Гости от Китай и туристи от цялата страна превзеха Кюстендил за Празника на плодородието

95 сорта ябълки представи Институтът по земеделие за 95-годишнината си, зарадваха с подарък целина председателката на парламента Рая Назарян

Стотици кюстендилци и много техни гости избраха града през уикенда за традиционния Празник на плодородието. Официалното начало постави кметът на община Кюстендил и домакин на събитието инж. Огнян Атанасов, който приветства жителите и гостите на града: „Добре дошли в Кюстендил – град с хилядолетна история, град на изобилието, град на плодородието! Когато е давал, Господ е дал най-много на нашия град. Плодородието в Кюстендил има много измерения – благата, които ражда плодородната кюстендилска земя с техните невероятни вкусове, талантливите художници и сръчните читалищни дейци, и най-вече най-големия ни дар – децата на Кюстендил“, каза инж. Атанасов.


Официални гости на празника бяха председателят на 50-ото народно събрание Рая Назарян, председателят на Общинския съвет Димитър Велинов, областният управител инж. Александър Пандурски, Велбъждският епископ Исаак, ръководителят на Съвместния секретариат по Програма за трансгранично сътрудничество Интеррег България-Северна Македония Тони Якимовски, директорът на Института по земеделие в Кюстендил д-р Илиана Кришкова, кметът на Крива Паланка Сашко Митковски, народни представители, общински съветници и др.

Председателят на Народното събрание Рая Назарян поздрави ръководството на общината и Института по земеделие, които поддържат традицията по провеждането на Празника на плодородието, развиват я и така предават на поколенията най-важните послания – любов към трудолюбието и отговорността към здравето.


„Днес празнуваме щедростта на природата и трудолюбието на всички стопани, защото без тяхната неуморна и упорита работа няма да можем да се радваме на изобилието, представено ни на изложбените щандове“, каза още Рая Назарян, която получи подарък целина от председателката на читалището в Слокощица Снежана Пенова.

По време на празника Институтът по земеделие в Кюстендил показа 95 сорта ябълки и 15 сорта круши, които се отглеждат в региона. Броят бе тематичен, тъй като ведомството посреща 95 години от създаването си. Два от сортовете ябълки – „Горана” и „Сияна”, са създадени от самия институт. На сцената беше представен и кандидат-сортът „Мария”. В традиционното художествено изложение участваха над 30 организации от региона.


Китайска делегация от град Янтай, провинция Шандун, с която Институтът по земеделие в Кюстендил има над 20-годишно сътрудничество в областта на селекцията при ябълката, също гостува в Кюстендил.

„Делегацията се води от вицепрезидента на Янтайската селскостопанска академия с още четирима човека, от които само един е посещавал България. Надяваме се да впечатлим гостите от Китай с Празника на плодородието, предстои ни договаряне на бъдещо сътрудничество в областта на овощарството. Имаме подаден съвместен проект с колеги от овощарския институт към Янтайската академия, надяваме се проектът ни да бъде успешен и да продължи дългогодишното ни сътрудничество. Китайската делегация е тук и по повод 95-годишнината ни”, каза Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил.


Богата празнична програма, подготвена и осъществена от община Кюстендил, изпълни целия съботния ден. Специален кулинарен гост бе шеф готвач Дико Томчев, който нагости кюстендилци и гостите на града със супа от кюстендилски круши по италианска рецепта и демонстрира приготвяне на пилешко със сос „Манджа с грозде“. Рамо до рамо с него готвиха учениците от Професионална гимназия по туризъм „Н. Й. Вапцаров“ в града.


За децата имаше анимация, както и игри с плодове и зеленчуци, в които се включиха малка и големи, те получиха и награди, осигурени от община Кюстендил и спонсорите на събитието.

Chill зоната в парка пред ХГ „Владимир Димитров-Майстора” отново се превърне в любимо кътче за релакс, където жителите и гостите на града се насладиха на спокойствието и красотата на есента.

В навечерието на празника пък кюстендилски художници и млади творци създаваха изкуство под открито небе, доказвайки, че творческата енергия на града не угасва.

Паркът в центъра на града се превърна в галерия на открито благодарение на художествения пърформанс, в който участие взеха 11 професионални кюстендилски художници и млади творци от ПМГ „Проф. Ем. Иванов“, които работиха редом до своите вдъхновители.

„За първи път Кюстендил, познат като Овощната градина на България и град на художниците, събира двата образа заедно. Къде да рисуваме, освен пред храма на Майстора? Много е хубаво, защото сме се събрали художници от различни поколения. Рисуваме на живо и се вижда как изкуството се ражда пред хората“, каза художникът Евгени Серафимов.


Творбите, които създадоха кюстендилските артисти под открито небе, оживяха под ритъма на електронна и хаус музика на живо.


В петъчната вечер Кюстендил бе домакин и на 21-ото издание на Международния детски музикален фестивал „Златни ябълки“, организиран от НЧ „Добрина 2015“. Талантливи деца от цяла България плениха сърцата на кюстендилци и гостите на града със своите изпълнения, а международно жури определи победителите в конкурса. Специалната награда в конкурса връчи кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *