен сезон ще бъде идентичен с предходния и ще се разчита на българите и туристи от балканските страни.
ЯНА ЙОРДАНОВА