ОбС – Кюстендил не прие нито един от двата варианта – „за” или „против” опрощаване на несъбираеми държавни вземания към администрацията на президента на Република България на Светослава Макенджиева в размер на 1 198 773 лв.
Както „Струма” писа, бившата шефка на „Социално подпомагане” поиска парите да бъдат опростени, защото държавното вземане против нея е за юрисконсултско възнаграждение под формата на съдебни разноски, каквито според нея държавата реално не е направила по дело за 4 млн. лв., което е загубила.
При варианта комисията да опрости държавните вземания „за” гласува един съветник. Това е Любомир Васев, който е съпруг на директора на Регионална дирекция „Социално подпомагане” Радостина Васева. До началото на февруари тази длъжност се заемаше от самата Макенджиева. 25 съветници се въздържаха, „против” нямаше, а шестима от групата на БСП не участваха в гласуването.
„Имаме решение групата на БСП да не участваме в гласуването. Ясно е, че докладната записка е изготвена на база на писмото от президентската администрация. Тази докладна има и характера на мнение. Ние няма да участваме във вземане на решение по нито един от вариантите, предложени в докладната записка. В случая става въпрос за присъдени разноски при граждански спор между еднакви субекти. Ясно е какви ще са последствията при отхвърляне на самия съдебен иск. Освен това как така ние разбрахме, че тези суми не са събираеми. Има срокове, нека се види дали са събираеми или не и след това да се реши. От нас просто се иска едно мотивирано становище, ние няма да сме решаващият орган, а това е президентската институция“, заяви Невена Панчева от името на групата на БСП.
„Само искам да кажа, че през юли месец е изпратено писмото от президента до мен в качеството ми на председател на ОбС с молба в едномесечен срок да събера сведение от Общинска администрация за имотното състояние на г-жа Макенджиева, което е сторено, и Общинският съвет да изрази мнение дали да бъдат опростени, или да не бъдат, за да го върнем на президента да вземе решение. В случая съдебен изпълнител е президентът“, поясни шефът на ОбС Михаела Крумова.
„Въпросът е деликатен. В публичното пространство витаят различни идеи и импровизации и затова да бъде ясно и конкретно. Знаем, че тази сума не се дължи, пък и става въпрос за наш колега, затова моето предложение е да гласуваме „въздържал се“, каза в началото общинският съветник от Коалиция „Кюстендил“ Иван Андонов.
В дебата се включи и Кирил Станчев, който уточни, че тези пари не са данъчни задължения или други публични вземания, а пари, присъдени по гражданско дело за юрисконсулти, които реално не са дадени. „Държавата не е ощетена, но пък всяко съдебно решение трябва да се изпълнява”, поясни още Кирил Станчев. По думите му трябва да се разграничи какво е юрисконсулт и какво е адвокат. Парите се определят по Наредбата за правна помощ от 2017 година.
„Нашето становище едва ли ще е меродавно, кои сме ние, за да задължаваме президента, затова трябва да гласуваме, затова сме тук, публично да изразим мнението си. Незнайно защо пък, групата съветници от БСП няма да гласуват, ами тогава да си ходим. Прави ми впечатление, че и други съветници, когато има важни точки, или напускат парламентарната зала, или говорят по телефона“, поясни Кирил Станчев.
„Когато община Кюстендил се явява с юрисконсулт по делата си, на нас ни се присъждат 100 лева възнаграждения. Законодателят очевидно доста диференцирано подхожда. При нас отношението е цинично, което позволява всеки да атакува община Кюстендил, защото той самият рискува също 100 лева. Затова пък вече ще сме принудени да се обръщаме към адвокатски кантори, за да могат да се съобразяват. Водим дела, печелим ги и накрая целият екип юрисконсулти са възнаградени със 100 лева“, коментира кметът Петър Паунов.
В молбата за опрощаване от Светослава Макенджиева става ясно, че държавното вземане против нея е за юрисконсултско възнаграждение под формата на съдебни разноски, каквито според нея държавата реално не е направила. В молбата си до президента Светослава Макенджиева обяснява, че сумата е начислена след дело срещу държавата в лицето на Министерство на околната среда и водите за парични обезщетения за преки и непосредствени вреди от неизпълнение на договор за концесия в размер на 7 630 000 лв. и пропуснати ползи в размер на 18 437 200 долара. След продължил близо 12 години съдебен процес искът на Макенджиева е отхвърлен, като тя е осъдена да заплати на Министерството на околната среда и водите разноски по делото, огромна част от които са юрисконсултско възнаграждение в размер на 1 198 773 лв. и такси за него в размер 32 630 лв.
В молбата се посочва, че вземането е несъбираемо заради това, че тя живее сама със сина си и доходът й не позволява погасяване на публичното вземане. Светослава Макенджиева бе директор на Областна служба „Социално подпомагане”, сега тя изпълнява функцията началник-отдел „Социални дейности” в община Кюстендил. Тя е дъщеря на известния бизнесмен Петър Макенджиев, който през 2000 година пое малката концесия за минерална вода в Невестино за период от 25 години. Две години по-късно той заяви, че е подведен и водата не е с необходимите показатели, има завишено съдържание на радий. Макенджиев започна дела срещу държавата. По-късно цесионер на фирмата му става дъщеря му Светослава Макенджиева.
Предстои да бъде анализирано знаковото стопанство по улица „Демокрация“ в Кюстендил, заяви в началото на сесията кметът на община Кюстендил Петър Паунов. Отговорът на кмета беше във връзка със сигнал от общинския съветник Огнян Атанасов.
„Много от автомобилите навлизат по улицата, която е в режим на пешеходна, и са поставени знаци за забрана. Има ли възможност освен тях да се постави и табло с надпис „Пешеходна зона“?”, попита Атанасов.
Кметът посочи, че предстои да бъде направена оценка за по-голяма видимост на пътните знаци, но има индикации, че модерните джипиес системи объркват шофьорите. „На мен например ми се е случвало да стоя пред банкова институция и да ме питат за друга, след като шофьорът е задал параметрите”, обясни Паунов.
ГЕРГАНА ИВАНОВА