ГОРЕЩ ДЕБАТ! Съветниците в Сандански отрязаха инвестиционно намерение на „Спа Енерджи инвест” за два социални дома до парка

Съветниците в Сандански отказаха ПУП за строеж на два социални дома – за деца със здравословни проблеми и за възрастни хора. Инвестиционното намерение на „Спа Енерджи инвест” с управител Антонио Савов и на бизнесмена от с. Струмяни Валентин Георгиев бе стопирано с гласовете на 16 съветници. Само трима – Явор Аргиров, Янко Ангелов и Йордан Тушев, гласуваха „за“, останалите бяха „против” или  „въздържал се”.

Първи в защита на инвестиционното намерение на А. Савов и В. Георгиев взе думата съветникът Явор Аргиров, който каза: „Двете лица са подали заявление за разрешаване на Подробен устройствен план за преотреждане на имотите за резидентен тип, т.е. за социални услуги. Цялата процедура е по гл. 5 от Закона за горите, която позволява такъв тип инвестиционни намерения да се реализират върху имоти горска територия. И ако евентуално съумеят двете лица да придвиждат цялата процедура, министърът на земеделието е длъжен да продаде тези два имота без търг или конкурс на лицата, които са променили предназначението и са изготвили процедурата за тяхна сметка. За да се случат всички тези неща и да се доведе процедурата докрай, и след това да се получи разрешение за строеж. За изграждане на тези обекти – резидентен тип, е необходимо, съгласно Закона за социалните услуги, тези две лица да се лицензират и да получат сертификат, че могат да предоставят такъв тип услуга”, каза Я. Аргиров и добави, че е наясно с мнението на колегите си съветници, които се притесняват, че ще се изрежат букови или дъбови гори, ще се ликвидира растителност в близост до границите на самия парк.

„Искам да кажа, че това са имоти, които граничат с урбанизираната зона на Сандански, не са имоти в парк „Пирин”. Това са имоти, които са подходящи и за развитието на Сандански като курортен град.  Така преди около 15 години се появи Стефан Шарлопов в Сандански и направи своята инвестиция – парк-хотел „Пирин”. И тази инвестиция сега развива нашата община. Ако си спомняте, тези, които по-отдавна се занимават с политика, за хотела на Шарлопов имаше брожение, че канализацията ще съсипе парка. Но инвестицията се случи, канализацията мина през парка и проблем няма. След тази инвестиция районът около неговия хотел се разви с модерни сгради, с нов вид строителство, инфраструктура… И там също бяха изрязани доста дървета. И там имаше дъбови гори, и отляво, и отдясно. Ако тогавашните управници бяха спрели тези инвестиции, сега щяхме ли да имаме този оазис?”, защити тезата си Я. Аргиров.

След него бе поканен за изслушване представител от ЮЗДП, който да запознае съветниците с процедурата по предоставяне на двете лица на държавните имоти.


Ваня Иванова внесе допълнително яснота, като посочи, че Законът за горите дава право за реализиране на инвестиционен интерес. „Да, там ще бъдат изрязани 80 броя чинар и дъб с дървесен ресурс от 50 кубика. В Закона за горите има ограничение – чл. 73, инвеститорите в рамките на 30 години нямат право да променят статута на имота за друг вид дейност. Съгласно Закона за социалните дейности това, което те трябва да реализират там, е да създадат дневен център за деца с увреждания и център за възрастни хора с увреждания”, каза Иванова.

„За да не се стига до съсипване на ландшафта, следва да обслужваме и икономическия интерес, но и да се стремим да поддържаме екобаланса. Всичко онова, което имате като притеснение за издадени становища от ЮЗДП, аз съм готова да отговоря, защото съм ги написала”, каза Иванова. 

И. Терзийски изрази позиция, че е против строежите в горския терен. „Какво налага да имаме на 300 метра два социални дома? Кога тези инвеститори се доказаха, след като фирмата им е регистрирана през  март?”, попита съветникът и допълни, че двата имота са в местността Чинар таши, където е курортна зона.

Представителката на ЮЗДП отговори, че инвестиционните намерения ще се съгласуват в Регионалната инспекция по опазване на околната среда.

Съветникът Снежана Стоянова заяви, че от предоставените документи по преписката става ясно, че Министерство на земеделието, в частност ЮЗДП –  Благоевград, са предоставили единствено правата за управление на поземления имот, а не правата на разпореждане съгласно законите, и също се обяви против процедурата за ПУП-ПЗ на имотите.

Яне Янев бе категоричен също срещу процедурите.

Кметът Атанас Стоянов последен взе думата: „Въпросът е дали е законосъобразно, или целесъобразно. Приписвано ми бе, че аз съм част от имотна мафия. Но съм против да се гласува за отпочване на процедура по изготвяне на ПУП-ПЗ за тези имоти”, категоричен бе той.

След това Н. Шаламандов подложи точките за гласуване, но те не получиха подкрепа.   
ЛИДИЯ МАНЕВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *