Общинските съветници в Сандански повече от два часа днес дебатираха варианти за оцеляване на общинско дружество УВЕКС, за да не се стигне до обявяване в несъстоятелност. Причината за финансовата криза в дружеството е, че цената на питейната вода вече 13 години не е повишавана, заради отказ на КЕВР да приемат бизнес плана наУВЕКС. Избрана бе временна комисия с председател Юлиян Ефендийски и членове съветниците Кирил Димитров и Георги Жежев, както и двама представители от общинска администрация и двама от общинското дружество. Комисията до края на месец октомври ще трябва да направи анализ и да излезе с конкретно предложение и варианти откъде ще бъде финансирано дружеството, дали от повишаване на цената на питейната вода, от начисляване на нова такса, от увеличаване на данъците в общината… Началото на дебатите даде управителят инж. Димитър Димитров. Той направи анализ на финансовото състояние, като разкри, че скокът на работната заплата от 2021 г. е 45 процента, но персоналът работи на минимална работна заплата. Повечето от тях остават да работят, защото са в дружеството от толкова дълго време и не им се напуска. „Всеки ден разговарям с тях и те ми споделят, че не могат с 1000 лева на месец да издържат семействата. С 300 процента е увеличен разходът за хлориране на водата, 700 000 лева бяха задълженията към Басейнова дирекция, благодарение на Общинския съвет бе теглен заем и те бяха погасени, сега се справяме с плащане на лихвата и главницата. През месец февруари 2025 г. предстои плащане към Басейнова дирекция в размер на 220 000 лв., отчете инж. Димитров и бе категоричен, че дружеството не разполага с тези средства и ако не се платят, върху тях се начисляват лихви, които са доста високи. Той представи справка, от която стана известно, че през настоящата година са извършени 530 ремонта на водопроводната мрежа, от тях 88 ремонта са били планувани, 100 ремонта са извършени на канализационната мрежа… На фона на тази тревожна статистика добрата новина е, че населението в общината не е било на воден режим, с изключение на часове, когато е отстранявана авария, поясни управителят. Ако не се търсят начини за финансиране или увеличаване на цената на питейната вода, дружеството не може да се справи, категоричен бе управителят.
Съветникът Калин Терзийски изрази мнение, че община Сандански ще трябва да финансира дружеството. „Освен от общината друг няма как да помага. Да се търси някакво решение, за да не се стигне до колабиране на дружеството”, каза К. Терзийски. Съветникът Яне Янев заяви, че от години той е настоявал за такава среща. „Трябва да намерим механизъм, модул, за да оставим УВЕКС да съществува. Има няколко основни възможности. Първата е чрез обединение на няколко общини, които не членуват във водната асоциация, а те са 11, да се върви пакетно. Ние трябва, на първо място, да се съберем и да подпишем някакъв вид меморандум, общ документ заедно с другите. И с тази обща позиция да се опитаме да влияем на изпълнителната и законодателна власт. Това нещо трябва да върви паралелно с другите общини, но то е дългосрочно, за него ще са необходими година-две. Възможно е да въведем друг вид такси, които да плащат потребителите като цяло на ВиК услуги. И тогава, когато си получават сметките, да им се начислява и допълнителна такса. Това може да стане с решение на Общинския съвет. Вече има такива практики в Столична община. И защо да не се приложи и тук. Подкрепям да се задели от бюджета 1 милион лева, но откъде да дойде този милион, да не стане така, че го предвиждаме, а той е неизпълним. И трето, УВЕКС да има и други дейности, от които да постъпват допълнителни приходи. Ние трябва да намерим механизъм как да осигурим други приходи – печеливши комунални услуги”.
След него Йордан Тушев предложи да се завишат данъците и тези суми да се разпределят към дружеството. „Аз съм против община Сандански да се присъедини към асоциацията. Не трябва да допускаме това”, сподели Й. Тушев. На същото мнение бе и съветникът Явор Аргиров. Той отправи питане към управителя в размер на годишна база какви средства са необходими, за да се плащат заплати и да се покриват другите разходи. „По груби изчисления около половин милион лева са необходими за приключване на годината и плащане на таксата”, каза Я. Аргиров. Съветникът Антон Цанев предложи в комисията да бъдат поканени и предишните управители на дружеството инж. Костадин Бузов, инж. Георги Панайотов, инж. Валентина Маркова, Тодор Гикенски, Крум Аргиров, които могат да бъдат полезни със съвети. Председателят Г. Батев подложи на гласуване избор на временна комисия, като бе поставен и срок по предложение на съветника Николай Шаламандов. До 31 октомври комисията ще трябва да изготви план и да предложи конкретни предложения и на извънредно заседание те да се гласуват от съветниците.
ЛИДИЯ МАНЕВА